25.10.2022

Czy już czas zmienić opony na zimowe?

Zima zbliża się coraz większymi krokami, a kierowcy powoli zastanawiają się czy już trzeba wymienić opony letnie na zimowe. W Polsce nie jest to obowiązkowe, ale w niektórych krajach europejskich, już tak. Kiedy jest dobry moment na zmianę opon na zimówki? Sprawdźcie!

 

Co mówią przepisy? 

Polskie przepisy nie wymagają od kierowców wymian opon na sezonowe, nie ma żadnej granicznej daty by to zrobić, ani też określonych warunków pogodowych. Mało tego, za jazdę w oponach letnich zimą nikt nie zostanie ukarany mandatem, nie mniej – jazda w takim ogumieniu może być bardzo niebezpieczna!

Opony, które są niedostosowane do sezonu zimowego będą powodować znaczne wydłużenie drogi hamowania oraz pogorszenie trakcji samochodu. Co może się skończyć wypadkiem.

Kiedy wymieniać opony na zimowe?

W naszym kraju zaleca się wymianę opon letnich na zimowe, kiedy zaczną panować zimowe warunki pogodowe, a więc nawierzchnia jest oblodzona, występują opady śniegu, który jest rozmokły lub ubity.

Najlepiej to zrobić, gdy temperatura na zewnątrz w ciągu dnia będzie oscylować w okolicy 7 stopni Celsjusza. To powszechna wartość graniczna, przy której ogumienie letnie będzie już twarde i straci sporą część swoich właściwości. Opona zimowa nie jest na tyle miękka, aby że jej bieżnik będzie się szybko ścierał.

Co z ogumieniem wielosezonowym?

Posiadacze opon wielosezonowych nie mają powodów do zmartwień. Nie muszą wymieniać opon na sezonowe.

Opony zimowe najlepiej sprawdzają się w niskich temperaturach – dlaczego?

Są tak skonstruowane, aby mogły zagwarantować pełne osiągi w niskiej temperaturze. Mieszanka gumowa zawiera znacznie większą ilość naturalnej żywicy, co powoduje że opony zimowe zachowują odpowiednią elastyczność, nawet w temperaturze poniżej 7 st. Celsjusza. Również lepiej trzymają się nawierzchni. Rowki i żebra w ich bieżniku są głębsze niż w oponach letnich, co zapewnia stabilną oraz bezpieczną jazdę po ośnieżonej nawierzchni.

Wysokie temperatury a opony zimowe

W wyższych temperaturach opony zimowe są mniej efektywne. Mają wyższy opór toczenia w cieplejsze dni, a także dłuższą drogę hamowania. W temperaturze powyżej 15 st. Celsjusza samochód na ogumieniu zimowych zatrzyma się nawet o 7 metrów dalej niż na oponach letnich!

Opony letnie a opony zimowe

Początkujący kierowcy mogą nie dostrzegać różnic pomiędzy rodzajami opon, ale tym doświadczonym wystarczy już tylko rzut oka, aby je rozróżnić.

Rzeźba bieżnika w zimowym ogumieniu jest bardzo często pokryta lamelami, których zadaniem jest wgryzanie się w śnieg na nawierzchni. Z kolei w oponie letnie minimalizuje się ich liczbę, aby uzyskać lepszą powierzchnię styku z nawierzchnią i tym samym lepsze osiągi.

Ponadto, różnica jest również w mieszance gumy, która zapewnia optymalną elastyczność i dobrą trakcję w czasie jazdy w niskich temperaturach. Opony letnie stają się w nich zbyt twarde, a jazda na nich nieprzyjemna i niebezpieczna.

Jaki koszt wymiany opon na zimowe w 2022 roku?

Obecnie ceny różnią się od 70 do 150 zł, w zależności od rodzaju i wielkości felg oraz wyposażenia usług usług. Ceny miejscowo mogą być również wyższe, zwłaszcza w których ASO, w których nierzadko trzeba robić nawet 100 zł.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: