07.08.2023

Błędy przy wymianie oleju w samochodzie

Olej samochodowy jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy silnika. Zaniedbywanie lub świadome popełnianie błędów przy wymianie tego płynu może doprowadzić do bardzo kosztownych usterek, a nawet nieodwracalnych awarii!

Podstawowe błędy podczas wymiany oleju samochodowego

Regularna wymiana oleju jest niezwykle istotna dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Niestety kierowcom wciąż zdarza się popełniać błędy, które prowadzą do poważnych awarii, w wyniku których może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. 

Poznajcie 5 typowych błędów związanych z olejem:

  • Wymiana oleju - wielu kierowców wybiera sobie informację z instrukcji danego pojazdu dotyczącej wskazówek interwału wymiany oleju. Zwykle widnieje tam zapis, że należy go wymienić co 30 tys. km lub raz w roku… ale nie oznacza to, że można sobie wybrać kiedy, to zrobić. Wszystko jest zależne od sposobu eksploatacji pojazdu. Powinno się wymieniać olej w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Użytkując auto w mieście nie zrobicie przebiegu 30 tys. km, ale jeśli jeździcie często w długie trasy, to jest to już możliwe.
  • Sprawdzanie oleju - to dla niektórych zmotoryzowanych przestarzała czynność. Nierzadko zdarza się, że jeżdżą swoimi samochodami z minimalnym poziomem oleju lub nawet z ilością znacznie poniżej normy. A to prowadzi do poważnych usterek. Wiele mechanizmów, które sterują pracą silnika potrzebuje dobrego ciśnienia oraz jakości oleju, aby silnik działał prawidłowo.
  • Smarowanie przekładni – większość producentów nie zaleca wymiany oleju w skrzyni biegów, co jest błędem. Przekładnie co prawda mogą wytrzymać z jednym olejem do około 200 tys. km przebiegu, ale dalej już trzeba będzie przeznaczyć auto na złom. Olej należy wymieniać w przekładniach regularnie, ponieważ brak wymiany przyspieszy proces nieodwracalnych zniszczeń. Dotyczy to zarówno skrzyń automatycznych, jak i manualnych.
  • Zakup słabej jakości oleju – producent samochodu zawsze zaleca stosowanie oleju o konkretnej lepkości. Nie można stosować innych olejów, a także wybierać tańszych zamienników, bowiem może to negatywnie wpłynąć na pracę silnika.
  • Zakup taniego filtra oleju – tańszy zamiennik ma znacznie cieńsze medium filtracyjne, aniżeli filtr lepszej jakości. Prowadzi to do zmniejszenia zdolności magazynowania zanieczyszczeń, co powoduje mniejszą skuteczność filtra.

Po wymianie oleju świeci się kontrolka oleju - co robić?

Kontrolka niskiego ciśnienia oleju w silniku może się zapalić z wielu powodów. Zwykle przyczyną jest niski poziom oleju silnikowego, ale nie jest to regułą!

Jeśli po uruchomieniu silnika kontrolka niskiego ciśnienia oleju nie gaśnie albo wskazówka nie osiąga poziomu normalnego ciśnienia trzeba wyłączyć silnik jak najszybciej i sprawdzić poziom płynu. Jeśli go brakuje, należy go uzupełnić. Gdy sytuacja nadal trwa, wówczas przyczyną niegasnącej kontrolki może być:

  • niesprawny czujnik ciśnienia oleju,
  • uszkodzony przewód pomiędzy sygnalizatorem i czujnikiem,
  • niezalana olejem pompa oleju,
  • zapchany wlot oleju do pompy z miski olejowej,
  • zablokowany zawór przelewowy w pozycji otwartej, który reguluje ciśnienie oleju w układzie.

Kontrolka ciśnienia oleju miga

Niekiedy może się zdarzyć, że kontrolka ciśnienia oleju silnikowego będzie gasnąć oraz zapalać się na przemian. Jeśli pojawi się to w czasie gwałtownych zmian kierunku jazdy albo w trakcie mocnego hamowania czy przyspieszania, to powodem tej sytuacji będzie niski poziom oleju w misce olejowej. W takim przypadku należy natychmiast uzupełnić olej.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: