19.11.2021

Nowe etykiety na oponach pomogą Wam w zakupie zimowego ogumienia

Wprowadzone 1 maja tego roku zmiany w etykietach na oponach pomogą Wam dobrać odpowiednie ogumienie na sezon zimowy. Znajdziecie na nich ważne informacje dotyczące przyczepności opon w różnych warunkach atmosferycznych i nie tylko. Jak odczytywać piktogramy na nowych oznaczeniach? Sprawdźcie!

 

Wymiana opon na zimowe

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak jest to zalecane. Możecie wykonać tę czynność, gdy zaczną panować już zimowe warunki pogodowe, a na drogach pojawi się oblodzona nawierzchnia oraz rozmokły i ubity śnieg. Jednak by nie wymieniać opon na ostatnią chwilę, zalecamy Wam zrobić to wcześniej, gdy temperatura spadnie już poniżej 7 stopni Celsjusza.

Alternatywnym rozwiązaniem dla opon zimowych i letnich jest stosowanie opon całorocznych, które również mają cechy zapewniające bezpieczeństwo w trakcie jazdy na śliskiej i oblodzonej nawierzchni.

Nowe etykiety na oponach – co się zmieniło?

Na nowym projekcie etykiet na ogumieniu znajdują się takie same trzy klasyfikacje dotyczące efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziom hałasu. Jednak te dwie pierwsze zostały przeprojektowane w taki sposób, by przypominały te etykiety, które znamy ze sprzętów dla gospodarstwa domowego.

Dodatkowo puste klasy zostały usunięte, a skala obejmuje wyłącznie litery od A do E. Klasy hałasu są zależne od decybeli i na nowych oznaczeniach zostały ujęte przy pomocy liter od A do c.

Inne piktogramy

Nowe naklejki zawierają unowocześnione piktogramy określające zwiększoną przyczepność opon na śniegu i/lub na lodzie. Przyczepność opon na lodzie obejmuje jednak tylko ogumienie dla samochodów osobowych.

Celem ich zastosowania jest zaznaczenie dopuszczalności użycia danych opon w określonych warunkach zimowych. I to jest doskonała informacja dla wszystkich, którzy aktualnie poszukują opon zimowych do swojego auta.

Ten symbol oznacza bowiem opony, które są przeznaczone na rynki skandynawskie oraz fińskie. Zawierają one mieszankę gumową jeszcze bardziej miękką niż w typowych oponach zimowych, co dostosowuje je do niskich temperatur i długiego zalegania lodu i śniegu na drogach.

Nowoczesne rozwiązania

Na nowych etykietach znajdziecie również kod QR, który można zeskanować i tym samym uzyskać bardzo łatwy dostęp do europejskiej bazy o produktach, w której znajdziecie kartę informacyjną produktu oraz etykietę opony.

Celem tych zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz efektywności ekonomicznej i środowiskowej dla transportu drogowego. Klient otrzymuje wiarygodne, obiektywne i porównywalne informacje na temat opon, co ułatwia mu wybór takiego ogumienia, które ma wyższą efektywność paliwową, daje większe bezpieczeństwo na drodze i emituje znacznie mniej hałasu.

Odnowione etykiety mają również mniejszy wpływ na środowisko. Dzięki informacjom, które na nich znajdziecie możecie wybrać bardziej paliwooszczędne opony, a dzięki temu również zmniejszycie emisję dwutlenku węgla przez wasz pojazd do środowiska.

Z kolei wybierając opony o niższym natężeniu hałasu znacznie zredukujecie zanieczyszczenia z nim związane w ruchu drogowym. Najwyższa klasa energooszczędności pozwoli Wam zmniejszyć zużycie energii nawet o 45 TWh rocznie. Co odpowiada oszczędności około 15 mln ton CO2 rocznie do środowiska.

Wybierając dobre opony wybierz dobry serwis

Pamiętajcie, że kupując opony premium warto również wybrać profesjonalny serwis, który nie zniszczy ich przy montażu do waszego pojazdu. Takie punkty znajdziecie w wyszukiwarce na naszej stronie, a my zachęcamy Was również do podzielenia się opinią po wizycie w serwisie oponiarskim, co pozwoli innym użytkownikom na szybsze znalezienie profesjonalistów w swojej okolicy. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: