25.06.2021

Ulewa może zniszczyć Twoje auto!

Ulewy są ogromnym zagrożeniem dla kierowców. Nierzadko są przyczynami kolizji, a także niedziałającej infrastruktury w mieście. A do tego obfite opady mogą być bardzo groźne dla Twojego samochodu. Zwłaszcza, gdy dojdzie do jego zalania. Czy ulewa może zniszczyć Twoje auto? Odpowiadamy!

Nie ma gorszego losu dla Twojego samochodu niż kasacja. A ta konieczność może wystąpić w wyniku ulewnych deszczy. Ryzyko zalania samochodu w trakcie obfitych opadów jest bardzo prawdopodobne, a gdy do tego dojdzie, to Twoje auto może już tylko zostać oddane na złomowisko. Jak ulewa może zniszczyć Twój samochód? Sprawdź!

 

Niebezpieczne kałuże

Jazda przez kałuże może uszkodzić Twój samochód. Dlaczego? Ponieważ należy pamiętać o tym, że najechanie na wodę może mocno zdestabilizować samochód. Zwłaszcza, jeśli prędkość jest wysoka – wówczas możesz utracić panowanie nad pojazdem, a samochód może stracić przyczepność.

  • Musimy pamiętać również o tym, że nigdy nie jesteśmy w stanie do końca ocenić głębokości kałuży. W wyniku ulewnych deszczy, jak to miało miejsce w czerwcu w Poznaniu, nie tylko całe ulice wypełniają się wodą, ale również wszystkie dziury, które się w nich znajdują. Także nie do końca mamy świadomość, jakie przeszkody mogą na nas czekać w wodzie. Możemy natrafić na duży kamień, zagubione części samochodów lub inne rzeczy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia auta – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Dodatkowo, wjeżdżając z impetem w głęboką kałużę musimy liczyć się z utratą widoczność, a także zalaniem silnika, a co gorsza uderzyć w nieznaną przeszkodę.

Zalanie elektryki to najgorsze, co może Cię spotkać?

Dotyczy to zwłaszcza modeli, które nie mają osłony pod komorą silnika. Ryzyko uszkodzenia elektryki wówczas jest bardziej prawdopodobne. W przypadku dużego ciśnienia wody znajdującej się pod autem możesz nawet zalać komputer sterujący pracą silnika.

To nie wszystko, w starszych modelach zazwyczaj dochodzi do zamoczenia układu zapłonowego, co kończy się przerywającą się pracą silnika, a nawet spadkiem mocy. Możesz uszkodzić również alternator, którego obudowa pęknie i doprowadzisz do zwarcia.

Urwane elementy

Gwałtowna ulewa z wichurą lub burzą może doprowadzić do urwania różnych elementów zewnętrznych, które ma Twój samochód. Podobnie będzie się miała sytuacja, gdy podejmiesz próbę przeprawy przez zalane ulice. Wówczas możesz nie tylko zgubić tablicę rejestracyjną, ale również uszkodzić mocowanie zderzaka.

Także przy zderzeniu z krawężnikiem ryzykujesz utratą felg, a nawet skrzywieniem osi. Pamiętaj, że w przypadku zalanej ulicy bardzo ciężko jest ustalić, jaki jest realny poziom wody.

Podtopione auto na złom?

  • Niestety dłuższa obecność samochodu w wodzie może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia. Zwłaszcza wśród nowszych modeli, które są wyposażone w elektronikę. Podtopione obwody elektroniczne nigdy nie odzyskają już pełnej sprawności – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Całkowite wysuszenie samochodu i prawidłowa praca wszystkich jego podzespołów po osuszeniu nie oznacza, że auto jest całkowicie sprawne. W przypadku elektronicznych części awarie i błędy mogą się zacząć dopiero w momencie, gdy wszystkie układy zaczną korodować, nawet po kilku tygodniach.

Pamiętaj, by nigdy nie uruchamiać zalanego silnika. Upewnij się, czy nie ma w nim wody, inaczej może zostać zassana przez silnik. Jeśli zobaczysz choćby odrobinę wilgoci w układzie dolotowym, to powinieneś natychmiast odholować auto do profesjonalnego warsztatu.

Z wodą nie ma żartów. Zwłaszcza dla samochodów, które zostaną zalane lub dostanie się do nich woda. Gdy spotka nas ulewa nie ryzykujmy jazdą przez kałuże, a tym bardziej przez zalane ulice. Jeśli mamy możliwość, to znajdźmy alternatywną trasę. A gdy jednak dojdzie do sytuacji, w której nasz samochód zostanie zalany, to skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. 


 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: