11.08.2023

Znamy sposób na usunięcie owadów z szyb i karoserii! Nie uwierzysz, jakie to proste

Długa trasa, czy krótka przejażdżka mogą się zakończyć niechcianymi gośćmi na szybie i karoserii auta. Chcąc wyczyścić swój pojazd nie powinniśmy w żadnym wypadku sięgać po gąbkę! Jak bezpiecznie można się pozbyć cmentarzyska owadów na własnym samochodzie? Podpowiadamy!

Dlaczego powinno się usuwać owady z karoserii?

Zacznijmy od kwestii estetycznej – ślady owadów na masce, lusterkach, reflektorach i zderzaku zdecydowanie nie cieszą niczyjego oka. Poza tym, owadzie szczątki mogą również uszkodzić powierzchnię, do której przylegają, np.: delikatny lakier samochodowy.

Drobne organizmy w czasie procesu rozkładania spowodują drobne pęknięcia w lakierze, a te zaczną przepuszczać wodę, co prowadzi do powstawania przebarwień i małych ognisk korozyjnych.

Ślady owadów na przedniej szybie mogą też skutecznie ograniczać widoczność kierowcy, a to jest już bardzo niebezpieczne! Stan zabrudzonej szyby znacznie się pogorszy, gdy np.: spadnie deszcz i użyjecie wycieraczek, które rozmażą szczątki owadów po całej szybie, pozostawiając tłuste smugi.

Obecność resztek owadów na reflektorach także powoduje utrudnienia. Brudne światła nie będą dostatecznie oświetlać drogi, a nawet mogą oślepiać kierowców, którzy jadą z naprzeciwka. Wiele owadów ma chitynowe pancerze, które mogą powodować blokowanie rozchodzenia się światła, a nawet zmianę kierunku jego świecenia!

Bezpieczne usuwanie owadów z lakieru - jak to zrobić?

Chcąc bezpiecznie usunąć pozostałości owadów z lakieru można użyć specjalny płyn lub po prostu płyn do czyszczenia szyb samochodowych. Trzeba jednak pamiętać, by spryskaną powierzchnię czyścić delikatnie ściereczką lub papierem, nie trzeć na siłę, aby nie porysować lakieru piaskiem, który znajduje się pod powierzchnią lub innymi twardymi elementami.

Ściereczkę należy dokładnie płukać w czasie czyszczenia, natomiast papier wyrzucać, gdy tylko się zabrudzi. 

Istnieją specjalne akcesoria do usuwania owadów z karoserii

Jeśli stawiamy na wygodę i szybkie usunięcie uciążliwych śladów po owadach na karoserii i szybach, to możemy skorzystać z gotowych produktów. Na rynku znajdziemy całą gamę środków, które wspomagają usuwanie owadów w przedziale cenowym od 5 do 40 zł.

Większość z nich jest dostępna w sprayu, którym wystarczy psiknąć zabrudzoną powierzchnię, odczekać, a następnie zmyć wodą pod ciśnieniem lub usunąć szmatką.

Pamiętajmy jednak, że niektóre elementy nadwozia mogą zostać uszkodzone po skierowaniu na nie strumienia wody pod ciśnieniem.

Bardzo ważnym jest również sprawdzenie składu danego środka, gdyż niektóre z nich mogą zwierać agresywne substancje, co przyspieszy zmycie warstwy wosku, a nawet wpłynie negatywnie na karoserię.

Owady na karoserii? Nie używajcie kuchennej gąbki!

Absolutnie nie powinniśmy używać gąbki do naczyń do czyszczenia zabrudzonej powierzchni. Użycie kuchennego zmywaka może nieodwracalnie porysować lakier. Jeśli już chcemy doczyścić karoserię lub szybę, to możemy do tego użyć specjalnej rękawicy z mikrofibry lub gąbki do usuwania owadów lub mycia samochodu. Resztki płynu do usuwania owadów należy dokładnie zmyć, gdyż może uszkodzić powłokę lakierniczą.

Alternatywnym rozwiązaniem dla preparatów w sprayu są również ściereczki, które można kupić w sklepach motoryzacyjnych lub w Internecie. Są one nasączone płynem do usuwania owadów i można je miejscowo wykorzystać.

Jakie metody na owady na karoserii są jeszcze skuteczne?

Poza dedykowanymi środkami do usuwania resztek owadów można wykorzystać mineralną wodę gazowaną lub benzynę ekstrakcyjną. A najłatwiej będzie usunąć resztki owadów z przedniego pasa auta przykrywając go na noc ręcznikiem, który wcześniej nasączamy roztworem wody z szamponem.

Najtrudniejsze do usunięcia ślady można zetrzeć specjalną glinką, która zbierze w powierzchni wszystkie zanieczyszczenia. Jednak te miejsca, w których ślady po owadach były najdłużej powinniśmy dodatkowo potraktować lekko ściernym preparatem lub wykonać mechaniczną korektę powłoki lakierniczej.

Domowe sposoby na czyszczenie karoserii

Możecie samodzielnie przygotować płyn do czyszczenia karoserii w domu! Wystarczy użyć ciepłej wody, płynu do mycia naczyń oraz dodać odrobinę octu. Tak przygotowany preparat najlepiej przelać do butelki z atomizerem, spryskać powierzchnię i delikatnie ją wyczyścić ściereczką lub papierem.

Pamiętajcie, by po wszystkim dokładnie przepłukać karoserię.

Jak zabezpieczyć karoserię przed owadami?

Po wyczyszczeniu auta z resztek owadów wszyscy chcieliby zachować taki efekt na dłużej, czy faktycznie jest to możliwe, zwłaszcza gdy często jeździcie w trasy?

Możliwe jest zabezpieczenie przedniej szyby za pomocą specjalnego preparatu, który ograniczy przywieranie owadów do jej powierzchni. Wystarczy wlać do zbiornika na płyn do spryskiwaczy dedykowany środek.

Ochrona lakieru jest nieco trudniejsza, trzeba bowiem pomyśleć o założeniu specjalnej powłoki ceramicznej, która może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli znacznie łatwiej usuwać zabrudzenia, a także zmniejszy ich ilość. Sama powłoka ceramiczna również chroni lakier i sprawia, że auto prezentuje się naprawdę dobrze. Alternatywnym rozwiązaniem jest woskowanie karoserii.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

Nie chcąc doprowadzić do sytuacji, w której będziemy musieli stawić czoła trudnym do usunięcia śladów po owadach najlepiej będzie regularnie dbać o pielęgnację naszego auta. Oznacza to nie tylko częstsze wizyty na myjni, ale również zabezpieczenie lakieru woskiem. Wówczas czyszczenie jest znacznie łatwiejsze, a do tego powłoka lakieru jest odpowiednio zabezpieczona.

A jeśli chcecie na bieżąco usuwać ślady po owadach, a nawet po ptasich odchodach, wówczas możecie się zaopatrzyć w awaryjny zapas wody z szamponem i szmatkę do usuwania zabrudzeń z karoserii.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: