27.12.2021

Zdradzamy nawyki kierowców, które niszczą ich samochody. Też możesz je mieć!

Stan samochodu jest zależny od tego, jak nim jeździsz. Jeśli zależy Ci na tym, by miał jak najdłużej szczęśliwe i dobre życie, to nie popełniaj błędów, które są najczęstszymi nawykami kierowców. Na co konkretnie powinieneś uważać? Sprawdź!

 

Styl Twojej jazdy może uszkodzić auto

Dynamiczna jazda może mieć negatywny wpływ na stan Twojego samochodu. Zwłaszcza, gdy dochodzi do niej na nierozgrzanym silniku. Wielu kierowców niestety popełnia ten błąd. Zaraz po włączeniu silnika dodaje gazu, a to doprowadza do jego wysokich obrotów, co szkodzi silnikowi.

Po uruchomieniu samochodu przez pierwsze kilka minut jazdy należy unikać większych obrotów oraz obciążeń. Pozwala to na dotarcie oleju do wszystkich części silnika, a tym samym nie zużywania go i doprowadzenia do awarii. Innymi błędami popełnianymi przez kierowców podczas jazdy, jest trzymanie nogi na sprzęgle oraz trzymanie ręki na drążku do zmiany biegów, co powoduje nieustanny nacisk. Skutkiem może być zużycie wybieraka w skrzyni biegów lub usterka sprzęgła – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Nie tylko nie powinno się zaczynać jazdy na wysokich obrotach, ale też szybko gasić silnik po zakończeniu podróży. To czynność, która może uszkodzić turbosprężarkę, która jest wrażliwa na jakość oleju, a także na zmiany temperatury.

Nie chcąc doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki przez szybkie wyłączanie silnika powinno się przez ostatni kilometr poruszać na niskich obrotach, a nawet odczekać chwilę na parkingu na włączonym silniku, aby turbosprężarka się schłodziła – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Zaniedbasz? Doprowadzisz do usterki!

Jednym z nawyków, które posiadają kierowcy jest jazda na resztkach paliwa. Nie tylko to zły pomysł, ale nawet bardzo zły w sezonie zimowym. Wówczas w nocy temperatura spada poniżej zera, a para wodna, która wpływa przez zawory i przewody odpowietrzające, zamarza. Takie drobinki lodu mogą doprowadzić do zablokowania układu paliwowego. A i mało tego – prowadzenie auta na rezerwie jest niebezpieczne i może uszkodzić pompę paliwową.

Wielu zmotoryzowanych zapomina również o regularnych wizytach na myjni samochodowej w sezonie zimowym. To duży błąd. W tym czasie także trzeba pielęgnować swój samochód. A jeśli temperatura jest na minusie, wówczas po umyciu auta trzeba je dokładnie osuszyć. Lepiej w tym czasie korzystać z myjni automatycznych, a nie bezdotykowych.

Myjąc swoje auto zimą trzeba zwrócić uwagę na to, by woda nie została w żadnych miejscach. Zwłaszcza w zamkach. W trakcie ujemnych temperatur zamarznie, a jej objętość tym samym się zmieni, co może się przyczynić do poważnych awarii – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Ciężko o zmianę nawyków?

Zostawianie samochodu na noc z zaciągniętym hamulcem ręcznym to bardzo dobry nawet, ale niestety właścicielom starszych aut może przysporzyć dużo problemów. W większej części takich pojazdów hamulec ręczny składa się z systemu dźwigienek oraz linek. Osłony linek z czasem mogą stracić swoją szczelność, a do środka dostanie się woda. To może spowodować problemy z hamulcem ręcznym, a dalej skutecznie zablokować możliwość ruszenia pojazdu z miejsca.

I nie tylko ten nawyk może przyczynić się do kłopotów…

Wielu klientów Autoplacu, którzy przesiadają się z pojazdów z manualną skrzynią biegów na automatyczne, nie zdaje sobie sprawy, że takich samochodów z reguły nie można holować. Może to doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów, zbiornika oleju, który wycieknie i zatrze przekładnię, a także zatarcie pompy oleju, która działa tylko na włączonym silniku. Holowanie może również zakończyć się przegrzaniem skrzyni, co doprowadzi do jej zniszczenia – informuje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplacz

Zmotoryzowani często praktykują również hamowanie przed i na samym progu zwalniającym. A niestety gdy pojazd pochyla się do przodu podczas hamowania to manewr przed progiem może skutecznie przyczynić się do uszkodzenia zawieszenia. Dodatkowo samo zwalnianie na progu może doprowadzić do uszkodzenia elementów układu hamulcowego.

Nawyki, które wymieniliśmy mogą doprowadzić do uszkodzenia samochodu, a także skrócenia jego żywota. Lepiej ich nie stosujcie, bo w innym wypadku będą Was czekały regularnie wizyty w warsztacie samochodowym! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: