10.11.2021

Zaparowane szyby w aucie? Wiemy, jak sobie z nimi poradzić!

Myślisz, że gdy w aucie parują szyby, a pojazd nie ma klimatyzacji to nie poradzisz sobie z problemem? Nic bardziej mylnego! Możesz skorzystać ze sprawdzonych metod, które pozwolą Ci pozbyć się problemu lub znaleźć jego przyczynę.

 

Klimatyzacja rozwiązaniem na zaparowane szyby

Owszem – właściciele samochodów z klimatyzacją nie muszą się martwić. Wystarczy włączenie klimy i zaparowane szyby znikną. Jednak nie każde auto ma ten luksus. Na całe szczęście są jeszcze alternatywne sposoby, które pomogą w walce z zaparowanymi szybami.

Nierzadko do usunięcia wilgoci wystarczy Wam nawiew lub ogrzewanie tylnej szyby. Jednak miejcie na uwadze, że wentylacja nie poradzi sobie z parą, dopóki nie będzie w pełni drożna. A nie będzie, jeśli kierowca nie wymienia regularnie filtra przeciwpyłkowego.

Zbyt duża wilgoć w kabinie

Szyby mogą parować również, gdy w kabinie jest za duża wilgoć. Jak można się jej pozbyć? Przede wszystkim warto rozważyć wymianę dywaników z materiałowych na gumowe, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, w którym o wilgoć nie trudno. Gumowe dywaniki nie pochłaniają wilgoci.

Należy również dokładnie przewietrzyć wnętrze auta – pozostawić je na słońcu i otworzyć wszystkie drzwi. Wyczyśćcie również kanały odpływowe, które znajdują się pod osłoną podszybia – zalegająca w nich woda może powodować efekt parowania.

Nieszczelność to również duży problem, który może powodować parowanie szyb. Może do niej dojść z powodu uszkodzonych uszczelek drzwi, szyberdachu, a nawet otworów w podłodze. Dlatego też warto pomyśleć o uszczelnieniu kabiny pasażerskiej w warsztacie samochodowym.

Specjalne preparaty

Na rynku również znajdziecie specjalne preparaty, które pomogą Wam walczyć zaparowanymi szybami. Regularne czyszczenie szyb również pomoże Wam pozbyć się tego problemu. Jedną z przyczyn, która może powodować ten efekt są tłuszcze i osady, które powstają z powodu choćby naszego oddychania lub oparów z komory silnika, czy przez papierosy.

Szyby można wyczyścić specjalnymi nasączonymi chusteczkami lub rozpuszczalnikiem albo gliceryną kosmetyczną. Pamiętajcie by nie używać do czyszczenia zmywaków kuchennych, które mogą porysować szybę – lepiej wykorzystać w tym celu gąbkę do mycia auta.

Pochłaniacze wilgoci

Możecie również zainwestować w pochłaniacze wilgoci, które umieścicie we wnętrzu swojego auta. I tu wybór należy do Was – możecie kupić gotowe produkty albo wykonać je samodzielnie. Dobrym sposobem jest umieszczenie starych gazet pod dywanikami – będą chłonąć wilgoć. Jednak nie jest to najestetyczniejszy sposób na pozbycie się problemu.

Świetnie sprawdzą się również woreczki z kawą lub ze żwirkiem dla kota. Możecie je zawiesić na siedzeniach lub pod lusterkiem.

Okularnicy również polecają wykorzystać właściwości pianki do golenia – po posmarowaniu i wytarciu do sucha szyby nie powinny parować, tak jak i okulary.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: