16.11.2023

Jak odpalić samochód na popych?

Odpalenie auta na popych to bardzo stara metoda, która sprawdzała się w mniej zaawansowanych samochodach. Dzięki niej można było wprawić auto w ruch, choćby po to, by dojechać do mechanika lub zjechać na miejsce do parkowania. Jak się ją wykonywało? Dlaczego teraz nie jest to dobra technika?

Co to znaczy odpalać auto na popych?

Odpalanie samochodu na tzw. popych to nic innego, jak popchnięcie pojazdu z użyciem własnej siły fizycznej. Potrzeba do tego kilku osób – kierowcy oraz tych, którzy popchną auto. Metoda polega na użyciu siły, aby silnik rozpoczął samodzielną pracę.

W odpalaniu auta na popych dużą rolę odgrywa rozrusznik. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce wysyłany jest sygnał do koła zamachowego, a dalej wał korbowy pobudza tłoki i pojazd odpala.

Metoda na popych zastępuje pracę rozrusznika, po użyciu siły fizycznej, przy ruchu kół koło zamachowe oraz wał korbowy zostają pobudzone do działania.

Auto na popych można odpalić również podczas holowania. Bardzo ważne jest jednak uważne operowanie sprzęgłem, inaczej można uszkodzić podzespoły w pojeździe.

Odpalanie auta na pych – jak to poprawnie zrobić krok po kroku?

Czynność nie jest skomplikowana, poniżej znajdziecie ogólną instrukcję, ale pamiętajcie o tym, by zawsze upewnić się w instrukcji pojazdu, czy w ogóle możliwe jest jej wykonanie dla Waszego auta:

  1. Przekręćcie kluczyk w stacyjce.
  2. Należy wrzucić bieg jałowy, czyli luz.
  3. Pomagający mogą zacząć pchać auto.
  4. Gdy samochód osiągnie prędkość 5 km/h można wrzucić drugi bieg. Nie wolno wrzucać pierwszego biegu, bo auto może zgasnąć, pamiętajcie o wciśnięciu sprzęgła! Można za to wrzucić wyższy bieg – trójkę lub czwórkę.
  5. Należy powoli i ostrożnie puścić sprzęgło.

Jaki bieg wrzucić przy odpalaniu na popych?

W metodzie odpalenia auta na popych należy wrzucić bieg jałowy, tzw. luz.

Odpalanie diesla na popych

Odpalanie na popych samochodu z silnikiem diesla w mroźne dni może się zdać na nic. W tego rodzaju pojazdach wykorzystywana jest praca silnika do rozgrzewania świec żarowych.

Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w autach z automatyczną skrzynią biegów, która uniemożliwia odpalenie auta przez popchnięcie, z powodu braku kontroli nad sprzęgłem.

Jedynym rozwiązaniem, gdy diesel lub pojazd z automatyczną skrzynią biegów nie odpalają, będzie wezwanie lawety.

Odpalanie na popych samochodów bezkluczykowych

Metoda nie sprawdzi się w tego rodzaju samochodach, ponieważ do uruchomienia pojazdu wykorzystuje się specjalny przycisk, a bez odblokowanego zapłonu nie będzie możliwe manewrowanie kierownicą.

Odpalanie na popych - kiedy może zaszkodzić?

Niestety proces odpalania samochodu na popych może zaszkodzić wielu podzespołom:

Pasek rozrządu – zaczyna się kręcić podczas uruchomienia silnika, jeśli będzie zbyt szybko poruszany, może się zerwać, a to doprowadzi do uszkodzenia głowicy, problemów z wtryskiwaczami albo zablokowania dopływu paliwa.

Dwumasowe koło zamachowe – może zostać uszkodzone, ze względu na to, że jeśli silnik nie jest uruchomiony, to paliwo będzie ściekać do miski olejowej, co spowoduje jego przedostanie się do filtra cząstek stałych i katalizatora.

Im nowsze auto, tym większe zaawansowanie techniczne jego elementów, dlatego odradza się stosowanie metody odpalenia pojazdu na popych. Wielu producentów apeluje by tego nie robić.

Czy można odpalić auto na popych w pojedynkę?

Teoretycznie jest to możliwe, ale to bardzo ryzykowny manewr.

W takiej sytuacji należy przekręcić kluczyk w stacyjce, wrzucić na luz i stanąć obok kierownicy, trzymając ją prawą ręką, a lewą opierając się o pojazdy, aby go popchnąć.

Łatwiej będzie to zrobić z górki, wówczas auto będzie wystarczająco rozpędzone i pojedzie samoistnie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że należy wówczas szybko wskoczyć do pojazdu, wcisnąć sprzęgło i wrzucić na co najmniej drugi bieg.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: