17.06.2022

Naprawa auta z polisy OC sprawcy – co Ci się należy?

Kolizja drogowa przyprawia każdego kierowcę o nerwy i stres, nawet gdy nie jest jej sprawcą. Jak wygląda cały proces naprawy samochodu, gdy korzysta się z polisy OC sprawcy? Co się należy poszkodowanemu? Sprawdźcie!

 

Holowanie i samochód zastępczy

Koszt holowania uszkodzonego samochodu do warsztatu jest pozyskiwany z ubezpieczenia sprawcy. A dodatkowo, gdy samochód nie nadaje się do użytku, wówczas poszkodowanemu należy się również samochód zastępczy, którego koszt wynajęcia także pokrywa polisa OC sprawcy. Samochód zastępczy należy się poszkodowanemu na cały okres, w którym będzie pozbawiony swojego pojazdu, a więc od wystąpienia kolizji, przez oczekiwanie na kosztorys i zamówione części, naprawę, aż do momentu odbioru własnego auta.

Naprawa samochodu bezgotówkowo

Jako poszkodowany w kolizji możesz zdecydować się na wariant warsztatowy, co oznacza że warsztat, który naprawia samochód rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Można wówczas oddać auto do warsztatu wskazanego przez danego ubezpieczyciela lub skorzystać z autoryzowanej stacji obsługi (ASO).

Korzystanie z ASO jest zalecane dla właścicieli samochodów, które są nowe i objęte gwarancją lub mają 5-6 lat, dlatego że naprawa w takiej sytuacji odbędzie się z wykorzystaniem oryginalnych części, a pracownicy ASO mają odpowiednie szkolenia w zakresie napraw pojazdów danej marki. Co ważne, wszelkie rozmowy z ubezpieczycielem prowadzi również profesjonalna firma, a jej opinię trudno podważyć.

Możesz otrzymać pieniądze od ręki

Inną formą naprawy pojazdu jest wybór wariantu kosztorysowego, co oznacza że odszkodowanie będzie dostarczone w formie pieniężnej, a właściciel samodzielnie zorganizuje naprawę uszkodzonego auta. Wówczas wycenę naprawy opiera się na podstawie katalogów Audatex lub EurotaxGlass’s, a w ich ramach może wprowadzić korekty w oparciu o zróżnicowane ceny części zamiennych lub koszty usług naprawy.

Ważne jednak jest to, że w wariancie kosztorysowym ubezpieczyciele nagminnie omijają prawa – nie uwzględniają części oryginalnych, a ceny zamienników, często potrącają kwoty za amortyzację części, zaniżają stawki za roboczogodziny mechaników i nie uwzględniają kosztów auta zastępczego.

Masz prawo do oryginalnych części

Opracowanie kosztorysu przy uwzględnianiu zamienników jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy występowały one w uszkodzonym pojeździe przed kolizją. A więc, jeśli w Twoim samochodzie były oryginalne części przed wypadkiem, wówczas masz prawo do oryginalnych części w wyniku naprawy. Wyjątkiem jest udzielenie zgody na montaż zamienników.

Rozliczenie kosztów nowych części bez amortyzacji

Jako poszkodowany masz również prawo do rozliczenia kosztów nowych części bez amortyzacji. Stopień amortyzacji wyliczany jest przez towarzystwa ubezpieczeniowo procentowo – im starszy pojazd, tym wyższa amortyzacja.

Jednakże zdaniem Sądu Najwyższego - zwiększenie wartości pojazdu poszkodowanego, po naprawie w oparciu o ceny nowych części i w konsekwencji odpowiednie pomniejszenie kwoty należnego odszkodowania, może mieć miejsce, gdy zachodzi naprawa uszkodzeń, które już istniały przed powstaniem szkody lub wprowadzone zostały ulepszenia w pojeździe w stosunku do stanu sprzed wypadku.

Co przysługuje poszkodowanemu, który naprawia auto z polisy OC sprawcy?

Przede wszystkim – prawo do naprawy samochodu, a także holowanie uszkodzonego pojazdu i auto zastępcze. Bez względu na to, ile lat ma samochód, masz prawo do oryginalnych części, które zostaną użyte podczas naprawy, a także możesz się odwołać od niskich wycen.

Twoje preferencje, te które ma ubezpieczyciel mogą być różne. Ty chcesz mieć sprawne auto, jak przed wypadkiem, natomiast ubezpieczyciel chce wypłacić jak najmniejszą kwotę, aby mieć zysk.

Dlatego – lepiej oddać auto do profesjonalnego warsztatu samochodowego, który bez Twojego udziału będzie się rozliczał z towarzystwem ubezpieczeniowym.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: