23.05.2022

Wycieraczki samochodowe – co musisz wiedzieć?

To bardzo ważny element samochodowy, który zapewnia Ci bezpieczną jazdę w deszczu, śniegu, a nawet gdy występują opady gradu. Zużyte wycieraczki nie tylko nie wykonują swojej pracy prawidłowo, ale również mogą pogorszyć widoczność. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wycieraczkach, jak o nie dbać i kiedy wymienić.

 

Wycieraczki samochodowe to Twoje bezpieczeństwo🚘

Piór wycieraczek samochodowych to jeden z najważniejszych elementów, od którego zależy Twoje bezpieczeństwo. Zużyte nie tylko gorzej czyszczą szyby, ale potrafią również zostawiać smugi, zmniejszać widoczność, pogarszać komfort jazdy, zwłaszcza w czasie intensywnych opadów.

Zużyte wycieraczki poznasz po tym, że nie przesuwają się gładko po szybie, ale skaczą po niej i wydają skrzypiący, nieprzyjemny dźwięk. Wtedy zostawiają również smugi lub całkowicie nieprzetarte miejsca.

Kiedy wymieniać wycieraczki w aucie?

Większość producentów sugeruje by wymieniać wycieraczki dwa razy w roku, ze względu na ich zużycie. Zwykle w tych interwałach guma, która jest pokryta grafitem ulega wytarciu i twardnieje. Może się także kruszyć w trakcie dalszego używania niesprawnych wycieraczek.

Warto również wiedzieć, że wycieraczki samochodowe są wrażliwe na temperaturę – w zimie poddawane działaniu płynów do spryskiwaczy z dodatkiem alkoholu mogą mieć szybciej zniszczoną gumę. Zwłaszcza, że w mroźne dni przymarzają do szyby i nierzadko bywają odrywane przez kierowców, co powoduje ich ukruszenie, a nawet porwanie.

Latem guma w wycieraczce pracuje w wysokiej temperaturze – mięknie i jej konstrukcja słabnie. Ponadto, rama wycieraczki, która jest narażona na działanie brudu, błota, wilgoci i soli, może zostać osłabiona, a tym samym docisk wycieraczki do szyby będzie znacznie mniejszy.

Jak wybrać wycieraczki do samochodu?🚙

Przede wszystkim należy się kierować zaleceniami producenta. Lepiej omijać nieznane firmy i tańsze zamienniki – mogą się nie tylko szybciej zużywać, ale również nieprawidłowo przylegać do szyb, przez co szybciej się zużyją, ale również nie napracują. W skrajnych przypadkach, takie wycieraczki mogą mieć również nienormalizowane długości i niewłaściwe zapięcia.

Wycieraczki od sprawdzonych producentów zachowają wysoki standard produkcji, a także będą wykonane z prawidłowych surowców.

Jakie są rodzaje wycieraczek samochodowych?

Najpopularniejsze są wycieraczki przegubowe, czyli takie na metalowym stelażu, który odpowiada za ich docisk do szyby oraz gumowe pióro, które jest przymocowane do stelażu. Są one w niższej cenie, a ich trwałość jest przeciętna. Niestety są mniej skuteczne i mniej wydajne przy jeździe z dużą prędkością.

Lepszym wyborem są wycieraczki aerodynamiczne, które są płaskie, aero i bezszkieletowe. Nie mają metalowych opraw, a wkładka gumowa jest osadzona bezpośrednio w sprężystej listwie pióra, co powoduje że wycieraczka stawia mały opór powietrza. Takie wycieraczki pracują cicho i niezawodnie, nawet gdy wieje silny wiatr lub jedziemy z bardzo dużą prędkością.

Jak sprawdzić, jakie mam wycieraczki w aucie?🚗

Przede wszystkim musisz sprawdzić długość wycieraczek, które chcesz wymienić. Następnie zwróć uwagę na rodzaj ich mocowania i zastanów się, jakie chcesz pióra – czy płaskie czy szkieletowe.

Możesz również zabrać zużyte pióro ze sobą do sklepu, aby znaleźć jego odpowiednik. Zwykle lewa wycieraczka jest dłuższa od prawej, czego powodem jest geometria szyby.

Jak prawidłowo eksploatować wycieraczki?

Pamiętaj, by kontrolować stan piór. Oczyszczaj gumowe elementy z błota i brudu, wiosną również z pyłków i listków czy kwiatów. Zimą nie ściągaj lodu z szyby, lepiej używaj skrobaczki lub włącz ogrzewanie. Nie używaj płynnego wosku – źle wpływa na pracę wycieraczek. Po każdym umyciu auta i woskowaniu płynnym woskiem, odtłuść szyby. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony