01.05.2024

Wymiana płynu hamulcowego - dlaczego jest ważna?

Płyn hamulcowy pełni bardzo ważną rolę w samochodzie i odpowiada za bezpieczną jazdę. Ignorowanie konieczności regularnej wymiany tego środka, to poważny błąd, który może zakończyć się tragedią! Sprawdźcie, co jaki czas wymieniać płyn hamulcowy i jak dobrać właściwy rodzaj dla swojego auta.

Płyn hamulcowy – za co odpowiada?

Rolą płynu hamulcowego jest przeniesienie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe, ale to nie jedyne zadanie, które musi wykonać.

Płyn hamulcowy pozwala na hamowanie w każdych warunkach, skraca czas reakcji hamowania pojazdu od momentu wciśnięcia pedału hamowania, a do tego chroni układ przed wyciekami i korozją i przedłuża jego żywotność.

Poza tym, płyn hamulcowy poprawia siłę hamowania i współpracuje z systemami ABS, ASR i ESP oraz innymi asystentami wspomagania oraz systemem kontroli trakcji.

Płyn hamulcowy odpowiada także za bezpieczeństwo jazdy, dlatego bardzo ważne jest regularne kontrolowanie jego stanu.

Jak sprawdzić płyn hamulcowy?

W tym celu wystarczy podnieść maskę i znaleźć w okolicy silnika zbiornik wyrównawczy z płynem hamulcowym. Jego zawartość powinna znajdować się pomiędzy wartością minimalną a maksymalną. Jeśli poziom płynu jest zbyt niski, to należy go uzupełnić.

Należy przyjrzeć się jeszcze barwie płynu hamulcowego – ta powinna być żółta lub bezbarwna. Jeśli płyn ma brązowy odcień, to znaczy że jest zanieczyszczony i należy go wymienić.

Sprawdzając płyn hamulcowy w aucie warto zerknąć również na korek zbiornika, na którym naniesiony jest skrót DOT z odpowiednią cyfrą. Opisuje on, jaki rodzaj płynu hamulcowego należy stosować w pojeździe. Najczęściej w samochodach osobowych będzie to DOT4 – jego temperatura wrzenia w tzw. stanie suchym wynosi ok. 230°C.

Jak sprawdzić jakość płynu hamulcowego?

Można to zrobić samodzielnie, za pomocą specjalnego miernika, który weryfikuje poziom zawodnienia płynu hamulcowego lub w warsztacie samochodowym, w którym mechanicy przeprowadzą podobny proces.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Zalecenia producentów mogą się różnić, w zależności od modelu i marki, zwykle jednak nakazują wymieniać płyn hamulcowy co 40-60 tys. km. Zdaniem mechaników – nie powinno się tego robić rzadziej niż co 2 lata.

Jaki płyn hamulcowy?

W samochodach osobowych najczęściej stosowanym rodzajem płynu hamulcowego jest DOT4, ale w nowszych pojazdach można spotkać się już z DOT5 oraz DOT5.1, z kolei w starszych z DOT3.

Aby mieć pewność, jaki rodzaj płynu hamulcowego jest stosowany w Waszym samochodzie, sprawdźcie naniesioną, na korku zbiorniczka z płynem, cyfrę przy skrócie DOT.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Samodzielna wymiana płynu hamulcowego jest skomplikowanym procesem, który wymaga czasu oraz ostrożności. Płyn hamulcowy należy wymienić w taki sposób, aby nie doprowadzić do zapowietrzenia całego układu, a jeśli do tego dojdzie, to trzeba będzie sobie poradzić z jego odpowietrzeniem. Inaczej straci swoją wydajność.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zlecenie tego zadania specjalistom w warsztacie samochodowym, którzy przy okazji zweryfikują kondycję całego układu hamulcowego.

Ile kosztuje wymiana płynu hamulcowego?

Koszt wymiany płynu hamulcowego w warsztacie samochodowym wynosi średnio od 100 do 200 zł. Sam płyn hamulcowy może kosztować od 20 do 50 zł.

Czy można mieszać płyn hamulcowy?

Teoretycznie wszystkie płyny hamulcowe można ze sobą wymieszać, ale należy zachować ostrożność w przypadku rodzaju DOT4 – nie należy go uzupełniać płynem DOT3, z kolei odwrotność jest akceptowalna.

Nowsze modele samochodów korzystają z płynu DOT5.1 – to ulepszona wersja DOT4, w której temperatura wrzenia wynosi 260 °C.

Absolutnie nie wolno mieszać płynu DOT5 z innymi! W odróżnieniu do innych rodzajów, w jego składzie nie ma eteru glikolu, tylko silikon. Zmieszanie środków może doprowadzić do nieprawidłowej pracy układu i awarii.

Stary płyn hamulcowy - objawy?

Wyeksploatowany płyn hamulcowy bardzo szybko da o sobie znać, głównie za sprawą wydłużonej drogi hamowania lub brakiem reakcji hamulców podczas jazdy.

Głównymi objawami sygnalizującymi konieczność wymiany płynu hamulcowego na nowy, są:

  • Niska skuteczność hamowania.
  • Upłynięcie terminu ważności poprzedniego płynu hamulcowego.
  • Korozja układu hamulcowego.
  • Widoczne zanieczyszczenia w zbiorniczku płynu hamulcowego.
  • Wymiana elementów układu hamulcowego.

 

Zwykle płyn może ulec szybszej eksploatacji, gdy często i ostro hamujecie, zjeżdżacie z wzniesień, jeździcie po krętych drogach, intensywnie używając hamulców lub zaliczyliście awaryjne hamowanie pojazdem z dużym obciążeniem.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: