03.12.2021

Zdradzamy, jak możesz uniknąć oblodzonych szyb w aucie o poranku

Zaczyna się sezon oblodzonych szyb w samochodzie, co jest irytujące zwłaszcza dla kierowców spieszących się rano do pracy i parkujących na dworze. Nikt nie lubi „skrobania”, zwłaszcza gdy się spieszy, a na zewnątrz temperatura jest na minusie. Jak można temu zapobiec? Sprawdźcie!

 

Skąd się bierze oblodzenie na szybach?

Gdy wieczorem parkujesz auto pod domem, a w jego wnętrzu jest ciepło, to i jego szyby są ciepłe. W sytuacji, w której pada śnieg i spada na szybę, zaczyna się rozpuszczać. Szkło z czasem będzie się wychładzać, a jeśli na zewnątrz będzie lekki mróz, to woda z topniejącego śniegu zamarznie. Wówczas powstanie skorupa lodowa, którą trzeba zeskrobać lub rozpuścić.

Skrobanie niestety niesie za sobą ryzyko porysowania szyb, co może przeszkadzać w jeździe w nocy lub pod słońce. Rysy z szyby bardzo ciężko usunąć, a więc lepszym rozwiązaniem od zeskrobywania zlodowaciałej powłoki, będzie jej chemiczne rozpuszczenie. Można to zrobić dzięki odmrażaczom do szyb w sprayu lub w butelce ze spryskiwaczem.

Jak uniknąć oblodzonej szyby auta?

Jeśli masz możliwość, to zostaw samochód w miejscu pod dachem. Nie musi to być zamknięty i ogrzewany garaż, wystarczy zadaszenie lub wiata. To spowoduje, że śnieg i deszcz nie będą padały na szybę, a tym samym nic na niej nie zamarznie.

Gdy nie masz takiej możliwości, wówczas po podjechaniu pod dom samochodem z rozgrzanym wnętrzem śnieg rozpuści się na szybie, tworząc lodową skorupę. Możesz tego uniknąć gdy na chwilę przed dojazdem w miejsce docelowe zaczniesz wychładzać wnętrze. Zmniejsz ogrzewanie, a wychodząc z auta postaraj się je wychłodzić.

Możesz również kupić specjalne płachty na szybę, które montuje się np.: do lusterek samochodu. Latem ograniczają one nagrzewanie się wnętrza, a zimą z kolei zapobiegają obladzaniu szyby. To skuteczna metoda, ale nieco uciążliwa, gdyż za każdym razem gdy parkujesz auto na dłużej, musisz założyć płachtę.

Pamiętaj o przepisach!

Zanim udasz się w podróż, pamiętaj, że szyba Twojego auta musi być czysta i przejrzysta. Nie ma tu mowy o żadnym oblodzeniu i zaparowaniu nawet na części szyby. Musisz ją dokładnie wyczyścić, inaczej będzie Ci groził mandat za wykroczenie drogowe.

Według przepisów – pojazd, który uczestniczy w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy i łatwe, wygodne, a także pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Poza ryzykiem otrzymania mandatu zagrażasz również sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Oblodzona lub zaparowana szyba ogranicza Ci widoczność, a tym samym powoduje, że łatwiej możesz spowodować wypadek lub kolizję, a niedostateczna widoczność będzie traktowana jako okoliczność silnie obciążająca. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: