16.02.2022

Złomowanie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Samochód, który już nie nadaje się do naprawy, należy zezłomować. Jednak aby to zrobić trzeba odwiedzić stację demontażu oraz wyrejestrować go z CEPiK. Jak poprawnie przeprowadzić cały proces zezłomowania auta? Podpowiadamy!

 

Jak zezłomować samochód?

Pojazd, którego naprawa jest już nieopłacalna lub jest powypadkowym wrakiem trzeba zezłomować w stacji demontażu. Zanim się do niej wybierzecie, musicie sprawdzić, czy miejsce posiada odpowiednie uprawnienia. Pamiętajcie również o tym, że stacja musi wystawić Wam zaświadczenie, które jest niezbędne do wyrejestrowania zezłomowanego pojazdu.

Samo złomowanie rozpoczyna się właśnie od znalezienia stacji demontażu w swojej okolicy. Jadąc do niej należy zabrać niezbędne dokumenty – dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Po uzyskaniu zaświadczenia o demontażu jedzie się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować zezłomowane auto.

Jak wybrać stację demontażu?

Najważniejszym kryterium wyboru stacji jest to, by dane miejsce miało odpowiednie uprawnienia do wydania zaświadczenia o zezłomowaniu pojazdu. Takie placówki mają zezwolenie od marszałka województwa i mogą legalnie działać na rynku.

Zanim wybierzecie się do stacji demontażu, możecie również porównać ceny, które proponują filie w Waszej okolicy oraz wybrać najbardziej opłacalną stację.

Wiele stacji ma także opcję dowozu samochodu przeznaczonego do złomowania na własnej lawecie, nierzadko ta usługa jest znacznie tańsza, aniżeli jej zorganizowanie na własny rachunek.

Jak odróżnić legalną stację demontażu od nielegalnej? Przede wszystkim nielegalna stacja zajmuje się odkupywaniem wraków lub samochodów, których nie da się (lub nie opłaca) naprawić, ale nie wystawia zaświadczenia o demontażu, a jedynie umowę sprzedaży auta. W takiej sytuacji nie będziecie mieli możliwości wyrejestrowania pojazdu, a tym samym ubiegania się o zwrot składki OC, która zgodnie z prawem przejdzie na nabywcę samochodu.

Lepiej sprzedać czy zezłomować?

Znacznie lepiej jest zezłomować auto. W ten sposób można się pozbyć wraku, a także wyrejestrować pojazd i liczyć na zwrot składki OC. Po sprzedaniu złomka nie tylko nie otrzymasz zwrotu składki, ale również przejdzie ona na nabywcę auta.

Co ważne – samochody, które nie nadają się do jazdy, nie mają badania technicznego, mogą być przedmiotem przestępstwa, które może popełnić nielegalna stacja demontażu.

Także – oddanie pojazdu do nielegalnej stacji demontażu staje się przyczyną zanieczyszczenia środowiska. Ponieważ firmy tego rodzaju utylizują auta niezgodnie z obowiązującym prawem, np.: przez palenie opon czy wyrzucanie resztek pojazdu w nielegalnych miejscach.

Legalne stacje demontażu mają obowiązek wykorzystać ponownie w 85% surowce, które znajdują się w złomowanym aucie.

Auto przeznaczone do złomowania musi być kompletne?

Stacja demontażu przyjmie od właściciela niekompletny pojazd, jednak za to trzeba zapłacić. A dokładniej za każdy brakujący kilogram. Jednak nie jest to wielka opłata, zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu groszy do złotówki.

Z zasady – złomowanie auto musi mieć 90% masy, która jest wskazana w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie dokumenty potrzebujesz do złomowania auta?

Zanim wybierzesz się do wybranej stacji demontażu, przygotuj:

  • Dowód osobisty.
  • Wpis do ewidencji gospodarczej, jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę.
  • Dowód rejestracyjny, jeśli nie masz dokumentu z wydziału komunikacji o jego utracie.
  • Pisemne oświadczenie o zgodzie na kasację przez wszystkich współwłaścicieli pojazdu.
  • Pełnomocnictwo właściciela, jeśli złomujesz pojazd w czyimś imieniu.

Złomowanie auta bez niezbędnych dokumentów

Jeśli nie posiadasz dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, możesz zezłomować samochód na podstawie dokumentu z wydziału komunikacji. W sytuacji kradzieży, zagubienia, zniszczenia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, należy udać się do urzędu oraz napisać oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o utracie powyższych dokumentów.

Okazuje się wówczas dowód osobisty lub wydruk z KRS, jeśli to firmowe auto oraz umowę sprzedaży, jeśli pojazd nie był zarejestrowany na ciebie. Wówczas wydział komunikacji wydaje odpowiednie pismo, które umożliwia demontaż pojazdu.

Złomowanie auta bez zgody właściciela lub po jego śmierci

Wszyscy właściciele muszą wyrazić zgodę na złomowanie pojazdu. W stacji demontażu może się osobiście wstawić tylko jeden właściciel, ale musi mieć zgodę pozostałych współwłaścicieli. Na tej podstawie auto będzie mogło zostać zezłomowane.

A jeśli właściciel pojazdu nie żyje, wówczas należy mieć dokument, który potwierdza nabycie spadku. Taki dokument jest potwierdzeniem prawa własności do złomowanego pojazdu. Jeśli właścicielami pojazdu stanie się kilka osób, wówczas niezbędna jest ich zgoda do przeprowadzenia złomowania.

Złomowanie auta bez OC

W zgodzie z polskim prawem, każdy pojazd, który jest zarejestrowany musi mieć ważne OC. Nawet w momencie złomowania. Pracownik stacji demontażu wpisuje do dokumentacji ważność polisy, a urzędnik który będzie przyjmował wniosek o wyrejestrowanie pojazdu sprawdzi czy jest ono ważne.

W przypadku braku OC powiadomienie trafi do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nałoży na właściciela pojazdu karę za brak OC.

Co się dzieje z OC po zezłomowaniu auta?

Po przeprowadzeniu złomowania pojazdu należy poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Można to zgłosić w placówce, mailowo lub korzystając z tradycyjnej pocztu. Najlepiej zawsze wcześniej przygotować sobie wniosek o zwrot składki na podstawie gotowego formularza. Wpisuje się w niego imię, nazwisko, adres, pesel właściciela lub regon w przypadku firm, numer rejestracyjny, numer VIN auta, numer polisy oraz numer konta do wypłaty składki OC.

Ubezpieczyciel musi wypłacić składkę za niewykorzystany czas ochrony pojazdu, ma na to 14 dni od momentu złożenia wniosku. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: