05.02.2024

Naprawa dachu panoramicznego

Dach panoramiczny to coraz modniejsze rozwiązanie. Jest już coraz częściej spotykany w nowoczesnych pojazdach, w niektórych modelach oferowany jest seryjnie, w innych trzeba za niego dopłacić. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i praktyczne? Co zrobić, gdy się zepsuje? Sprawdźcie!

Dach panoramiczny – jak to działa?

Można powiedzieć, że to dodatkowe okno w aucie, które zastępuje klasyczny dach. To rozwiązanie z zakresu dodatkowego wyposażenia, za które niejednokrotnie trzeba dopłacić.

Dach panoramiczny składa się z jednej szyby lub kilku szyb, które są wykonane z wielowarstwowego szkła laminowanego.

Laminowane szkło bezpieczne, czyli LSG, jest wyposażone w specjalnie zaprojektowane membrany, które z wyglądu mogą Wam przypominać przednią szybę auta, ale składa się ze znacznie większej ilości warstw. Takie szkło musi też spełniać odpowiednie normy izolacji termicznej, dlatego zwykle szyba jest przyciemniona.

Na rynku możecie spotkać dwa rodzaje dachów panoramicznych – nieotwierane i otwierane. W przypadku tego drugiego, zyskujecie bezpośredni dopływ promieni słonecznych, jak również świeżego powietrza. Konstrukcja takich dachów jest mocno zróżnicowana, można otworzyć powierzchnię w sposób równoległy lub uchylić zamontowane po bokach szyby.

Dach panoramiczny - w jakich modelach go znajdziemy?

Dach panoramiczny nad przednimi fotelami, który jest w postaci całego okna, które można przesuwać lub uchylać, znajdziecie w wielu samochodach kompaktowych lub coupe, takich jak, np.: Volkswagen Golf VII, Skoda Octavia III.

Seryjnie oferowany dach panoramiczny, w postaci całego okna dachowego, znajduje się w modelach Tesla oraz Audi E-Tron GT.

Dach panoramiczny - wady i zalety rozwiązania

To rozwiązanie, które jest coraz częściej spotykane w nowoczesnych pojazdach. Dach panoramiczny nadaje autom atrakcyjnego i estetycznego wyglądu, a za jego sprawą wnętrze jest lepiej doświetlone w dzień i w nocy. To powoduje też, że kabina wygląda na przestronniejszą.

Dużym atutem odsuwanego lub uchylnego dachu panoramicznego, jest także możliwość skutecznego przewietrzenia wnętrza auta. Wydajna cyrkulacja powietrza, przy jednocześnie zminimalizowanym hałasie podczas jazdy z dużą prędkością, jest bardzo kusząca dla wielu kierowców.

Jak każde rozwiązanie, również dach panoramiczny ma swoje wady. To przede wszystkim dość kosztowne rozwiązanie, z którego w głównej mierze skorzystają pasażerowie, aniżeli kierowca, który musi skupiać się na drodze. 

Taki dach może także ograniczać praktyczne zastosowanie auta, bowiem sama konstrukcja może mocno obniżać przestrzeń nad głowami pasażerów. Również nośność dachu panoramicznego będzie znacznie niższa, co może uniemożliwić montaż bagażnika dachowego.

Pęknięty dach panoramiczny - co robić?

Pęknięty dach panoramiczny może przeciekać, a woda wewnątrz auta może doprowadzić do wielu innych, przykrych konsekwencji. Dlatego nie wolno bagatelizować tego problemu i wymienić konstrukcję na nową, co może być dość kosztownym zabiegiem.

Niekiedy wystarczy wyłącznie wymienić uszczelki lub układ elektroniczny, które są uszkodzone.

Naprawa dachu panoramicznego niestety nie należy do najtańszych usług, w zależności od stopnia uszkodzeń, może wynieść od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy złotych.

Czy dach panoramiczny jest bezpieczny?

Zastosowanie szkła w dachu panoramicznym, zamiast metalu, wzbudza wiele wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Pamiętajcie, że szklane dachy panoramiczne także przechodzą odpowiednie testy zderzeniowe i wytrzymałościowe, a ich wielowarstwowa konstrukcja nie jest tak delikatna, jak zwykłe szkło.

Poziom bezpieczeństwa pasażerów w aucie z szklanym dachem panoramicznym nie będzie mniejszy, niż w samochodach z klasyczną konstrukcją dachu.

Jak dbać o dach panoramiczny zimą?

Odpowiednia dbałość o dach panoramiczny pozwoli cieszyć się jego doskonałym stanem przez dłuższy czas. Kluczem do sukcesu jest tutaj regularne mycie, ale uwaga – w autach, które mają otwierane dachy trzeba wykonać nieco więcej czynności.

Mowa o czyszczeniu powierzchni szklanej, ale również rynienek, które odprowadzają wodę. Dzięki częstemu myciu, pozostaną drożne i nie narazicie ich na korodowanie. Warto także regularnie smarować uszczelki smarem silikonowym, co pozwoli na zachowanie gumowych elementów w jak najlepszej jakości przez dłuższy czas.

W samochodach z nie otwieranym dachem panoramicznym, wystarczy regularnie czyścić szkło od zewnątrz i od wewnątrz. W tym przypadku najlepiej korzystać ze środków przeznaczonych do mycia szyb samochodowych.

Jakie usterki mogą występować w otwieranym dachu panoramicznym?

Najczęstszymi awariami w otwieranych dachach panoramicznych są:

  • Brak możliwości pełnego zamknięcia dachu.
  • Zastygnięcie dachu w pozycji wentylacji lub uchylenia.
  • Brak możliwości otwarcia dachu.
  • Dach się zacina.
  • Dach nie otwiera się całkowicie lub otwiera się po kawałku.
  • Dach nie reaguje na przycisk otwórz/zamknij.

W przypadku powyższych usterek, konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Zanim się wybierzecie, sprawdźcie czy w danym punkcie mechanicy zajmują się naprawą dachów panoramicznych! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: