20.06.2022

Akumulator latem nie daje rady? Sprawdź, jak o niego zadbać!

Wysokie temperatury w okresie letnim mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję akumulatora, który często bywa zapomniany przez kierowców. Nie sprawdzanie jego kondycji regularnie może doprowadzić do niechcianych zdarzeń w trakcie wakacyjnych podróży, a to skutecznie może zepsuć cały plan urlopu. Jak dbać o akumulator? Sprawdźcie kilka prostych wskazówek, które dla Was przygotowaliśmy!

 

Upały mogą rozładować akumulator

Zwłaszcza, gdy zostawiasz swój samochód na zewnętrznym parkingu, w pełnym słońcu. Podczas upałów temperatura pod maską samochodu również rośnie, a tym samym niektóre reakcje chemiczne zachodzą o wiele szybciej. Podczas gdy w powietrzu temperatura wynosi 30 st. Celsjusza, to w nieużywanym aucie szybciej dochodzi do samorozładowania. Codzienna jazda samochodem i systematyczne doładowanie akumulatora podczas jazdy powoduje, że podczas kilkudniowego postoju na parkingu poziom naładowania może gwałtownie spaść, a wtedy trzeba będzie już sięgnąć po kable rozruchowe…

Bieżąca kontrola stanu naładowania

W prawidłowo naładowanym akumulatorze napięcie powinno wynosić 12,7 V lub więcej. Jeśli wartość ta spadnie poniżej 12,5 V to znak, że zaczyna się rozładowywać. Nie chcąc dopuścić do zjawiska samorozładowania, należy systematycznie kontrolować napięcie w akumulatorze. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą mechanika.

Co ważne, jeśli używasz woltomierza, to pamiętaj o tym, że prawidłowy wynik otrzymasz wyłącznie gdy zmierzysz napięcie postojowe, co najmniej pół godziny po zakończeniu jazdy.

Ładowanie zachowawcze

Korzystając z samochodu latem przez kilka dni, nie dopuszczaj do rozładowania akumulatora poprzez ładowanie zachowawcze. Dzięki temu zminimalizujesz skutek samorozładowania, które może być spowodowane przez upadł. Pomoże Ci w tym stosowanie innowacyjnego prostownika, który pozwala na automatyczne ładowanie akumulatora, bez konieczności doglądania procesu.

A jeśli stosujesz w tym celu urządzenie starszej generacji, wówczas nie zapomnij o kontrolowaniu całego procesu. Przeładowanie akumulatora może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury elektrolitu, a tym samym – do uszkodzenia akumulatora.

Dbaj o czystość!

Eksploatowanie akumulatora wiąże się również z gromadzeniem zanieczyszczeń na jego obudowie. Brud i kurz, które na niej osiadają mogą doprowadzić do zaśniedzenia klem, co spowoduje ograniczenia w przepływie prądu. Brudny akumulator również będzie się szybciej sam rozładowywał. Czyść go regularnie z pomocą ściereczki i szczoteczki, a przy okazji sprawdzaj czy klemy nie są poluzowane. Luźne mogą również utrudniać dostawę prądu, a nawet powodować problemy z uruchomieniem samochodu.

Kontroluj poziom płynów i parkuj w cieniu

Chcąc ochronić akumulator przed rozładowaniem, najlepiej unikać pozostawiania auta na dłuższy czas w pełnym słońcu. Nawet w temperaturze 20 st. Celsjusza może przyspieszyć zjawisko samorozładowania.

Nawet przegrzanie silnika może mieć niekorzystny wpływ na pracę samochodu, dlatego warto kontrolować poziom oleju i uzupełniać płyn chłodniczy.

Jeśli Twój akumulator jest starszego typu (kwasowo-ołowiowy) z dostępem do ogniw, to sprawdzaj poziom elektrolitu w każdym ogniwie. Gdy będzie go zbyt mało, możesz go uzupełnić wodą destylowaną.

 

Dbanie o akumulator w sezonie letnim powinno być Waszym nawykiem. Zwłaszcza, że wysokie temperatury potrafią doprowadzić do jego rozładowania, a gdy nie używacie auta w trakcie urlopu, to szansa na to zjawisko jest jeszcze większa. Zastosujcie się do powyższych wskazówek i uniknijcie przykrej niespodzianki na parkingu, przed wyruszeniem w trasę.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: