09.09.2022

Czy na pewno wiesz, jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Kontrola ciśnienia w oponach i sprawdzenie głębokości bieżnika powinno być nawykiem każdego odpowiedzialnego kierowcy. Niezależnie od tego, czy planujecie dłuższą podróż, czy będziecie korzystać z auta w obrębie swojego miejsca zamieszkania, musicie wiedzieć w jakim stanie są Wasze opony – to kwestia bezpieczeństwa. Czy wiecie, jak je dobrze sprawdzić?

 

Opony to Wasze bezpieczeństwo!

Ogumienie samochodu jest jedynym elementem, który stanowi miejsce styczności auta z podłożem. To już wystarczy, by móc mówić o ogromnym znaczeniu prawidłowego ciśnienia w oponach dla bezpieczeństwa jazdy. Przede wszystkim – wpływa na opory toczenia pojazdu. Od ciśnienia zależy jaka jest przyczepność opon do nawierzchni. Wszelkie odchylenia od normy będą skutkować zmniejszeniem przyczepności, uszkodzeniem opon, a nawet pęknięciem!

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może nawet doprowadzić do wystrzału podczas jazdy, jak również pogarsza precyzję kierowania i pewność podczas pokonywania zakrętów, co może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji w trasie.

Szybsze zużycie opony efektem nieprawidłowego ciśnienia

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może doprowadzić do szybszego, nierównomiernego zużywania się. A jeśli jest za niskie, wówczas opony będą się szybciej ścierały na bocznych krawędziach. Przy zbyt wysokim ciśnieniu będą się ścierały w środkowej części.

Odpowiednie ciśnienie w oponach = mniejsze koszty

Niewłaściwe ciśnienie w oponach to nie tylko większe ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze, ale również zawyżone koszty spalania.

Jak prawidłowo kontrolować ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach powinno mieć uniwersalną wartość 2,2 bara. W trakcie kontroli należy być skrupulatnym i kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Znajdziecie je w specjalnej naklejce umieszczonej we wnętrzu pojazdu lub w instrukcji obsługi.

Ciśnienie możecie zmierzyć samodzielnie przy pomocy podręcznego ciśnieniomierza lub na stacji benzynowej. Sprawdza się je na zimnych oponach, po dłuższym postoju.

Ciśnienie dopasowujemy do obciążenia auta

Jeśli wybieracie się w dłuższą trasę, to sprawdźcie stan opon oraz ciśnienie w każdej z nich. Również w kole zapasowym, inaczej nie spełni swojej roli w awaryjnej sytuacji!

Poziom ciśnienia musi być dopasowany do obciążenia samochodu, którym wybierzemy się w podróż. W przypadku jazdy w komplecie pasażerów oraz z zapakowanym bagażnikiem, ciśnienie powinno być odpowiednio wyższe, w zgodzie z zaleceniami producenta pojazdu.

Sprawdzamy bieżnik w oponach!

A dokładniej jego głębokość, która nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Nie ma co czekać z zakupem ogumienia, do momentu aż osiągnięcie maksymalny poziom zużycia bieżnika. Jesień to czas opadów, a jazda na startych oponach może doprowadzić do akwaplanacji – wodnego poślizgu, w trakcie którego opony nie będą w stanie na bieżąco odprowadzać nadmiaru wody, a kierowca straci kontrolę nad autem.

Zadbane opony to Wasze bezpieczeństwo. Dzięki temu droga hamowania jest krótsza, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w trakcie jazdy po śliskiej nawierzchni, którą coraz częściej będziemy spotykać jesienią na polskich drogach.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: