20.10.2021

Znamy sposób na usunięcie owadów z szyb i karoserii! Nie uwierzysz, jakie to proste

Długa trasa, czy krótka przejażdżka mogą się zakończyć niechcianymi gośćmi na szybie i karoserii auta. Chcąc wyczyścić swój pojazd nie powinniśmy w żadnym wypadku sięgać po gąbkę! Jak bezpiecznie można się pozbyć cmentarzyska owadów na własnym samochodzie? Podpowiadamy!

 

Szkodliwe ślady po owadach

Obecność brzydkich śladów po owadach na szybie i karoserii to nie tylko defekt estetyczny. Może również wpływać na ograniczenie widoczności. W sytuacji, w której są pozostawione na dłużej i oddziałują na nie różne czynniki atmosferyczne mogą nawet zniszczyć powłokę lakierniczą, zwłaszcza, gdy nie była zabezpieczona.

Problem tkwi w tym, że sama wizyta na automatycznej myjni może nie wystarczyć, by usunąć ślady po owadach. Z kolei na myjni ręcznej możemy mieć do czynienia z niezłym wyzwaniem. Jak więc można sobie z nimi poradzić?

Istnieją specjalne akcesoria

Jeśli stawiamy na wygodę i szybkie usunięcie uciążliwych śladów po owadach na karoserii i szybach, to możemy skorzystać z gotowych produktów. Na rynku znajdziemy całą gamę środków, które wspomagają usuwanie owadów w przedziale cenowym od 5 do 40 zł.

Większość z nich jest dostępna w sprayu, którym wystarczy psiknąć zabrudzoną powierzchnię, odczekać, a następnie zmyć wodą pod ciśnieniem lub usunąć szmatką.

Pamiętajmy jednak, że niektóre elementy nadwozia mogą zostać uszkodzone po skierowaniu na nie strumienia wody pod ciśnieniem.

Bardzo ważnym jest również sprawdzenie składu danego środka, gdyż niektóre z nich mogą zwierać agresywne substancje, co przyspieszy zmycie warstwy wosku, a nawet wpłynie negatywnie na karoserię.

Nie używajcie gąbki!

Absolutnie nie powinniśmy używać gąbki do naczyń do czyszczenia zabrudzonej powierzchni. Użycie kuchennego zmywaka może nieodwracalnie porysować lakier. Jeśli już chcemy doczyścić karoserię lub szybę, to możemy do tego użyć specjalnej rękawicy z mikrofibry lub gąbki do usuwania owadów lub mycia samochodu. Resztki płynu do usuwania owadów należy dokładnie zmyć, gdyż może uszkodzić powłokę lakierniczą.

Alternatywnym rozwiązaniem dla preparatów w sprayu są również ściereczki, które można kupić w sklepach motoryzacyjnych lub w Internecie. Są one nasączone płynem do usuwania owadów i można je miejscowo wykorzystać.

Jakie metody są jeszcze skuteczne?

Poza dedykowanymi środkami do usuwania resztek owadów można wykorzystać mineralną wodę gazowaną lub benzynę ekstrakcyjną. A najłatwiej będzie usunąć resztki owadów z przedniego pasa auta przykrywając go na noc ręcznikiem, który wcześniej nasączamy roztworem wody z szamponem.

Najtrudniejsze do usunięcia ślady można zetrzeć specjalną glinką, która zbierze w powierzchni wszystkie zanieczyszczenia. Jednak te miejsca, w których ślady po owadach były najdłużej powinniśmy dodatkowo potraktować lekko ściernym preparatem lub wykonać mechaniczną korektę powłoki lakierniczej.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

Nie chcąc doprowadzić do sytuacji, w której będziemy musieli stawić czoła trudnym do usunięcia śladów po owadach najlepiej będzie regularnie dbać o pielęgnację naszego auta. Oznacza to nie tylko częstsze wizyty na myjni, ale również zabezpieczenie lakieru woskiem. Wówczas czyszczenie jest znacznie łatwiejsze, a do tego powłoka lakieru jest odpowiednio zabezpieczona.

A jeśli chcecie na bieżąco usuwać ślady po owadach, a nawet po ptasich odchodach, wówczas możecie się zaopatrzyć w awaryjny zapas wody z szamponem i szmatkę do usuwania zabrudzeń z karoserii.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony