Chyba nikt nie lubi mrozów zimą i woli posiedzieć w ciepłym. Jednak z tym drugim trzeba uważać, zwłaszcza w samochodzie. Zbyt duże różnice temperatur mogą doprowadzić do problemów ze zdrowiem! Jaką temperaturę ustawić w kabinie auta, żeby było komfortowo, bez ryzyka przeziębienia?
Temperatura ma ogromny wpływ na samopoczucie. Zwłaszcza w samochodzie. Zimą niestety bardzo łatwo można przesadzić z ogrzewaniem. A to błąd! Zbyt wysoka temperatura wewnątrz, w porównaniu do tej na zewnątrz, może doprowadzić do przegrzania organizmu i przeziębienie gotowe! Nie zapominaj również o tym, że przecież nie ściągasz z siebie swetra i kurtki…
Poza tym, wysoka temperatura w kabinie może również sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, co także negatywnie wpłynie na Twoje zdrowie.
Jaka temperatura w samochodzie jest optymalna?
Najlepszym wyborem temperatury zimą w aucie będzie ok. 20-22°C. Wyższa jest niewskazana, zarówno latem jak i zimą. I jeśli tak nagrzejesz wnętrze w samochodzie, to możesz śmiało ściągnąć z siebie kurtkę, aby nie krępowała Twoich ruchów za kółkiem. Tak samo, jak rękawiczki, szal i czapka, która może ograniczać widoczność.
Temperatura w samochodzie zimą jest bardzo ważna również ze względu na to, że wpływa na szybkość reakcji kierowcy. Im wyższa, tym bardziej senny będziesz za kółkiem, a to osłabi Twoją czujność.
Badania wykazują, że gdy temperatura w kabinie wzrasta do 27°C, to szybkość reakcji kierowcy spada średnio o 22%. A taka różnica może mieć kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa!
Jak dbać o komfort dzieci zimą w aucie?
Optymalna temperatura na czas jazdy w aucie dla dzieci jest taka sama, jak dla dorosłych. Bardzo ważne jest to, by nie przegrzewać swoich pociech w podróży, bo może to doprowadzić do przeziębienia.
Niemowlę powinno się przewozić już w nagrzanym samochodzie do 19-22°C. Jeśli zbyt szybko nagrzejesz pojazd, wówczas otwórz drzwi i poczekaj aż się trochę ochłodzi wewnątrz, zanim umieścisz niemowlaka w foteliku.
Temperatura w garażu ma również znaczenie!
Temperatura w garażu zimą nie powinna być również zbyt wysoka, inaczej zbyt duża różnica pomiędzy dworem, a garażem może źle oddziaływać na podzespoły w aucie, a także przyspieszyć proces korozji.
Staraj się utrzymywać dodatnie temperatury w garażu, aby pojazd nie zamarzał. Przyspieszysz tym również przygotowanie rano do wyjazdu. Zachowaj przedział 5-16°C, nie więcej!
Pozwoli to na zachowanie sprawności samochodu na dłuższy czas, a Ty nie będziesz się martwić o poranne skrobanie szyb, czy też odśnieżanie lub rozgrzewanie przymarzniętego silnika.