16.10.2023

Naprawa radia samochodowego

W dobie wielu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają słuchanie muzyki w trasie, wciąż wielu kierowców korzysta z radia samochodowego. Jazda przy ulubionych audycjach radiowych znacznie podnosi komfort podróży, a nawet rozbudza w trakcie długiej nocnej trasy. Co zrobić, gdy radio się zepsuje? Jakie są typowe usterki? Dowiedzcie się, co zrobić w przypadku awarii radia w aucie!

Ile kosztuje naprawa radia samochodowego?

Profesjonalna naprawa radia samochodowego w pierwszej kolejności będzie polegać na dokładnych oględzinach i zapoznaniem się z problemem. W drugiej kolejności sprawdzane są bezpieczniki, samo radio, antena, przewody oraz oprogramowanie.

Specjaliści używają w tym celu profesjonalnych mierników, które umożliwiają sprawdzenie przewodzenia prądu przez przewody elektryczne, bez konieczności demontowania całego radia lub przewodów w drzwiach.

Naprawa prostego radioodtwarzacza kosztuje od 100 do 300 zł. W tej cenie obecnie można często kupić nowe urządzenie, które będzie wyposażone w dodatkowe funkcje.

Jak naprawić radio samochodowe?

Niedziałające radio w samochodzie może skutecznie zepsuć podróż! Nie chcąc dopuścić do takiej sytuacji, lepiej poznajcie typowe usterki radioodtwarzacza oraz sposoby ich naprawienia:

Przepalony bezpiecznik – bezpieczniki są niezbędne wszystkim elementom elektrycznym w samochodzie do prawidłowej pracy. Jeśli dojdzie do przepalenia, wówczas siłą rzeczy dany element przestanie działać. W takiej sytuacji wystarczy po prostu wymienić bezpiecznik na nowy, można to zrobić samodzielnie, poprzez otwarcie skrzyneczki z bezpiecznikami i sprawdzenie, który z nich odpowiada za pracę radia, a następnie wymienienie go na nowy.

Uszkodzona antena samochodowa – typowym objawem będą uciążliwe szumy w radiu, co może oznaczać że doszło do uszkodzenia anteny samochodowej lub przewodu, który prowadzi z radia do anteny. W takiej sytuacji można wymienić całą antenę samodzielnie, poprzez wykręcenie jej z gniazdka i zamontowanie nowej w to samo miejsce. Gorzej, jeśli doszło do uszkodzenia przewodu, który prowadzi z radia do anteny. Wówczas trzeba rozmontować wiele elementów, które znajdują się w wyposażeniu kabiny, co najlepiej zlecić mechanikowi.

Przeskakująca gałka wielofunkcyjna – jej zadaniem jest zwiększenie poziomu głośności lub umożliwienie wyboru określonych funkcji radioodtwarzacza. Ten element może się również zużyć albo przestać działać całkowicie lub sprawiać problemy przy normalnym użytkowaniu. Niestety w tym przypadku należy zdemontować całe radio samochodowe, rozkręcić i wykręcić gałkę oraz odlutować potencjometr i zastąpić nowym elementem. Tak samo należy postąpić przy wymianie niedziałających przycisków.

Uszkodzony tuner radiowy – objawem będzie niedziałające radio, przy działającym odtwarzaczu CD oraz module Bluetooth. Tuner można oddać do naprawy lub wymienić na nowy, w zależności od stopnia skomplikowania usterki.

Problemy z okablowaniem – w czasie jazdy samochodem niejednokrotnie dochodzi do drgań, a to może spowodować, że kable odpowiadające za połączenie radia, anteny, głośników lub innych elementów, ulegną poluzowaniu albo przetarciu. W tej sytuacji najlepiej będzie wymienić je na nowe.

Problemy ze strojeniem – takie sytuacje mogą się przydarzyć nawet z powodu zatrzymania się w jednym miejscu na jezdni, czasem wystarczy delikatnie podjechać do przodu lub do tyłu, aby ponownie złapać stację.

Zawieszanie się radia w trakcie pracy – jeśli dochodzi do całkowitego zablokowania lub braku reakcji, niezbędne będzie przekazanie radia do specjalistów, którzy je naprawią.

Wytarte napisy na radioodtwarzaczu – są objawem zużycia, który oznacza, że niezbędne będzie zamontowanie nowego panelu zewnętrznego.

Uszkodzony wyświetlacz – w tym przypadków może występować wiele objawów wskazujących na awarię, począwszy od pasków na ekranie, skończywszy na całkowicie czarnym wyświetlaczu. Niestety powodów awarii może być równie wiele – zużycie w wyniku eksploatacji, uszkodzone taśmy lub podświetlenie, a nawet mechaniczne uszkodzenie całego ekranu. Formą naprawy tej usterki będzie wymiana uszkodzonych elementów lub całego wyświetlacza.

Uszkodzony napęd CD – najczęściej objawia się nie odczytywaniem płyty lub nie przyjmowaniem jej. Chcąc naprawić ten element należy wymienić cały moduł odtwarzacza CD. Wyjątkiem jest sytuacja, w której doszło do uszkodzenia mechanicznych elementów, które są odpowiedzialne za wsuwanie i wysuwanie płyty CD – te można naprawić.

Uszkodzone gniazdo USB/kart pamięci Micro SD – to bardzo delikatne elementy, które łatwo uszkodzić. Chcąc je naprawić należy wymontować całe radio, wylutować uszkodzony moduł gniazda i zastąpić go nowym gniazdem.

Uszkodzony moduł Bluetooth – w nowoczesnych radiach jest używany do połączenia ze smartfonem, z którego odtwarzana jest muzyka. Uszkodzenie tego elementu spowoduje brak możliwości sparowania urządzenia. Naprawa modułu polega na jego wymianie na nowy.

Awaria oprogramowania – w tym przypadku niezbędny będzie serwis, w którym specjaliści podłączą komputer i naprawią oprogramowanie lub wgrają nowe.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: