15.11.2021

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale…

W naszym kraju wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana. To, czy kierowca podejmie decyzję o zmianie ogumienia zależy wyłącznie od jego woli i poczucia odpowiedzialności. Wymiana opon na zimowe to nie tylko zwiększone bezpieczeństwo własne, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

 

Kiedy zaleca się wymianę opon na zimowe?

Przede wszystkim, gdy na zewnątrz zaczną panować zimowe warunki pogodowe. Czyli tedy, gdy nawierzchnia będzie oblodzona, a także gdy spotkacie na niej rozmokły, ubity śnieg. Zalecana jest również wymiana ogumienia na zimowe, gdy tylko temperatura spadnie do 7 stopni Celsjusza.

Można również wymieniać opony w stałym rytmie, np.: od października i jeździć na nich do Wielkanocy. Nie polecamy natomiast czekać na ostatnią chwilę, gdy „zima zaskoczy kierowców”, lepiej być zawsze dobrze przygotowanym do nagłych opadów śniegu.

Jazda na oponach zimowych latem?

W Polsce nie ma również żadnych regulacji dla jazdy na oponach letnich. Jazda na oponach zimowych jest zatem nie zakazana, jednak my jej nie zalecamy. Polecamy za to wymieniać opony dwa razy w roku – na letnie oraz zimowe.

Wszystko przez inny projekt obu rodzajów opon. Opony letnie są twarde, mają odpowiednią rzeźbę bieżnika, a do tego zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Zimowe ogumienie jest wykonane z bardziej elastycznej gumy, co pozwala na zachowanie lepszej przyczepności podczas hamowania na śniegu czy gołoledzi. Przy wyższych temperaturach mogą się jednak sprawować ciut gorzej.

Dlaczego opony zimowe lepiej radzą sobie z niskimi temperaturami?

Opony zimowe wykonuje się z mieszanki gumowej, która posiada większe proporcje naturalnej żywicy, niż w oponach letnich. Są one bardziej elastyczne, nawet przy temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, a to oznacza, że lepiej trzymają się nawierzchni.

Opony zimowe mają również specjalne rowki i żebra na bieżniku, które są głębsze niż przy letnich wersjach ogumienia. Pozwala to na lepszą jazdę po śniegu.

Jednak opony zimowe nie są efektywne latem, ze względu na ciepłą pogodę oraz dłuższą drogę hamowania. Samochód, który ma opony zimowe, w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza zatrzyma się nawet o 7 m dalej, niż ten, który ma opony letnie.

Nie każdy pojazd musi mieć wymienione opony

Nie wszystkie pojazdy w okresie zimowym muszą mieć wymienione ogumienie. Nie dotyczy to pojazdów jednośladowych – motocykli, rowerów, skuterów, pojazdów komercyjnych rolniczych lub leśniczych, wózków widłowych, pojazdów uprzywilejowanych – policji, straży pożarnej, sił zbrojnych oraz pojazdów specjalnych, w których nie ma opon klasy C1-C3.

W jakich krajach europejskich trzeba wymieniać opony?

Jeśli wybieracie się na podróż po Europie w sezonie zimowym, to warto wiedzieć, jak w danym kraju wygląda obowiązek posiadania odpowiedniego ogumienia.

 • Austria – obowiązek istnieje, ale tylko gdy występują warunki typowo zimowe w okresie od 1.11 do 15.04,
 • Chorwacja – opony wymieniacie tylko w warunkach typowo zimowych, od końca listopada do kwietnia,
 • Czechy – zmiany opon należy dokonać, gdy prognozowane są warunki zimowe i na drogach, które są oznaczone specjalnym znakiem, w czasie od 1 listopada do 30 kwietnia,
 • Finlandia – obowiązek zmiany opon występuje od 1 grudnia do końca lutego,
 • Francja – należy wymienić opony wyłącznie w obszarze Alp Francuskich,
 • Litwa – wymianę należy przeprowadzić w czasie od 1.11 do 1.04,
 • Łotwa – w czasie od 1 grudnia do 1 marca,
 • Niemcy – ogumienie trzeba wymienić w okresie zimowym, w zależności od panujących warunków pogodowych,
 • Rumunia - opony należy zmienić w czasie od 1 listopada do 31 marca,
 • Słowacja – konieczność istnieje wyłącznie w trakcie szczególnych warunków pogodowych,
 • Szwecja – opony należy zmienić od 1 grudnia do 31 marca.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: