24.07.2023

Kontrolki w samochodzie elektrycznym i hybrydowym - czym się różnią i co oznaczają?

Kontrolki w samochodzie mają swoją rolę. Informują lub ostrzegają kierowcę o nieprawidłowościach, które zachodzą w poszczególnych podzespołach lub jednostce napędowej. Obecnie w nowoczesnych pojazdach elektrycznych i hybrydowych pojawiły się nowe kontrolki, których możecie nie znać. Sprawdźcie, co dokładnie się zmieniło i co symbolizują nowe kontrolki na desce rozdzielczej.

Kontrolki w aucie - czy zawsze zwiastują kłopoty?

Nie wszystkie kontrolki w aucie muszą oznaczać poważne awarie

Kontrolka check engine

Niektóre z nich, takie jak check engine owszem będą Was informować o nieprawidłowej pracy jednostki napędowej, ale jej widok nie musi oznaczać od razu sytuacji, która powinna Was zmartwić. Kolor ikonki check engine ma tutaj ogromne znaczenie, jeśli jest pomarańczowy lub żółty, wówczas sygnalizuje, że warto udać się na diagnostykę pojazdu, a jeśli jest czerwony, to już znak, że należy natychmiast zatrzymać pojazd.

Kontrolka ciśnienia oleju

Drugą ikoną, którą wymaga szczególnej uwagi, jest ikonka ciśnienia oleju. Ta może wskazywać na nieprawidłowości w rozprowadzaniu oleju po silniku, ale równie dobrze może oznaczać niski poziom czy słabe ciśnienie. W tym przypadku niestety należy od razu zatrzymać pojazd, bo inaczej może dojść do zatarcia jednostki napędowej lub jej uszkodzenia.

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie, która jest nazywana sygnalizatorem ogólnym, może sygnalizować różne problemy, np.: awarię czujników parkowania, świateł zewnętrznych czy monitoringu ciśnienia w oponach. Nie jest to sytuacja, w której należy panikować, ale również warto udać się do warsztatu samochodowego.

Nowe kontrolki w samochodach hybrydowych i elektrycznych

W autach z napędem hybrydowym i elektrycznym producenci stosują nową gamę ikon, jak również kontrolek i symboli. Kilka z nich kompletnie różni się od tych, które znacie z samochodów z silnikiem benzynowym.

Wśród kolorów, poza zielonymi i niebieskimi ikonkami, mającymi charakter informacyjny, spotkacie również czarne. Z kolei wśród komunikatów wyświetlanych w kolorach pomarańczowym i żółtym, wyróżniać się będą ikony określające dany rodzaj awarii.

Usterki ogólne są oznaczone symbolem klucza, z kolei elektryczne z symbolem samochodu z wykrzyknikiem w środku. Ponadto, w pojazdach hybrydowych i elektrycznych znajdziecie symbol samochodu z głośnikiem, który oznacza emitowanie elektronicznego dźwięku pieszym, o tym że zbliża się do nich pojazd. To szczególnie istotne, ponieważ elektryki i hybrydy jeżdżą bardzo cicho, przez co niekiedy piesi nie słyszą, gdy te nadjeżdżają.

Nowym symbolem jest również ten, który ostrzega o temperaturze akumulatora. Ma ikonkę termometru wewnątrz baterii. To odpowiednik kontrolki silnika w klasycznych pojazdach. Nowością jest również ikona żółwia, której nie ma w autach z silnikiem benzynowym.

Nowe kontrolki - co oznaczają?

W nowoczesnych samochodach, poza typowymi kontrolkami, kierowcy są wyświetlane również komunikaty. A te, jak się domyślacie, informują co się dzieje z autem. Ma to na celu uświadamianie użytkownika o sytuacji.

Komunikaty mają nie tylko charakter ostrzegawczy, ale też informacyjny. To bardzo duża zmiana, zwłaszcza w porównaniu, ze starymi samochodami. Niektóre kontroli nadal znajdują się w nowocześniejszych pojazdach, ale zostały poddane standaryzacji:

  • Klucz/Trójkąt z wykrzyknikiem – oznacza problemy z układem elektrycznym, akumulatorem albo układem trakcyjnym.
  • Samochód z wykrzyknikiem – sygnalizuje usterkę układu elektrycznego, możliwa jest awaria akumulatora lub obwodu.
  • Wtyczka z przewodem – to usterka akumulatora trakcyjnego albo niski poziom naładowania.
  • Żółw – oznacza obniżone osiągi, najpewniej to usterka układu trakcyjnego albo niski poziom naładowania akumulatora trakcyjnego.
  • Głośnik – to usterka systemu ostrzegającego pieszych o zbliżaniu się pojazdu.
  • Termometr wewnątrz baterii – symbolizuje przegrzany akumulator trakcyjny albo silnik elektryczny. Najlepiej wtedy zredukować prędkość lub zatrzymać się i wyłączyć auto.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: