05.12.2022

Jak prawidłowo odśnieżać samochód?

Pierwszy śnieg już za nami, ale prognoza pogody wskazuje, że już wkrótce będzie można się spodziewać kolejnych opadów, które wymuszają na kierowcach konieczność odśnieżania auta. Jak to zrobić prawidłowo, aby niczego nie pominąć i nie narazić się na mandat?

 

Mandat za nieodśnieżony samochód!

Za niedokładne odśnieżanie albo brak odśnieżania auta możecie zapłacić mandat. Dodatkowo policja może Was ukarać, jeśli wykonacie to w sposób niezgodny z przepisami. Dokładniej za odpalenie silnika i oddalenie się od samochodu, co wciąż praktykuje wielu kierowców, którzy chcą ogrzać pojazd wewnątrz lub ciepłym silnikiem roztopić zalegający na masce śnieg.

Policjant może ukarać takiego kierowcę za złamanie dwóch przepisów: zakazu używania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym oraz zakazu używania auta, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin.

  • Za odpalenie silnika i oddalenie się od auta można zostać ukaranym mandatem do 100 zł.
  • Za odpalenie silnika i rozpoczęcie odśnieżania auta można otrzymać mandat w wysokości do 300 zł.

Mało tego, w Polsce każdy kierowca ma obowiązek odśnieżania swojego samochodu, co reguluje również art. 66 ust. 1 pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy (…).

  • Za nieodśnieżenie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych można otrzymać mandat do 300 zł oraz 8 punktów karnych.
  • Za nieodśnieżenie tablic rejestracyjnych można dostać mandat w wysokości do 500 zł i 8 punktów karnych.
  • A policjanci, którzy złapią Was w trasie z nieodśnieżonym samochodem mogą Was ukarać mandatem o wysokości nawet do 3 000 zł!

Jak przygotować auto do trasy zimą?

Pojazd musi być całkowicie odśnieżony, ponieważ zalegający śnieg na szybach i lusterkach ogranicza widoczność kierowcy, co stwarza zagrożenie na drodze. Tak samo jak czapa śniegu znajdująca się na dachu pojazdu! Ten może spaść w czasie jazdy i spowodować wypadek innych uczestników ruchu drogowego!

Dlatego zanim ruszycie w drogę, musicie przygotować swój pojazd. Jak to zrobić?

Sprawdźcie naszą krótką instrukcję jak dobrze odśnieżyć auto:

Zaopatrzcie się w odpowiednie akcesoria, jeśli jeszcze ich nie posiadacie: skrobaczkę dobrej jakości, szczotkę, która nie porysuje lakieru, miotełkę teleskopową oraz dla siebie rękawiczki, szalik i czapkę, żebyście się nie przeziębili w trakcie odśnieżania.  Przydadzą się również odmrażacze do szyb i zamków.

Rozpocznijcie od dachu – zgarnijcie teleskopową miotełką śnieg. Miotłę warto mieć, choćby ze względu na duży zasięg i wygodę w używaniu.

Następnie zajmijcie się szybami – jeśli są zamarznięte, użyjcie odmrażacza do szyb. Należy spryskać całą powierzchnię i poczekajcie aż preparat zacznie działać. Później delikatnie skrobaczką usuńcie resztę lodu.

Przestrzegamy Was przed używaniem słabej jakości skrobaczek – mogą porysować lakier i szyby, co zauważycie gdy tylko pojawi się słońce! Nie mówią już o tym, że wszelkie refleksy czy zarysowania mogą utrudniać obserwację otoczenia zza kółka.

Przedniej i tylnej szybie poświęćcie trochę więcej uwagi – zgarnijcie z nich śnieg w pierwszej kolejności, a następnie zajmijcie się wycieraczkami. Oczyśćcie dokładnie gumowe elementy, które przylegają bezpośrednio do szyb. Jeśli tego nie zrobicie, drobinki lodu mogą również porysować powierzchnię. Po oczyszczeniu gumowych elementów pozbądźcie się też śniegu z piór wycieraczek.

Pamiętajcie, że w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza śnieg jest cięższy i może nawet doprowadzić do uszkodzenia silnika wycieraczek, a wymiana tego elementu to koszt kilkuset złotych.

Po oczyszczeniu wycieraczek, zajmijcie się reflektorami i tablicami rejestracyjnymi. Te pierwsze pokryte śniegiem będą miały gorsze działanie – snop światła będzie zwężony lub całkowicie zasłonięty. Te drugie muszą być zawsze doskonale widoczne!

Pamiętajcie by w czasie długiej podróży w śnieżycy jechać wolno i uważnie, ale także robić cykliczne przystanki na oczyszczenie reflektorów i tablic rejestracyjnych, które bardzo szybko mogą się pokryć śniegiem. Inaczej możecie zapłacić wysoki mandat w czasie kontroli!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: