14.08.2023

Czy samochód jest bezpieczny podczas burzy?

Pogoda w sezonie letnim w Polsce bywa naprawdę przewrotna. Niekiedy w ciągu dnia może świecić słońce, a chwilę później zaczyna się burza. A letnie burze potrafią być naprawdę intensywne. Co zrobić, jeśli nawałnica złapie Was w drodze? Czy w samochodzie jest bezpiecznie? Sprawdźcie!

Czy auto jest bezpieczne podczas burzy?

Wnętrze samochodu jest jednym z bezpieczniejszych miejsc, w którym możecie przebywać w czasie burzy. Jeśli sam ulegnie uszkodzeniu, to nadal będzie chronić podróżnych przed obrażeniami.

Samochód w czasie burzy działa jak klatka Faradaya. Pole elektryczne nie przenika przez metal, czyli we wnętrzu metalowej klatki nie będzie pola elektrycznego, nawet mimo bardzo silnego wyładowania, które uderzy w nią z zewnątrz.

Musicie jednak mieć na uwadze, że auto nie jest idealnym odzwierciedleniem klatki Faradaya, choćby ze względu na to, że ma okna, a niektóre modele mają również metalowe elementy wewnątrz i jeśli stykają się one z karoserią, wówczas może dojść do porażenia.

Podczas burzy również ryzykowny jest kontakt z wysoką temperaturą. Jeśli w auto uderzy piorun może dojść do rozerwania opon, a nawet uszkodzenia elektroniki czy nadpalenia plastikowych elementów nadwozia.

Czy można jechać samochodem w czasie burzy?

Najlepiej zatrzymać auto, ale na postój należy wybrać odpowiednie miejsce. Nie stawiajcie auta pod drzewami lub stalowymi konstrukcjami. Porywisty wiatr może je uszkodzić, a wtedy ich elementy spadną na samochód, co może doprowadzić do obrażeń podróżujących samochodem.

W czasie postoju w burzy lepiej nie gasić silnika, ponieważ kierowca zachowa możliwość szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia.

Gdzie się zatrzymać samochodem w czasie burzy?

Nie zatrzymujecie auta na poboczu, ponieważ nawałnica może ograniczać widoczność i inni kierowcy Was nie zauważą. Jeśli macie możliwość, znajdźcie duży parking, np.: na MOPie, przy stacji benzynowej albo przed supermarketem.

Czego nie robić podczas burzy?

Zdecydowanie nie wolno wysiadać z samochodu podczas postoju w czasie burzy! Nie ma znaczenia, czy macie kamizelkę odblaskową, czy nie, ale narażacie się na poważne niebezpieczeństwo! Zarówno względem innych pojazdów na drodze (jeśli stoicie np.: na poboczu lub pasie awaryjnym), gdyż kierowcy mogą Was nie dostrzec, ale również istnieje ryzyko, że możecie zostać porażeni piorunem lub przygnieceni konarem drzewa, uderzeni gałęzią lub innymi przedmiotami, które porwał wiatr.

Co robić jeśli trzeba jechać dalej w burzy?

Jeśli nie macie wyjścia i musicie kontynuować podróż autem w czasie burzy, to:

  • Zmniejszcie prędkość i zwiększcie dystans od poprzedzającego auta, będziecie mieli więcej czasu na reakcję, np.: w przypadku ostrego hamowania innego pojazdu lub zatrzymania przed spadającą gałęzią z drzewa.
  • Regulujcie prędkość pracy wycieraczek, aby zawsze mieć dobre pole widzenia.
  • Omijajcie głębokie kałuże i zagłębienia terenu.
  • Jeśli dojdzie do zalania silnika lub elektroniki, zjedźcie na bok i skorzystajcie z pomocy drogowej.
  • Włączcie klimatyzację z nawiewem na szybę, aby uniknąć efektu parowania, który ogranicza widoczność.
  • Włączcie światła przeciwmgłowe przednie (jeśli panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, z powodu intensywnego deszczu), tylne (gdy widoczność spadnie poniżej 50 m).
  • Uważajcie na pieszych, zwłaszcza w okolicy kałuż, aby ich nie ochlapać wodą.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: