13.09.2021

Właściciele samochodu z LPG często o nim zapominają, a to ogromny błąd

Regularny przegląd samochodu z gazem to powinność każdego właściciela pojazdu. Niestety nie każdy o nim pamięta, a nawet… nie wie, jak powinien wyglądać cały proces. A brak aktualnego przeglądu instalacji LPG w aucie może się zakończyć mandatem.

 

Kiedy zrobić przegląd auta z gazem?

Niezależnie od tego, czy Twój pojazd jest nowy, używany czy też okres między przeglądami instalacji gazowej wynosi 12 miesięcy, musisz rokrocznie wykonać badanie techniczne w stacji diagnostycznej.

I wiemy, że może to być irytujące dla wszystkich właścicieli nowych samochodów z instalacją LPG, zwłaszcza, że najpewniej liczyli na to, że pierwszy przegląd będzie ich obowiązywał dopiero po 3 latach, a następny po 2. Jednak w przypadku montażu instalacji gazowej w samochodzie, terminy przeglądu są takie same, jak dla używanych pojazdów.

Wpisz LPG do dowodu rejestracyjnego

Nie musisz udawać się na badanie techniczne zaraz po instalacji LPG w aucie. Możesz spokojnie korzystać z pojazdu do następnego przeglądu technicznego. Najważniejsze, aby wpisać instalację LPG to dowodu rejestracyjnego. Masz na to 30 dni od daty montażu. Są jednak wyjątki, w których możesz to zrobić przed wizytą w stacji diagnostycznej.

Co najważniejsze – przegląd auta będzie możliwy dopiero wtedy, gdy w dowodzie rejestracyjnym znajdzie się zapis o LPG.

Jaki jest koszt badania technicznego pojazdu z LPG?

Aktualnie za badanie należy zapłacić 162 zł. Za standardowy przegląd auta osobowego płaci się 99 zł, a więc różnica jest całkiem duża. Nie są to jednak tak wielkie kwoty, aby odstraszały tych, którzy rozważają zakup auta z gazem. Zwłaszcza, że LPG kosztuje znacznie mniej niż benzyna.

Jak przebiega przegląd auta z LPG?

W głównej mierze sprawdza się legalność komponentów, potwierdza informacje o posiadaniu instalacji LPG w dowodzie rejestracyjnym oraz jej szczelność. W trakcie badania technicznego nikt nie ingeruje w to, w jaki sposób została zamontowana instalacja.

Diagnosta może zweryfikować, dzięki czujnikom wykrywającym spaliny, czy instalacja jest szczelna, a także czy są jakieś nieprawidłowości w składzie mieszanki.

Jakie dokumenty musisz mieć przy sobie?

Przede wszystkim dowód rejestracyjny, ale nie tylko. Poza nim musisz ze sobą zabrać świadectwo legalizacji zbiornika instalacji gazowej oraz montażu instalacji LPG. To tzw. paszporty, które musisz posiadać przy sobie. Na ich podstawie diagności określają wiek butli gazowej. Jeśli przekroczy 10 lat, wówczas auto nie przejdzie badania, a kierowca będzie musiał zalegalizować zbiornik lub wymienić go na nowy.

Co grozi za brak przeglądu?

Jeśli nie wykonasz badania technicznego w czasie, w którym powinieneś to zrobić i zostanie to ujawnione przez funkcjonariuszy policji, wówczas zapłacisz mandat. Zazwyczaj to kwota 500 zł, ale nie jest to najwyższa możliwa kara. Za wszelkie dodatkowe ubytki policjanci mogą nawet zabrać dowód, a właściwie to zablokować go w systemie elektronicznym i skierować jak najszybciej do najbliższej stacji diagnostycznej.

Brak wpisu o LPG w dowodzie

Podczas kontroli funkcjonariusz ma prawo ukarać właściciela pojazdu z instalacją LPG mandatem, jeśli ten nie posiada odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Istnieje nawet możliwość zablokowania dowodu i skierowania kierowcę do odpowiedniej instytucji, w której dokona wpisu.  

Przed Tobą przegląd auta z LPG? A może dopiero chcesz zamontować autogaz? Szukaj najlepszego serwisu i stacji diagnostycznej specjalizującej się w pojazdach z instalacją LPG tutaj

27.09.2021

Jesienią pogoda na drogach potrafi zaskoczyć… ulewą! Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w trakcie deszczu

Jesienne warunki drogowe są trudne, zwłaszcza, że coraz szybciej zapada zmrok. Jednak nie to jest najgorszym, co może nam się przytrafić na trasie. Soczysta ulewa potrafi wprowadzić prawdziwy zamęt na drogach i doprowadzić do wielu wypadków, a nawet awarii samochodu. Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w trakcie ulew.
22.09.2021

Cała prawda o montażu LPG w Twoim aucie

W świetle rosnących cen paliw Polacy wciąż rozważają montaż LPG w swoim samochodzie. Czy to dobry pomysł, gdy w przyszłości mają zostać wprowadzone zielone strefy, a Unia Europejska walczy z emisją zanieczyszczeń do środowiska? Sprawdziliśmy to dla Was!
20.09.2021

Długi postój auta to jego powolne niszczenie. Sprawdź, jak temu zapobiec!

Nie da się ukryć, że samochody są stworzone do tego, by nimi jeździć. Nieużywane niszczeją. Jednak można temu skutecznie zapobiec, zwłaszcza, gdy mamy zaplanowany długi postój naszego auta. Jak to zrobić? Sprawdźcie!