22.03.2023

Zatrzaśnięte kluczyki w samochodzie – co robić?

Taka sytuacja może się przytrafić każdemu i wcale nie jest to rzadkie zjawisko! Zatrzaśnięte kluczyki w aucie uniemożliwiają dostęp do pojazdu. Co wtedy zrobić? Sprawdźcie!

Jak otworzyć samochód z zatrzaśniętymi kluczykami wewnątrz?

Możliwości jest wiele, tak jak i sytuacji, w których może dojść do zatrzaśnięcia kluczyków w aucie:

Zapasowy kluczyk – jeśli zdarzyło Wam się zatrzasnąć kluczyki w aucie w pobliżu domu lub garażu, to najlepiej zdobyć zapasowy kluczyk i szybko dostać się do pojazdu. Możecie poprosić bliską osobę o pomoc, jeśli ma dodatkowy kluczyk do Waszego auta lub znajduje się w domu i może Wam przynieść go na parking, do garażu lub na podwórko, na którym stoi zaparkowane auto z zatrzaśniętymi kluczykami.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajcie auta bez nadzoru, zwłaszcza gdy stoi w niewłaściwym miejscu lub silnik jest uruchomiony, a nawet jeśli nie jest i kluczyki są w stacyjce.

Przez uchyloną szybę – jeśli zostawiliście uchyloną szybę w aucie, może spróbować użyć długiego pręta z zagiętą końcówką, aby otworzyć drzwi chwytając za klamkę od wewnątrz. Drzwi, które są zablokowane grzybkiem można spróbować złapać pętelką i pociągnąć do góry grzybka. Ostrzegamy, że ten sposób wymaga ogromnych pokładów cierpliwości.

Zestaw awaryjny – niektórzy kierowcy posiadają zestaw z najpotrzebniejszymi akcesoriami na wypadek awarii. Taki zestaw musi się znajdować poza samochodem, bo w innym wypadku, nie będziecie mieli możliwości jego użycia. W komplecie awaryjnych znajdują się zwykle różne narzędzia, które mogą pomóc otworzyć samochód, bez konieczności użycia kluczyków. Ta metoda jest niezwykle trudna. Należy podważyć i odchylić górną część drzwi z pomocą specjalnej, pompowanej poduszeczki oraz klina, a następnie użyć specjalnego pręta.

Nie wolno otwierać pojazdu narzędziami, które do tego nie służą! Można wtedy uszkodzić karoserię oraz zamek!

Wybicie szyby – to ostateczne wyjście, do którego nie zachęcamy. Zanim się na to zdecydujecie, zastanówcie się dokładnie, którą szybę poświęcić – szkło wleci do środka i wyląduje na siedzeniu, zatem szyba od strony kierowcy nie będzie dobrym pomysłem. Nie warto również niszczyć najmniejszych, trójkątnych szyb, bo te mogą być niezwykle kosztowne w naprawie, ze względu na trudną dostępność (wymienia się je bardzo rzadko). Jeśli już chcecie wybić szybę w swoim aucie, wybierzcie przednią od strony pasażera.

Fachowiec na ratunek!

Nie musicie stosować żadnej z powyższych metod otwarcia samochodu, w którym zatrzasnęliście kluczyki, jeśli boicie się że coś uszkodzicie. Wystarczy znaleźć fachowca w okolicy, korzystając z wyszukiwarki Yanosik Warsztaty.

Fachowiec przyjedzie wówczas na miejsce i otworzy samochód, bez uszkodzenia zamka czy karoserii. Specjaliści posiadają odpowiednie zestawy narzędzi oraz umiejętności.

Warto wiedzieć, że również niektórzy ubezpieczyciele oferują możliwość otwarcia samochodu z zatrzaśniętymi kluczykami wewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, którzy mają pakiet assistance. W ramach polisy ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci usługę otwarcia auta albo pomoże odholować pojazd do warsztatu lub pod dom ubezpieczającego.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: