31.01.2024

Wilgoć w samochodzie - co można zrobić?

Wilgoć w kabinie pojazdu to problem, którego nie należy lekceważyć! Nawet, jeśli pojawia się jednorazowo, powinno się dokładnie zweryfikować przyczynę. Gorzej, gdy wilgoć jest obecna od dłuższego czasu. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy mechanika, który zweryfikuje przyczynę jej obecności. Długotrwałe ignorowanie problemu może doprowadzić do powstawania pleśni, która jest niebezpieczna dla naszego zdrowia!

Skąd się bierze wilgoć w samochodzie?

Przyczyny pojawiania się wilgoci w samochodzie mogą być różne. Niektóre są spowodowane uszkodzonymi elementami, podzespołami lub układami:

 • Uszkodzone uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika.
 • Zanieczyszczony lub zużyty filtr kabinowy.
 • Awarie układu wentylacyjnego.
 • Nieszczelny szyberdach.
 • Niedrożne układy kanałów odpływowych i kratka w podszybiu.
 • Błędy konstrukcyjne.
 • Nieszczelna nagrzewnica.

W sezonie jesienno-zimowym wilgoć generują także przemoknięte dywaniki lub tapicerka na siedzeniach, a także nasze mokre ubrania, parasolki, buty, itd. Przyczyną może być także woda nagromadzona we wnęce na koło zapasowe.

Jakie są skutki gromadzenia się wilgoci w aucie?

Tego zjawiska nie wolno ignorować, bowiem w dłuższej perspektywie może doprowadzić do pojawienia się pleśni, która ma zły wpływ na zdrowie – podrażnia drogi oddechowe i powoduje alergie.

Wilgoć w samochodzie może także doprowadzić do problemów z elektroniką samochodu – para wodna przyspiesza utlenianie się połączeń elektrycznych, co skróci żywotność różnych elektronicznych elementów.

Dodatkowo, obecność wilgoci w kabinie potęguje parowanie szyb, co wpływa na pogorszoną widoczność, a to już jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym!

Wilgoć w samochodzie jak się pozbyć?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w warsztacie samochodowym, która pozwoli ustalić przyczynę gromadzenia się wilgoci w pojeździe. Wilgoć w kabinie może być powodowana przez zapchaną nagrzewnicę, niski poziom płynu chłodniczego, czy nawet niedrożność kanałów odpływowych. W tych przypadkach niezbędna będzie pomoc mechaników.

Jeśli to zjawisko powoduje zła eksploatacja pojazdu, wówczas regularna wymiana filtrów samochodowych uwolni Was od problemów. Jeśli gromadzenie się wilgoci jest spowodowane uszkodzonymi uszczelkami, to także ich wymiana rozwiąże problem, a dodatkowe zastosowanie preparatów do konserwacji uszczelek wzmocni i zabezpieczy gumę na przyszłość.

Mechanik może zaproponować także wyczyszczenie systemu wentylacji w samochodzie, zwłaszcza w pojazdach, które mają klimatyzację. Można to zrobić samodzielnie, stosując specjalne preparaty, ale jeśli układ jest solidnie zabrudzony, to lepiej zlecić to profesjonalistom.

W okresie zimowym warto również zmienić tekstylne dywaniki na gumowe, które nie doprowadzą do wsiąkania wody w tkaninę, gromadzenia się wilgoci oraz parowania szyb.

Co pochłania wilgoć w samochodzie?

Wśród profesjonalnych rozwiązań, które pochłaniają wilgoć w samochodzie, znajdziecie osuszacze, które z wyglądu przypominają woreczek wypełniony specjalnym środkiem. Taki osuszacz należy umieścić w kabinie na kilka dni, aby zauważyć efekty jego działania.

Aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci w samochodzie, np.: z powodu deszczu lub śniegu, można stosować pokrowiec na samochód, który również pomoże Wam pozbyć się problemu odśnieżania pojazdu.

Domowe sposoby na wilgoć w samochodzie

Nawet produkty codziennego użytku skutecznie wchłaniają wilgoć z kabiny auta, jeśli jest to jednorazowy przypadek, który nie jest spowodowany uszkodzeniem poszczególnych elementów lub podzespołów:

 • Sól – pochłania zarówno wilgoć oraz przykre zapachy.
 • Ryż – wchłania wilgoć, zwłaszcza gdy jest umieszczony w bawełnianym woreczku.
 • Soda oczyszczona – często stosuje się ją do pochłaniania wilgoci z lodówki, może być także użyta w kabinie pojazdu.
 • Żwirek dla kota – ma takie same właściwości, jak ryż, skutecznie pochłania wilgoć.
 • Gazety lub ręczniki papierowe – wysuszą mokrą wykładzinę w kilka godzin.
 • Kawa mielona – pomoże zwalczyć przykre zapachy.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: