27.07.2023

Wycieraczki samochodowe – co musisz wiedzieć?

To bardzo ważny element samochodowy, który zapewnia Ci bezpieczną jazdę w deszczu, śniegu, a nawet gdy występują opady gradu. Zużyte wycieraczki nie tylko nie wykonują swojej pracy prawidłowo, ale również mogą pogorszyć widoczność. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wycieraczkach, jak o nie dbać i kiedy wymienić.

Wycieraczki samochodowe to Twoje bezpieczeństwo🚘

Piór wycieraczek samochodowych to jeden z najważniejszych elementów, od którego zależy Twoje bezpieczeństwo. Zużyte nie tylko gorzej czyszczą szyby, ale potrafią również zostawiać smugi, zmniejszać widoczność, pogarszać komfort jazdy, zwłaszcza w czasie intensywnych opadów.

Zużyte wycieraczki poznasz po tym, że nie przesuwają się gładko po szybie, ale skaczą po niej i wydają skrzypiący, nieprzyjemny dźwięk. Wtedy zostawiają również smugi lub całkowicie nieprzetarte miejsca.

Kto wynalazł wycieraczki samochodowe?

Możecie tego nie wiedzieć, ale wycieraczki samochodowe zostały wynalezione wraz z końcem XIX wieku. Dokładnie w 1896 roku pierwszy patent na wycieraczki do samochodu został zarejestrowany przez George’a J. Capewella, ale to nie on zadecydował o tym, jak wyglądają obecnie. 

Kolejne lata obfitowały w inne pomysły na wynalazki redukujące brud na szybach w aucie podczas jazdy. Należały do May Anderson, Roberta Douglassa i Johna Apjohna. Każdy pomysł był niezależny od siebie, ale na największą uwagę zasługiwał ten autorstwa May Anderson.

Pani Anderson zanim stworzyła wycieraczki, zainspirowała się własnym przeżyciem – gdy zwiedzała Nowy Jork w śnieżny dzień, zauważyła, że motorniczy ma problem z czyszczeniem szyby. To zmotywowało ją do opracowania sposobu na pozbycie się tego kłopotu. ,

Po powrocie do rodzinnej Alabamy zaangażowała lokalnych rzemieślników i przedsiębiorców do współpracy, co doprowadziło do powstania autorskiego wynalazku. Wycieraczki, według projektu Anderson, miały dźwignię zamontowaną obok kierownicy, co pozwalało prowadzącemu pojazd na sprawne wprawienie w ruch gumowego ostrza ściągającego z szyby deszcz, śnieg oraz brud.

Anderson szybko uzyskała patent na swój wynalazek i dysponowała nim przez kolejne siedemnaście lat. Niestety nie miała szczęścia – w dwa lata po wygaśnięciu jej patentu, wycieraczki skonstruowane zgodnie z jej pomysłem stały się standardowym wyposażeniem Cadillaców.

To jednak nie koniec historii wycieraczek – wciąż wiele elementów można było usprawnić i podjął się tego Józef Kazimierz Hofmann – polski wynalazca i muzyk. 

Po zakończeniu swojej kariery w świecie muzyki, Józef przeniósł się do Los Angeles, gdzie skupił się na pracy nad wynalazkami. Zainspirowany pracą metronomu, stworzył projekt wycieraczek, który bazował na podobnym schemacie pracy. Swoją wizję wycieraczek przedstawił inżynierom z fabryki Forda., którym przypadł do gustu. 

W ten sposób model zbliżony wyglądem do obecnych wycieraczek samochodowych trafił do masowej produkcji.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Na rynku rozróżnia się trzy typy wycieraczek samochodowych:

  • Szkieletowe/Tradycyjne – najprostsze w swojej konstrukcji, ich sztywne metalowe ramię dociska gumowe pióro do szyby samochodowej.
  • Bezszkieletowe/Płaskie – mają zintegrowaną konstrukcję, a ramię jest połączone z piórem. Wykonane są z elastycznych materiałów, aniżeli tradycyjne modele, co pozwala na jeszcze lepsze przyleganie do szyby.
  • Hybrydowe – są połączeniem dwóch powyższych modeli. Mają nowoczesną konstrukcję, ale tradycyjny typ mocowania, co pozwala na zastosowanie ich również w starszych modelach samochodów.

Dobre wycieraczki samochodowe, czyli jakie?

Rynek oferuje Wam wiele różnych rodzajów wycieraczek samochodowych, co powoduje że nie zawsze wiadomo, które wybrać. Naszym zdaniem najskuteczniejsze są wycieraczki płaskie, które są dobrze dobrane do modelu samochodu.

Nie zmienia to faktu, że stan wycieraczek musicie kontrolować regularnie. Jeśli zaniedbacie ich wymianę, nie będą czyścić szyby skutecznie, a bez czystej szyby nie ma bezpiecznej jazdy!

Jak wybrać wycieraczki do samochodu?🚙

Przede wszystkim należy się kierować zaleceniami producenta. Lepiej omijać nieznane firmy i tańsze zamienniki – mogą się nie tylko szybciej zużywać, ale również nieprawidłowo przylegać do szyb, przez co szybciej się zużyją, ale również nie napracują. W skrajnych przypadkach, takie wycieraczki mogą mieć również nienormalizowane długości i niewłaściwe zapięcia.

Wycieraczki od sprawdzonych producentów zachowają wysoki standard produkcji, a także będą wykonane z prawidłowych surowców.

Jak sprawdzić, jakie mam wycieraczki w aucie?🚗

Przede wszystkim musisz sprawdzić długość wycieraczek, które chcesz wymienić. Następnie zwróć uwagę na rodzaj ich mocowania i zastanów się, jakie chcesz pióra – czy płaskie czy szkieletowe.

Możesz również zabrać zużyte pióro ze sobą do sklepu, aby znaleźć jego odpowiednik. Zwykle lewa wycieraczka jest dłuższa od prawej, czego powodem jest geometria szyby.

Kiedy wymieniać wycieraczki w aucie?

Większość producentów sugeruje by wymieniać wycieraczki dwa razy w roku, ze względu na ich zużycie. Zwykle w tych interwałach guma, która jest pokryta grafitem ulega wytarciu i twardnieje. Może się także kruszyć w trakcie dalszego używania niesprawnych wycieraczek.

Warto również wiedzieć, że wycieraczki samochodowe są wrażliwe na temperaturę – w zimie poddawane działaniu płynów do spryskiwaczy z dodatkiem alkoholu mogą mieć szybciej zniszczoną gumę. Zwłaszcza, że w mroźne dni przymarzają do szyby i nierzadko bywają odrywane przez kierowców, co powoduje ich ukruszenie, a nawet porwanie.

Latem guma w wycieraczce pracuje w wysokiej temperaturze – mięknie i jej konstrukcja słabnie. Ponadto, rama wycieraczki, która jest narażona na działanie brudu, błota, wilgoci i soli, może zostać osłabiona, a tym samym docisk wycieraczki do szyby będzie znacznie mniejszy.

Wymiana wycieraczek krok po kroku

Nie jest to skomplikowany proces, zwykle cała operacja trwa do 4 minut. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się do niej odpowiednio przygotować! Popełnienie błędu może Was kosztować nawet uszkodzoną szybą!

Dlatego, pamiętajcie, aby sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu, w jaki sposób należy wymienić wycieraczki w Waszym modelu pojazdu.

Cały proces należy rozpocząć od zdjęcia starej wycieraczki. W tym celu odgina się ramiona wycieraczek w górę i szuka miejsca styku piór z ramieniem. Znajduje się tam niewielki zatrzask, który można dostrzec od spodu. Należy go nacisnąć i delikatnie wysunąć pióro wycieraczki w kierunku dołu ramienia.

Następnie należy założyć nową wycieraczkę, poprzez zamontowanie jej do adaptera, i przesunąć w górę ramienia. Jeśli usłyszycie ciche kliknięcie, wówczas montaż jest prawidłowy.

Możecie również wymienić tylko gumę pióra w waszych wycieraczkach, ale ostrzegamy że ta czynność zajmuje znacznie więcej czasu i wymaga lekkiej wprawy. Aby to zrobić, trzeba odgiąć metalowe zatrzaski, które przytrzymują gumę i zdjąć plastikową nasadkę z końca pióra. Nowy element gumowy może Wam nie zapewnić pożądanego efektu, dlatego lepszym wyjściem jest montaż nowych wycieraczek. 

Jak prawidłowo eksploatować wycieraczki?

Pamiętaj, by kontrolować stan piór. Oczyszczaj gumowe elementy z błota i brudu, wiosną również z pyłków i listków czy kwiatów. Zimą nie ściągaj lodu z szyby, lepiej używaj skrobaczki lub włącz ogrzewanie. Nie używaj płynnego wosku – źle wpływa na pracę wycieraczek. Po każdym umyciu auta i woskowaniu płynnym woskiem, odtłuść szyby. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: