27.03.2022

Przygotuj swoje auto na wiosnę

Wiosna już oficjalnie się zaczęła, a więc czas na wiosenne porządki w aucie! Zwłaszcza, że pogoda kusi, aby na dobre pożegnać się z zimowymi akcesoriami. Sprawdźcie, jak odświeżyć auto i przygotować je na podbój wiosennych tras.

 

Dokładne umycie auta to podstawa🚘

Zimą nie widać tak mocno brudu na karoserii, ale wiosną gdy słońce wyjrzy zza chmur, wszystkie zabrudzenia są od razu widoczne. Skrupulatne umycie samochodu powinno stanowić wstęp do wiosennych prac przy aucie.

Powinno się dokładnie zmyć brud z karoserii, a po oczyszczeniu blach również odpowiednio je zakonserwować, by zapobiec korozji. Chcecie nawoskować karoserię? To właśnie teraz jest dobry moment. Możecie również uzupełnić ewentualne braki w lakierze.

Podczas mycia samochodu nie zapomnijcie o zakamarkach podwozia – w tym miejscu mogła się nagromadzić sól drogowa po zimie lub piasek.

Sprzątamy w aucie

To czynność, której nie lubią kierowcy, ale zdecydowanie uprzyjemnia ona dalszą jazdę. Auto powinno być posprzątane w środku, szyby umyte, kokpit odkurzony, a tapicerka zaimpregnowana. Warto również poświęcić chwilę na oględziny gumowych uszczelek w drzwiach i posmarowanie ich wazeliną techniczną.

Kontrola układu hamulcowego✋

Zima to czas trudniejszych warunków drogowych, w których znacznie częściej używamy hamulców. Zasypane drogi solą, piaskiem, niskie temperatury oraz wilgoć – to wszystko wpływa na elementy układu hamowania. Warto więc wybrać się do serwisu i sprawdzić działanie układu hamulcowego, w trosce o swoje bezpieczeństwo.

Mechanicy chętnie przeprowadzą taki przegląd wraz z kontrolą systemu EPS i ABS, stanem amortyzatorów i układem zawieszenia, który mógł się uszkodzić na nowych dziurach w drodze, które wyrastają jak grzyby po deszczu, tyle że po zimie.

Sprawdzamy płyny eksploatacyjne

Zimową aurę mogły również odczuć płyny i oleje w aucie. Zwłaszcza, gdy nie stosujemy całorocznych wersji. Wiosną trzeba je wymienić na sezonowe, ale również uzupełnić płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania.

Pamiętajcie, że gdy temperatura już na to pozwoli, trzeba wymienić płyn do spryskiwaczy na letni.

Wymiana opon🚙

Używanie zimowych opon w czasie wiosny powoduje ich szybsze zużycie, ale także obniży przyczepność i wydłuży drogę hamowania. Może się też przełożyć na szybsze spalanie, a tego nie chce żaden kierowca, zwłaszcza przy obecnych cenach na stacji paliw, prawda?

Wymianę opon na letnie powinno się przeprowadzić, gdy średnia temperatura dobowa będzie się utrzymywać na poziomie 7 st. Celsjusza.

A przy okazji – pamiętajcie również o prawidłowym ciśnieniu, także koła zapasowego. Odpowiednie ciśnienie w oponach zmniejsza zużycie bieżnika i paliwa, a więc… wiecie co robić!

Zadbaj o widoczność

Sprawność żarówek w aucie możesz zweryfikować samodzielnie. Zadbaj zwłaszcza o lampy przednie, ale też tylne, stopu, kierunkowskazy i oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Wymieniając żarówki możesz sprawdzić również ustawienie świateł, najlepiej pod okiem specjalistów.

Wymień wycieraczki🚘

Odśnieżanie szyb z pomocą wycieraczek nie jest Ci obce? To wiosną powinieneś je wymienić na nowe, gdyż mogły zostać uszkodzone i nie będą dokładnie zbierały wody. Pióra wycieraczek zawsze warto wymieniać po zimie, gdyż odpowiednia widoczność jest niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Zwłaszcza, że to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Wymień filtry samochodowe

Filtr kabinowy w sezonie jesienno-zimowym ma bardzo dużo pracy. Te pory roku obfitują w wilgoć, a w filtrze może się przez to zbierać pleśń i grzyby. Wymieniając filtr kabinowy znacznie poprawisz działanie układu wentylacyjnego.

Nie zapomnij też o klimatyzacji – konieczne będzie jej odgrzybienie.

 

Wykonaj powyższe wskazówki i przygotuj swoje auto do wiosny, aby nie być zaskoczonym na trasie! Pamiętaj, że wszystkie porady mają na celu zwiększenie Twojego bezpieczeństwa na drodze, a także przedłużenie żywotności poszczególnych elementów w aucie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: