05.07.2024

Odbiór odpadów z warsztatu samochodowego

Warsztaty samochodowe generują różne odpady, które muszą być odpowiednio utylizowane i przekazywane do wywozu, wyłącznie wyspecjalizowanym w tym zakresie, podmiotom. Jak należy gospodarować odpadami w warsztacie? Sprawdźcie!

Jak wygląda odbiór odpadów z warsztatu samochodowego?

W warsztacie samochodowym znajduje się wiele odpadów, różnego rodzaju. Stanowią one poważne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dlatego bardzo ważna jest ich odpowiednia segregacja.

W warsztatach samochodowych znajdują się takie odpady, jak zużyte akumulatory, płyny eksploatacyjne oraz różne części, które już nie nadają się do dalszej eksploatacji.

Każdy warsztat jest obowiązany do przechowywania ich w odpowiednich pojemnikach, które służą do gromadzenia i segregowania śmieci, a w momencie w którym zostaną zapełnione, należy wezwać specjalistów, zajmujących się wywozem specyficznych odpadów i zapewnia im bezpieczny transport.

Ponadto, w warsztacie samochodowym muszą być stosowane odpowiednie kody odpadów, które są niezwykle istotne podczas składania zgłoszenia do Biura Recyklingu i Gospodarki Odpadami.

Co to jest BDO?

Każdy właściciel warsztatu samochodowego musi wypełnić wniosek do BDO i zaplanować recykling odpadów od początku do końca.

Rejestr BDO, czyli Baza Danych Odpadowych, to element integralnej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Rejestr jest administrowany przez Ministerstwo Środowiska, a prowadzonymi na bieżąco przez marszałków województw.

Jakie kody mają odpady w warsztacie samochodowym?

Dużo podzespołów samochodowych jest uznawane za niebezpieczne i muszą być odpowiednio neutralizowane, czym zajmują się specjalistyczne firmy, dlatego właściciele warsztatów muszą złożyć wniosek do BDO i zaznaczyć w nim odpowiednie kody odpadów ze swojego punktu.

  • 1301 – odpady hydrauliczne
  • 1302 – odpady silnikowe i smary
  • 1303 – oleje, ciecze oraz nośniki ciepła
  • 1501 – odpady typu opakowania
  • 1502 - materiały filtracyjne, zanieczyszczone ubrania lub tkaniny
  • 1601 – zużyte pojazdy i odpady z demontażu
  • 1605 – niebezpieczne chemikalia
  • 1606 – baterie oraz akumulatory
  • 1607 – odpady powstałe w wyniku czyszczenia beczek lub zbiorników
  • 1608 – zużyte katalizatory

Właściciele warsztatów muszą prowadzić ewidencję BDO, a jeśli dodatkowo zajmują się rozbiórką samochodów, to muszą podawać także informacje na temat liczby pojazdów, marek oraz ich masy.

Jak bezpiecznie przechowywać odpady w warsztacie samochodowym?

Odpady w warsztacie samochodowym muszą być odpowiednio przechowywane.

Jeśli w procesie produkcji wytwarzane są odpady niebezpieczne, to musi być wydzielony specjalnie przystosowany magazyn. Co ważne - jeśli wytwarza się ponad 1mg odpadów niebezpiecznych w skali roku, to trzeba mieć odpowiednie pozwolenie na wytwarzanie i składowanie takich odpadów.

Ponadto, należy prowadzić ilościową i jakościową ewidencję odpadów oraz stosować takie rozwiązania, aby nie doszło do degradacji środowiska lub zanieczyszczenia go. Odpady mogą wywozić wyłącznie jednostki, które są do tego upoważnione.

Gospodarka wodno-ściekowa w warsztacie samochodowym

W warsztacie samochodowym są również obecne ścieki przemysłowe, które są kierowane do kanalizacji lub do szamba, za pośrednictwem separatorów ropopochodnych. Takie ścieki pochodzą m.in. z mycia samochodów.

Na takie działania trzeba również uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do kanalizacji podmiotów trzecich. Wymóg ten dotyczy również odprowadzania wód deszczowych i roztopowych z terenów utwardzonych, w sytuacji wprowadzania ich do środowiska, np.: do rowu czy kanału.

Jakie są konsekwencje niestosowania się do przepisów?

Złożenie wniosku do BDO oraz stosowanie się do przepisów to obowiązek każdego właściciela warsztatu samochodowego. W innym przypadku może zostać ukarany grzywną, która może sięgać nawet 1 mln złotych!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: