17.05.2023

Ile kasy odzyskacie za złomowanie auta?

To w jakim stanie jest samochód nie oznacza, że nie da się na nim zarobić. Choćby sprzedając go na części albo złomując. Ile można zarobić na złomowaniu auta? Sprawdźcie!

Już nie trzeba dopłacać – to plus

Do 2015 złomowanie samochodu stanowiło koszt dla właściciela i powodowało, że większość kierowców sprzedawało swoje auto w całości lub na części lub co gorsza – porzuciło gdzieś w okolicy.

Wyjątek stanowiły samochody, które dla stacji demontażu pojazdów były wartościowe. Wówczas właściciel auta musiał zapłacić 500 zł opłaty recyklingowej! A pieniądze, które otrzymałby za zezłomowanie auta, jak się domyślacie, nie pokryłyby tej kwoty.

Obecnie samochody można oddawać na złom, tak samo jak i inne materiały. Nie ponosi się opłat, a dostaje pieniądze, które są określone w cenniku.

Ile można dostać za złomowanie auta?

W stacji demontażu pojazdów możecie otrzymać 250-500 zł za auto, które waży ponad tonę. Większość stacji również samodzielnie odbiera auto, więc nie musicie płacić za jego transport.

Wycena jest zależna od SDP. Niekiedy wystarczą zdjęcia, aby wycenić stawkę za kilogram, która zwykle wynosi od 20 do 60 groszy. Auto jednak musi być kompletne na wadze, czyli jego masa musi wynosić 90% wagi z dowodu rejestracyjnego.

Niekompletne auto – czyli jakie?

Niekompletny samochód powoduje, że SDP zarabia mniej, co powoduje że za każdy kilogram poniżej 90% masy z dowodu rejestracyjnego stacja może odliczyć nawet 1 zł za kg. Wszystko jest zależne od modelu, rocznika, wielkości pojazdu i brakujących podzespołów, np.: brak kanapy nie ma wpływu na wycenę ale brak silnika już owszem.

Za niekompletny samochód możecie nic nie dostać, ale nadal warto go zezłomować, bo oddanie wraku pozwoli Wam wyrejestrować auto i przerwie konieczność opłacania polisy OC.

Pamiętajcie, że demontaż pojazdu poza SDP albo warsztatem samochodowym jest niedozwolony i podlega surowej karze!

Co zabrać do SDP?

Jeśli zdecydujecie się oddać samochód do stacji demontażu pojazdów, wówczas musicie zabrać ze sobą tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeśli była wydana.

Gdy nie będziecie mieli tych dokumentów, trzeba będzie spisać stosowne oświadczenie. Umowa oddania pojazdu do SDP wygląda tak samo, jak umowa kupna-sprzedaży.

Brak ważnego OC nie stanowi przeszkody w złomowaniu, ale możecie mieć pewność, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawi Wam za to rachunek z dodatkową opłatą. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: