24.12.2021

Uszkodzony czujnik poziomu oleju – co robić?

We współczesnych samochodach znajduje się wiele czujników, które nie zawsze działają prawidłowo. I o ile w przypadku takich, które pilnują prawidłowego parkowania lub zmiany pasa ruchu, zabrudzenie może być przyczyną usterki, to już przy uszkodzeniu czujnika poziomu oleju może być trudniej zdiagnozować problem.

 

Jak działa czujnik poziomu oleju?

Ciśnienie oleju, który znajduje się w układzie musi być na odpowiednim poziomie. Od tego zależy prawidłowa i bezawaryjna praca silnika naszego samochodu. Istotna jest nie tylko ilość oleju, ale również jego jakość.

Czujnik poziomu oleju odpowiada za mierzenie jego ilości. Występuje w różnych kształtach, zależnie od modelu pojazdu. Jego zadaniem jest bieżące kontrolowanie poziomu oleju oraz zaalarmowanie sterownika pojazdu, jeśli wykryje jego zbyt niską ilość.

Czujnik, który działa prawidłowo ostrzega kierowcę pojazdu, gdy wystąpi sytuacja poważnego zagrożenia. Za niski poziom oleju w silniku może doprowadzić do jego zatarcia, a to skończy się kosztowną naprawą, a nawet ryzykiem wymiany całej jednostki.

Jeśli nagle zapala się kontrolka poziomu oleju, to może być znak, ze nastąpił jego wyciek w silniku, wówczas pojazd sygnalizuje taką awarię, a kierowca musi się zatrzymać i sprawdzić silnik. Dalsza jazda nie będzie bowiem dobrym pomysłem.

Jak objawia się uszkodzenie czujnika oleju?

Awaria tego małego, elektronicznego, elementu w naszym aucie może doprowadzić do poważnych szkód, jest sama w sobie nie jest zbyt groźna. Ważne by szybko ją zdiagnozować i wymienić, a wówczas przywrócimy sprawność naszemu pojazdowi, bez ryzyka ponoszenia dużych kosztów.

Jeśli jednak w aucie zapali się czerwona kontrolka poziomu oleju, a sprawdzenie jego poziomu w sposób manualny nie ujawni żadnych nieprawidłowości, wówczas możemy założyć, że czujnik uległ awarii.

Błędy w pracy czujnika oleju mogą się również objawiać poprzez zapalanie się kontrolki ciśnienia oleju i jej gaśnięcie co pewien czas, a nawet regularnie miganie. Wówczas możliwe, że doszło do zwarcia, które powoduje stałe wzbudzanie i rozłączanie naszego czujnika. Prawidłowy cykl pracy wygląda tak, że kontrolka zapala się wyłącznie podczas rozruchu silnika, a dalej szybko gaśnie po jego uruchomieniu, gdy tylko czujnik zweryfikuje, że poziom oleju jest prawidłowy.

Jeśli jednak występuje usterka, wówczas czujnik może otrzymywać i tracić napięcie zasilające, a co za tym idzie – przy każdym aktywnym wybudzaniu się uruchamiać kontrolkę.

Jak można sprawdzić czujnik poziomu oleju?

Jeśli zauważysz objawy podobne do tych, które wyżej opisaliśmy to prawdopodobnie czujnik poziomu oleju uległ awarii. Jeśli chcesz to zweryfikować, to najlepiej wykorzystać do tego zadania tester diagnostyczny. Zła praca czujnika jest zapisywana w odpowiednich kodach błędu w sterownikach silnika.

A jeśli nie masz dostępu do takiego urządzenia, wówczas zweryfikuj wzrokowo stan czujnika, sprawdź złącze elektryczne, do którego jest podpięty oraz przewody, czy nie zostały zalane, przerwane lub uszkodzone w inny sposób.

Co zrobić z uszkodzonym czujnikiem poziomu oleju?

Uszkodzonych czujników się nie naprawia, a raczej wymienia na nowe. Nie martw się, kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak ważne by był dobrany dokładnie do naszego pojazdu, więc jeśli będziesz go zamawiać samodzielnie, najlepiej podaj sprzedawcy numer VIN swojego auta.

Sama wymiana tej części jest bardzo prosta. Wystarczy użyć odpowiedniego klucza, którym odkręci się mocowanie starego czujnika, a dalej odepnie go od gniazda zasilającego i zastąpi nowym urządzeniem.

 Nigdy nie ignoruj objawów uszkodzonego czujnika poziomu oleju, ponieważ jazda z niesprawnym elementem może doprowadzić do sytuacji, w której nieumyślnie nie zauważysz innej, poważnej, awarii silnika, która może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia.

Czujnik poziomu oleju diagnozuje stan krytyczny, informując czy poziom oleju jest wystarczający do wydajnej i bezpiecznej pracy silnika. Gdy zauważysz nieprawidłowości w jego pracy, dokonaj jak najszybciej diagnostyki naprawy. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: