26.02.2024

Lakierowanie felg - to musisz wiedzieć

Lakierowanie felg samochodowych to świetny sposób na przywrócenie im estetycznego wyglądu, a także zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Czy taką czynność można przeprowadzić samodzielnie, czy lepiej zlecić ją profesjonalistą? Odpowiedź znajdziecie w lekturze naszego poradnika!

Po co lakierować felgi?

Felgi narażone są na działanie czynników atmosferycznych, które powodują, że z czasem stają się matowe i podatne na korozję. Poza tym, zanieczyszczenia, z którymi mają do czynienia na co dzień, takie jak brud, kurz, pył hamulcowy i wiele innych, wpływają na stopień połysku oraz powodują uszkodzenia mechaniczne. Starta warstwa ochronna felg jest również podatniejsza na korodowanie.

Lakierowanie felg samochodowych pozwala na odzyskanie estetycznego wyglądu i zabezpieczenie ich przed rdzą.

Farba do alufelg - jaką wybrać?

Poszukując odpowiedniej farby do malowania felg aluminiowych, warto zdecydować się na lakier akrylowy, który doskonale pokryje powierzchnię. Alternatywną opcją i nieco tańszą, będzie dedykowany lakier w sprayu do felg. Można również wybrać podkład epoksydowy do malowania natryskowego na aluminiowych felgach, ale ten wymaga odpowiedniego przygotowania. 

Decydując się na proszkowe malowanie felg samochodowych aluminiowych, wybierzcie dedykowane temu rozwiązaniu proszki. Z kolei dla felg stalowych należy wybrać inny rodzaj farby proszkowej, zwykle o metalicznym odcieniu, wysokim połysku lub matowe.

Jak przygotować felgi do malowania?

Zanim zaczniecie malowanie felg, należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, trzeba zacząć od dokładnego umycia, najlepiej z użyciem myjki ciśnieniowej i kosmetyków przeznaczonych do tej czynności. Trzeba pamiętać również o dokładnym spłukaniu brudu z powierzchni.

Kolejnym krokiem jest zdemontowanie felg albo pozostawieniu ich na oponach. Pierwsza opcja jest znacznie wygodniejsza, ale nie jest wymagana do malowania. Jeśli zdecydujecie się pozostawić felgi na kołach, wówczas będziecie musieli zabezpieczyć opony, aby nie doprowadzić do ich zabrudzenia lub uszkodzenia.

Zwróćcie uwagę, czy Wasze felgi nie wymagają odnowienia. Jeśli tak, wówczas stosuje się piaskowanie lub szlifowanie. Tę drugą opcję znacznie łatwiej przeprowadzić samodzielnie, bowiem wystarczy użyć papieru ściernego o różnej gradacji, co pozwoli usunąć zarysowania z powierzchni. Głębsze ubytki można też zaszpachlować.

Po odnowieniu felg, trzeba oczyścić i odtłuścić całą powierzchnię i dopiero przejść do lakierowania. 

Jak samodzielnie polakierować aluminiowe felgi?

Decydując się na klasyczną metodę lakierowania felg samochodowych, tzw. na mokro, w pierwszej kolejności należy nałożyć lakier podkładowy, a dopiero następnie właściwy kolor farby, który zabezpiecza się w końcowym etapie lakierem bezbarwnym.

Po zakończeniu lakierowania, należy pozostawić felgi do wyschnięcia, najlepiej w miejscu o dobrej wentylacji. Proces schnięcia można potrwać nawet kilka godzin.

Alternatywną metodą jest proszkowe malowanie felg samochodowych, które przebiega znacznie szybciej i łatwiej. 

Etap przygotowania felgi do malowania proszkiem, przebiega tak samo, jak przy klasycznym malowaniu. Oczyszczoną i przeszlifowaną felgę podgrzewa się na obręczy, celem uwolnienia gazów, które mogą powodować problemy przy końcowym wykończeniu.

Gotową do malowania felgę pokrywa się proszkiem, za pomocą specjalistycznego pistoletu natryskowego, następnie ponownie podgrzewa się obręcz felgi, co powoduje spływanie żelowej konsystencji na powierzchnię koła. 

Ostatnim elementem jest nałożenie lakieru, który poddaje się obróbce cieplnej, aby związać finalny produkt. Całość trwa od 15 do 30 minut. Czas przedłuża się, ze względu na konieczność nagrzania proszku i lakieru, aby mogły się związać. 

Lakierowanie felg - ile kosztuje?

Wszystko zależy od tego, czy podejmiecie się samodzielnego działania, czy zlecicie malowanie profesjonalistom. Taniej będzie polakierować felgi samodzielnie, ale koszt będzie zależeć też od jakości wybranych przez Was materiałów.

Na co zwrócić uwagę wybierając zakład lakierniczy?

Poszukując dobrego zakładu lakierniczego, koniecznie musicie zwrócić uwagę na sprzęt, który posiada, np.: czy znajduje się w nim bezpyłowa kabina do malowania auta, która pozwala na przeprowadzenie procesu, bez ryzyka zabrudzenia karoserii. U lakiernika powinna też znajdować się mieszalnia farb, która pozwoli na indywidualny wybór odcienia farby. 

dobrym zakładzie lakierniczym oferuje się wiele usług, począwszy od regeneracji lakieru, poprzez dystrybucję i stosowanie nowoczesnych farb, a także prace blacharskie.

Pamiętajcie, by również sprawdzić, co o danym miejscu myślą inni kierowcy, którzy wystawili swoją ocenę i opinię w bazie Yanosik Warsztaty!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: