03.08.2022

Czy wiecie, że holowanie to najczęstsza usługa w ramach assistance?

Czas wakacji to również czas awarii samochodowych na trasie. Okazuje się, że najczęściej świadczoną usługą w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego assistance jest… holowanie. Średnio w Polsce na dystansie 61,5 km, ale zdarzają się również i dłuższe trasy, takie w kilku tysiącach kilometrów.

 

Polacy w wakacje lubią jeździć swoim autem

Mimo tego, że paliwo drożeje, to wciąż samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu. Zwłaszcza latem, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Natężenie ruchu na drogach wzrasta, tak jak i częstotliwość awarii na trasie. Jak do tego nie doprowadzić pisaliśmy  tutaj.

A co robić, gdy już się przydarzy awaria? Możecie zweryfikować jej pochodzenie oraz skutki i spróbować naprawić ją samodzielnie. Jak – sprawdźcie  tu, ale pamiętajcie, że nie każdą awarię uda się usunąć na własną rękę. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby to zrobić, nie ryzykujcie. Wtedy najlepiej skorzystać z opcji holowania auta do najbliższego warsztatu lub parkingu. Jak wygląda holowanie? Sprawdźcie  tu.

Warto mieć ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie komunikacyjne AC obejmuje taką usługę jak holowanie pojazdu. Warto się w nie zaopatrzyć, zwłaszcza gdy w wakacje planujecie dłuższe podróże swoim autem. W przypadku awarii na trasie, której nie będziecie w stanie naprawić samodzielnie, holowanie pozostanie jedyną możliwością pomocy.

W ubiegłym roku najczęściej wykorzystywaną usługą, w ramach ubezpieczenia assistance, było właśnie holowanie. Średni dystans w naszym kraju wynosił 61,5 km. W zależności od regionu różnił się między sobą – w województwie dolnośląskim wynosił 83,5 km, a w śląskim 37,8 km. Zwykle na wsparcie czeka się około 30 minut, a zasięg i miejsce docelowe holowania są zależne od wariantu posiadanego ubezpieczenia assistance.

Co ważne, z holowania w ramach assistance można również korzystać za granicą. Przykładem najdłuższego holowania w ubiegłym roku jest podróż 2324 km z Grecji do Warszawy. Uszkodzony motocykl mógł zostać odholowany do zagranicznego warsztatu, ale jego właściciel postanowił wrócić do kraju.

Statystyki mówią, że z holowania bardzo często korzystają kierowcy w krajach tranzytowych, a więc w Niemczech, Austrii i Czechach. Pomoc drogowa przydaje się również kierowcom we Francji i Włoszech.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia assistance?

Holowanie to naczelna usługa tego pakietu, ale też nie jedyna. A ramach assistance można usprawnić auto na miejscu zdarzenia, dowieźć paliwo, znaleźć zakwaterowanie, dostarczyć pojazd zastępczy oraz przetransportować podróżujących do miejsca docelowego podróży, odebrać pojazd po naprawie, znaleźć strzeżony parking dla uszkodzonego auta oraz zastępczego kierowcę.

Pakiet ubezpieczenia assistance przydaje się kierowcom, którzy na wakacje wyjeżdżają samochodem poza granice naszego kraju, ale również w jego obszarze. Na trasie mogą przydarzyć się różne niespodzianki, a nie chcąc tracić nerwów i czasu na urlopie, lepiej skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia i nie martwić się na zapas. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: