10.11.2023

Gniazdo OBD 2 w samochodzie - do czego służy?

Gniazdo OBD 2 umożliwia w prosty i ekonomiczny sposób diagnozowanie błędów różnych podzespołów samochodu oraz ich usunięcie. Może z niego skorzystać każdy kierowca! W jaki sposób działa złącze OBD 2? Jak można z jego pomocą skasować błędy samochodu? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Gniazdo OBD 2 – co to jest?

Gniazdo OBD pierwszy raz pojawiło się w autach w 1984 roku w USA. Celem tego unowocześnienia było umożliwienie nadzorowania pracy jednostki napędowej oraz diagnostyki pokładowej dla elementów układu wtryskowo-zapłonowego. Jednakże gniazdo OBD miało dość sporo niedociągnięć, spowodowanych brakiem standaryzacji procedur i kodów błędu.

Dopiero w 1996 roku w USA w samochodach osobowych oraz ciężarowych pojawiło się gniazdo OBD 2. Pełne rozwinięcie skrótu OBD to On-Board Diagnosis.

Do Europy gniazdo OBD 2 dotarło dopiero w 2001 roku dla samochodów z silnikiem benzynowym i w 2003 roku dla aut z jednostką wysokoprężną.

OBD a OBD II jaka jest różnica?

Gniazdo OBD 2 oferuje jednolity dostęp do diagnostyki samochodów. Zanim weszło do użytku powszechnego, na rynku funkcjonowały inne wersje, określane jako OBD lub OBD-1. Jednakże te gniazda różniły się od siebie, w zależności od producenta i modelu samochodu. 

Gdzie jest gniazdo OBD 2 w samochodzie?

W większości przypadków gniazdo OBD 2 znajduje się poniżej kierownicy, po lewej stronie. W niektórych modelach aut może być umieszczone w innym miejscu – środkowym schowku, podłokietniku między siedzeniami albo w okolicy popielniczki w centralnej konsoli.

Informację o umiejscowieniu gniazda OBD 2 zawsze możecie poszukać w instrukcji samochodu.

Jak działa złącze OBD 2?

Gniazdo OBD 2 umożliwia badanie różnych podzespołów w samochodzie, ale wymaga zastosowania odpowiedniej wtyczki, której zadaniem jest odczytanie sygnałów ze złącza.

Niezbędny jest również komputer lub inne urządzenie typu smartfon lub tablet, które ma wgrany specjalny program, który pozwala wyświetlić dane o procesach, kody błędów, realizowane prace, które pochodzą z czujników poszczególnych podzespołów w aucie.

Interfejs gniazda OBD 2 wykorzystuje uniwersalny protokół ELM327. Połączenie można wykonać przewodowo z użyciem klasycznej końcówki USB albo przejściówki lub bezprzewodowo przez Bluetooth albo Wi-Fi.

Ile kosztuje skaner diagnostyczny?

Najprostsze urządzenia można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Te bardziej profesjonalne mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie diagnostyczne OBD II?

Przed zakupem skanera diagnostycznego należy zwrócić uwagę na:

  • Czy urządzenie pasuje do samochodu - nie wszystkie modele skanerów będą dostosowane do modeli pojazdów, choć większość nowoczesnych urządzeń na rynku jest uniwersalna.
  • Jakie funkcje są mi potrzebne - w zależności od urządzenia, zakres funkcji i ilość narzędzi mogą być różne - droższe skanery umożliwiają głębszą diagnostykę.
  • Czy w zestawie są niezbędne akcesoria - niektóre urządzenia mogą wymagać odpowiednich kabli przyłączeniowych i konkretnego oprogramowania, zwróćcie uwagę, czy są one w zestawie, czy należy je osobno dokupić.

Jaki program diagnostyczny wybrać?

Sam interfejs OBD 2 nie wystarczy do diagnozowania i usuwania kodów błędów. Potrzebne jest jeszcze odpowiednie oprogramowanie. Wśród najpopularniejszych aplikacji można znaleźć:

  • SDPROG - to najbardziej zaawansowany polski program diagnostyczny. Działa zarówno na urządzeniach z systemem Windows oraz Android. Program umożliwia odczytanie kodów i błędów, a nawet przyczynę świecącej się kontrolki check engine oraz pozwala na kasowanie błędów.
  • MyWheels - to również polski program, który pozwala sprawdzić parametry pracy samochodu, takie jak wartość ciśnienia paliwa czy temperatura oleju.  Aplikacja może posłużyć także jako dziennik auta.
  • Torque - w dwóch wersjach - bezpłatnej i płatnej, umożliwia skanowanie i usuwanie błędów oraz pomiar przyspieszenia.

Jak podłączyć OBD2?

Mając gniazdo diagnostyczne, urządzenie odbiorcze i odpowiedni program, należy podłączyć OBD2 zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Znajdź gniazdo OBD 2 w swoim samochodzie.
  2. Podłącz urządzenie odbiorcze (laptop, smartfon).
  3. Uruchom oprogramowanie diagnostyczne na urządzeniu odbiorczym.
  4. Podłącz interfejs do urządzenia odbiorczego i do gniazda OBD 2.
  5. Przekręć kluczyk w stacyjce na pierwszą pozycję.
  6. Aktywuj funkcję połączenia.
  7. Poczekaj na pełną diagnozę i kod błędu.
  8. Przeanalizuj komunikaty o błędach i w razie konieczności usuń je.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: