13.12.2023

Jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie?

W nowszych samochodach pojawia się coraz więcej elementów wyposażenia, które do wykonywania swojej pracy potrzebują prądu. A ten nie bierze się znikąd! Dostarcza go akumulator, który zimą może się łatwiej rozładować, zwłaszcza gdy niektóre elementy pobierają go zbyt dużo. Jak sprawdzić, czy pobór prądu w aucie jest prawidłowy? Sprawdźcie!

Pobór prądu w samochodzie 

W aucie wiele urządzeń jest zasilanych prądem. Odpowiednie natężenie prądu ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy różnych elementów. Jeśli natężenie będzie zbyt niskie lub wysokie, wówczas może dojść do awarii, a nawet całkowitego unieruchomienia samochodu.

Niezwykle istotne jest to, aby regularnie sprawdzać pobór prądu w swoim aucie, aby mieć pewność że wszystkie elementy układu elektrycznego działają dobrze, a ich praca nie obciąża za mocno akumulatora, który niestety zimą często lubi się rozładować.

Co pobiera prąd w samochodzie?

W nowoczesnych samochodach coraz więcej elementów wyposażenia pobiera energię elektryczną, którą dostarcza akumulator. Wśród najbardziej popularnych gadżetów zasilanych prądem, można wymienić: elektryczne lusterka oraz szyby, podgrzewane fotele, radio, systemy multimedialne oraz alarmowe, wspomaganie kierownicy i wiele innych.

Co ważne, auto potrzebuje prądu również w czasie postoju, gdy silnik nie pracuje.

Jak zmierzyć pobór prądu w samochodzie?

Do sprawdzenia poboru prądu niezbędny będzie multimetr, najlepiej z zakresem pracy minimum do 10A, a także klucz do odkręcenia klemy.

Oczywiście w warsztatach samochodowych spotkacie się z bardziej profesjonalnym sprzętem, ale taki multimetr spokojnie wystarczy Wam na użytek własny.

Zanim wykonacie pomiar poboru prądu w aucie na postoju, wyłączcie silnik i wszystkie odbiorniki elektryczne, które się w nim znajdują, czyli: światła, radio, ładowarki, itd. i postępujcie zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wyciągnijcie kluczyk lub kartę z pojazdu.
  2. Odłączcie klemę minusową od akumulatora.
  3. Między klemę a biegun akumulatora wepnijcie szeregowo odpowiednio ustawiony miernik (np.: na 10A).
  4. Po wpięciu miernika, wyjmijcie go poza pojazd i zamknijcie maskę albo klapę oraz swój pojazd, tak jak po zakończonej podróży.
  5. Odczekajcie do momentu wyłączenia się elektroniki, czyli około 30-40 minut. Pamiętajcie, aby nie ruszać auta ani z zewnątrz ani wewnątrz podczas przeprowadzania pomiaru!
  6. Po upłynięciu wyżej wspomnianego czasu, sprawdźcie wynik pomiaru.
  7. Po zakończeniu pomiaru, wypnijcie miernik z obwodu i zamontujcie klemę do akumulatora, pamiętając o dobrym dokręceniu.

Prawidłowy pobór prądu w samochodzie - ile wynosi?

Wynik będzie różny dla samochodów średniej klasy oraz nowocześniejszych, w których znajduje się znacznie więcej elementów pobierających prąd.

Przyjmuje się, że prawidłowym wynikiem dla samochodów z mniejszą ilością akcesoriów zasilanych energią elektryczną, będzie od 0.00 A do 0.04A. Jeśli pomiar wskaże wartość 0.41A to należy udać się do warsztatu samochodowego, aby zdiagnozować przyczynę tej sytuacji.

Z kolei dla samochodów nowszych, naszpikowanych elektroniką, wynik powinien wynosić od 0.06 do 0.08A.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: