02.10.2020

Holowanie samochodu - jak powinno wyglądać?

Stało się. Jesteś w podróży, a Twój samochód odmówił posłuszeństwa. Do punktu docelowego masz niedaleko, więc nie chcesz wydawać pieniędzy na lawetę - decydujesz się na holowanie. Masz linę, hak, a nawet chętnego kierowcę, który pomoże Ci w transporcie auta do najbliższego warsztatu samochodowego. Jednak co dalej? Podpowiadamy!

O tym, jak powinno wyglądać poprawne i bezpieczne holowanie, informuje kierowców Prawo o ruchu drogowym. W dokumencie tym zaznaczono m.in. że musi ono odbywać się z zachowaniem odpowiedniej prędkości. Wynosi ona maksymalnie 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. Należy także pamiętać, że holowanie na autostradzie jest zabronione - na tej drodze mogą to robić wyłącznie pojazdy do tego przeznaczone. Nie jest to jednak jedyne obostrzenie wskazane przez kodeks drogowy. Holowane nie mogą bowiem być również pojazdy w liczbie większej niż jeden (z wyjątkiem pojazdu członowego) czy auta z przyczepą (lub naczepą). 

Holowanie samochodu - jak połączyć oba pojazdy?

Holowanie może odbywać się na dwa sposoby - z użyciem połączenia giętkiego lub sztywnego. Do tego pierwszego służy lina holownicza, która powinna rozciągać się pomiędzy pojazdami na długość 4-6 metrów. W przypadku holu sztywnego odległość między autami nie powinna być natomiast większa niż 3 metry. Należy również pamiętać o tym, że oba pojazdy muszą być ze sobą połączone w taki sposób, aby ewentualne odczepienie jednego z nich było niemożliwe. Co ciekawe, nie dotyczy to holowanego motocykla - powinien on być połączony przy użyciu połączenia giętkiego, które pozwala na łatwe odczepienie. 

Odpowiednie oznaczenie holowanego pojazdu

Holowanie samochodu wymaga również odpowiedniego oznakowania. Pojazd holowany powinien być oznaczony trójkątem ostrzegawczym, umieszczonym z tyłu po lewej stronie. Może także wysyłać żółte sygnały świetlne. 

- Przy holowaniu istotne jest również odpowiednie oznaczenie połączenia między pojazdami. W przypadku liny holowniczej powinna ona mieć biało-czerwony kolor lub być przewiązana żółtą lub czerwoną chorągiewką - wyjaśnia Magda Zglińska z firmy Yanosik

Holowanie pojazdu w praktyce

Przy holowaniu auta należy pamiętać nie tylko o kwestiach regulowanych przez kodeks drogowy, ale przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Warto więc mieć na uwadze np. to, aby pojazd holowany nie był cięższy od holującego. W trakcie jazdy zaleca się natomiast poruszanie prawym pasem oraz unikanie ciasnych zakrętów i gwałtownych hamowań.

- Jeśli to możliwe, przy holowaniu samochodu warto przemieszczać się po drogach mniej zatłoczonych oraz tych, które nie przechodzą przez rozbudowane skrzyżowania czy ronda. Należy także zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu przez przejścia dla pieszych. Piesi mogą bowiem nie mieć świadomości, że pojazdy połączone są liną i mogą próbować wchodzić pomiędzy nie, co stanowi spore zagrożenie dla uczestników ruchu - podsumowuje Zglińska

Jeśli obranie bezpiecznej trasy nie będzie możliwe, a sam kierowca czuje, że brak mu doświadczenia w holowaniu pojazdów, lepiej czynność tę oddać w ręce profesjonalistów. W takim przypadku warto poszukać w okolicy warsztatów samochodowych, które oferują taką usługę. Można je znaleźć np. tutaj

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: