11.09.2023

Komputerowa diagnostyka samochodu - co musisz wiedzieć o diagnostyce pojazdów

Komputerowa diagnostyka samochodu to rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, uniknąć ryzyka błędnej interpretacji usterki lub zakupu używanego auta z ukrytymi defektami. Na czym dokładnie polega ta usługa? Jakie dane odczytuje komputer diagnostyczny? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Co to jest diagnostyka komputerowa samochodu?

To proces, który polega na podłączeniu samochodu do specjalnego komputera diagnostycznego, niekiedy nazywanego również testerem diagnostycznym. Diagnostyka komputerowa samochodu pozwala na uzyskanie informacji o kondycji pojazdu, szczegółowych parametrach różnych podzespołów oraz miejscu występowania wraz z przyczyną usterek.

W nowoczesnych samochodach wewnętrznie wbudowane komputery odpowiadają za sterowanie pracą silnika i innymi elementami pojazdu. Układy diagnostyczne w aucie są odpowiednio zaprogramowane i w sytuacji, w której dojdzie do przekroczenia ustalonych zakresów ich pracy, komputer pokładowy pojazdu zapisze kod błędu w swojej pamięci i specjalista odczyta go podczas diagnostyki komputerowej.

Jak działa komputer diagnostyczny pojazdu?

Komputer diagnostyczny wymienia z komputerem pokładowym informacje w kilka minut. Następnie wyświetla te, które wykazują wykryte nieprawidłowości, związane z funkcjonowaniem poszczególnych podzespołów.

Dzięki temu specjaliści mogą zdiagnozować newralgiczne punkty i zaplanować działania naprawcze.

Co można sprawdzić, dzięki diagnostyce komputerowej auta?

Podłączenie pojazdu do komputera diagnostycznego umożliwia rozpoznanie kodów usterek różnych elementów samochodu, m.in. w systemach bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, Airbag, EPC, immobilizera, a także układu paliwowego, sterownika silnika.

Diagnostyka daje możliwość skontrolowania parametrów samochodu w trakcie jazdy, np.: silnika, ciśnienia doładowania, temperatury, przepływomierza, czasu wtrysków, wskaźników.

Nowoczesne urządzenia diagnostyczne umożliwiają nawet zarządzanie automatycznymi skrzyniami biegów lub systemem klimatyzacji.

Badania diagnostyczne samochodu – kiedy warto wykonać?

Przeprowadzenie diagnostyki komputerowej pojazdu niesie za sobą wiele korzyści, przede wszystkim pozwala na rozpoznanie stanu technicznego układów i podzespołów w aucie, bez konieczności ich demontażu.

Inną zaletą diagnostyki komputerowej samochodu jest jej wysoka skuteczność w wykrywaniu usterek oraz kompleksowa diagnoza całego pojazdu. Przyspiesza to proces naprawy auta, a także ma dobry wpływ na końcową cenę usługi. Diagnostyka zmniejsza również ryzyko niepotrzebnej wymiany elementów pojazdu, które są jeszcze sprawne.

W niektórych sytuacjach diagnostyka komputerowa samochodu może się okazać niezbędna, mowa o:

  • Zapaleniu kontrolek na desce rozdzielczej.
  • Utracie mocy pojazdu w czasie jazdy.
  • Problemach z układem napędowym.
  • Podwyższonym spalaniu.
  • Przed kupnem samochodu z rynku wtórnego.

Dlaczego warto wykonać diagnostykę komputerową przed zakupem auta używanego?

Dzięki przeprowadzeniu diagnostyki komputerowej używanego pojazdu przyszły właściciel może dowiedzieć się o usterkach i awariach, które sprzedawca chciał przed nim ukryć.

Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości oraz dodatkowych kosztów naprawy auta, a dodatkowo może stanowić podstawę do negocjacji ceny samochodu.

Ile kosztuje wykonanie diagnostyki komputerowej samochodu?

Usługa nie jest droga, a przynosi wiele korzyści właścicielowi samochodu. Przeciętna cena diagnostyki komputerowej samochodu w warsztacie wynosi około 150 zł.

Czy można samodzielnie podłączyć samochód do komputera?

Owszem można to zrobić, choćby z pomocą małego skanera diagnostycznego, który podłącza się do gniazda OBD w aucie.

Takie urządzenie transferuje np.: do aplikacji na smartfonie informacje o błędach silnika pojazdu. Dzięki niemu można odczytać dane dotyczące obrotów, temperatury, obciążenia silnika, kody błędów oraz informacje o przegrzaniu silnika.

Czy można samodzielnie skasować błędy w aucie?

Zdecydowanie lepiej nie robić tego na własną rękę, lepiej skorzystać w fachowej pomocy mechaników, których możecie znaleźć w naszej bazie.

Kasowanie błędów samodzielnie może doprowadzić do przykrych niespodzianek, a nawet tragicznej sytuacji w trasie! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: