28.02.2024

Lakierowanie proszkowe samochodu - na czym polega?

Lakierowanie proszkowe pojazdy to metoda szybka, łatwa i ekologiczna! Dodatkowo jest bardziej ekonomiczna, bowiem nie naraża na nadmierną utratę surowca. Na czym polega malowanie proszkiem samochodu? Jakie elementy można poddać temu procesowi? Zajrzyjcie do naszego poradnika!

Malowanie proszkowe – na czym to polega?

To sposób nakładania farby na konkretny rodzaj powierzchni. Przebiega w tzw. formie na sucho, a używa się w nim barwnego proszku, rozprowadzanego specjalnymi narzędziami do jego rozpylania. Dzięki temu, proszek doskonale przylega do powierzchni, a powłoka jest równomierna i ma wysoką odporność na uszkodzenia.

Malowanie proszkowe a zwykłe - czym się różnią?

Lakierowanie proszkowe a malowanie zwykłe różnią się od siebie. Pierwsza technika przebiega w formie na sucho, za pomocą proszku, a druga na mokro, z użyciem płynnej farby.

Przy lakierowaniu proszkiem cały proces odbywa się bez użycia wody, a farba ma odpowiednie właściwości fizykochemiczne.

Które elementy auta można malować proszkowo?

Malowanie proszkowe przeprowadza się na metalowych elementach. Można je zastosować w celu poprawy estetyki niektórych obszarów w samochodzie, np.: aluminiowych felg lub innych części samochodowych, takich jak podzespoły zawieszenia, części ramy i podwozia, akcesoria lub komponenty silnika.

Proszkiem można pokryć także elementy wnętrza, choć stosuje się to rzadziej, bowiem większość z nich jest wykonana z plastiku lub innego tworzywa. W kabinie można proszkowo pomalować np.: ramy foteli, które są metalowe.

Malowanie proszkowe w branży motoryzacyjnej

Tę metodę wybiera się często w motoryzacji, bowiem świetnie sprawdza się w ochronie powierzchni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a do tego gwarantuje wysoką jakość estetyczną.

W motoryzacji malowanie proszkowe wykorzystuje się m.in. do odnawiania powłoki lakierniczej nadwozia, a także przy regeneracji felg samochodowych. Można w ten sposób także zabezpieczyć ramę pojazdu i aluminiowe części zawieszenia przed korozją.

Zalety lakierowania proszkowego

Malowanie proszkowe jest techniką, która cechują się długotrwałością oraz wytrzymałością. Pokryte w ten sposób elementy są bardziej odporne na uszkodzenia, takie jak zarysowania lub uderzenia. Dzięki lakierowaniu proszkowemu można z łatwością poprawić estetykę obszarów widocznych z zewnątrz.

To także metoda przyjazna środowisku, bowiem nie wykorzystuje szkodliwych rozpuszczalników, w przeciwieństwie do klasycznych farb.

Malowanie proszkowe jest także niezwykle wydajne, bowiem wykorzystuje w całości farbę, nie narażając na marnotrawstwo środka.

Lakierowanie proszkowe jest łatwe, szybkie i bardzo skuteczne, dlatego stało się popularną techniką w branży motoryzacyjnej.

Czy malowanie proszkowe ma wady?

Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje wady, które pojawiają się już na etapie malowania. Technika proszkowa wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i wyposażenia. Dodatkowo, trzeba poświęcić bardzo dużo czasu na oczyszczenie powierzchni, która ma zostać pokryta proszkiem. Każdy błąd na etapie przygotowań może wpłynąć na efekt końcowy malowania, dlatego nie należy lekceważyć tego procesu.

Dużym utrudnieniem jest także konieczność nagrzania powierzchni po malowaniu proszkowym, co w przypadku samodzielnego działania może stanowić spory problem.

Warto wiedzieć, że zmiana koloru po malowaniu proszkowym może być skomplikowana, dlatego lepiej nie podejmować pochopnych decyzji!

Jakie są techniki malowania proszkowego?

Wiele zależy od specyfiki wybranego obszaru. Technikę elektrostatyczną stosuje się dla elementów metalowych, takich jak felgi albo zderzaki, ze względu na to, iż pozwala ona utworzyć jednolitą i trwałą powłokę. Ta metoda zapewnia lepszą przyczepność oraz trwałość, ale wymaga też większego nakładu czasu i pieniędzy.

Technikę fluidyzacyjną wykorzystuje się do pokrywania środkiem elementów z tworzyw sztucznych, jak np.: elementy wnętrza pojazdu, ponieważ w efekcie otrzymuje się cienką, ale elastyczną powłokę lakierniczą. To znacznie szybszy i tańszy sposób naniesienia farby, ale z kolei jest mniej trwały, niż w przypadku pierwszej metody lakierowania proszkowego.

Ile kosztuje malowanie proszkowe auta?

Malowanie proszkowe oblicza się na podstawie wielkości obszaru, który ma zostać pokryty środkiem. W przypadku samochodów, samo malowanie i piaskowanie felg stalowych będzie kosztować około 60 zł, malowanie proszkowe felg wyniesie średnio 80 zł, natomiast piaskowanie karoserii auta osobowego wyniesie około 2 tys. zł.

 

Malowanie proszkowe poszczególnych elementów samochodowych lepiej zostawić w rękach specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i sprzęt. W tym procesie każdy etap jest znaczący, aby zachować odpowiedni efekt, zwłaszcza w zakresie estetyki i trwałości!

Nie podejmujcie się samodzielnie tego procesu, jeśli nie jesteście do niego odpowiednio przygotowani! Poszukajcie wykwalifikowanych lakierników w bazie Yanosik Warsztaty!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: