16.08.2021

O tym musisz pamiętać odstawiając auto do mechanika

Wizyta w warsztacie samochodowym może być stresująca, zwłaszcza dla kierowców, którzy robią to pierwszy raz. Jednak nie da się ukryć, że prędzej czy później będzie ona konieczna. Zwłaszcza, gdy zauważymy, że nasze auto nie pracuje prawidłowo. Jak się odpowiednio przygotować? O czym pamiętać odstawiając auto do mechanika? Sprawdźcie!

 

Przed wizytą w warsztacie

Zanim trafimy do odpowiedniego warsztatu, musimy go znaleźć. Nie warto tego robić na chybił trafił, lecz sprawdzić opinie o danym punkcie. W Yanosik Warsztaty możecie zweryfikować opinie innych klientów o danym miejscu.

W naszym serwisie udostępniamy wiarygodne informacje na temat danego warsztatu samochodowego, na podstawie opinii innych użytkowników, którzy odwiedzili dane miejsce. Rekomendowane punkty są oznaczone certyfikatem Wyboru Kierowców, potwierdzającym najwyższą jakość świadczonych usług i doskonałą obsługę – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Większość niezadowolonych klientów warsztatu dzieli się negatywną opinią z innymi. W sytuacji, w której mamy jednak wątpliwości co do oceny danego warsztatu, zwłaszcza gdy wśród opinii przeważają same pozytywne, możemy zadzwonić do danego miejsca i ocenić w trakcie rozmowy, z jakimi mechanikami mamy do czynienia.

Warsztat wybrany, czas na wizytę

Odwiedzając warsztat w celu naprawienia danej awarii ustalcie z mechanikiem cenę za naprawę, najlepiej w formie pisemnej. Dokument powinien zawierać poświadczenie zamówienia na wykonanie określonej usługi oraz cenę. Wszelkie dodatkowe koszty oraz naprawy, które wynikną w trakcie oględzin powinny być konsultowane telefonicznie.

Każdy kierowca ma prawo wiedzieć, co będzie naprawiane w jego samochodzie i dlaczego, a także co jest prawdopodobną przyczyną danej usterki. Każdy dobry mechanik wszystko wyjaśni klientowi, a także odpowie na wszystkie pytania. Właśnie na tym polega rzetelna obsługa klienta, za którą m.in. przydzielamy certyfikat Wybory Kierowców w Yanosik Warsztaty – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Odbiór auta po naprawie – co musisz wiedzieć?

Gdy otrzymamy już informację o tym, że nasze auto zostało naprawione i czeka na odbiór pamiętajmy by nie poddać się emocjom, tylko działać z rozwagą. Sprawdźmy przebieg auta, stan techniczny i wizualny.

Po wymianie części powinniśmy otrzymać stare, zużyte elementy, które poświadczają, że usługa została wykonana należycie. Dodatkowo nowe podzespoły powinny posiadać gwarancję, chyba, że zgodziliśmy się na tańsze zamienniki lub prawidłowo działające stare części.

Odbierając samochód po naprawie w warsztacie mechanicznym nie zapomnijmy o dokładnym sprawdzeniu rachunku lub faktury, którą otrzymamy od specjalistów. Jakiekolwiek wątpliwości co do usługi lub części, które zostały zamieszczone na rachunku, powinniśmy od razu zgłaszać mechanikowi i prosić o wyjaśnienie – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Uwaga na oszustwa!

Niestety wśród wielu tysięcy polskich warsztatów samochodowych możemy również natrafić na oszustów. Wyżej opisaliśmy już, jak możemy się przygotować do wizyty w warsztacie samochodowym, ale warto również poinformować Was, jakie oszustwa najczęściej się zdarzają w warsztatach samochodowych.

Stosowanie tanich zamienników w wysokich cenach to niestety częsta praktyka wśród oszustów. Dlatego bardzo ważnym jest by prosić o wyszczególnienie wszystkich produktów oraz usług na rachunku. W przypadku nowych części warto również ubiegać się o gwarancję.

Niektórzy niestety również naprawiają elementy, które należy wymienić. Niestety wiąże się to z krótszą żywotnością danej części i kolejną awarią w przyszłości. Przed wizytą w warsztacie, w którym zamierzamy wymienić części, spiszcie numery seryjne oraz sprawdźcie po oddaniu auta numery nowych części.

Działania bez zgody klienta to praktyka nieuczciwych warsztatów samochodowych. Wszystkie zmiany powinny być konsultowane telefonicznie z klientem oraz wyszczególnione na rachunku.

Wymiana sprawnych części w aucie, bez wiedzy właściciela to po prostu kradzież. Jeśli zauważycie taką sytuację, możecie się zgłosić na policję.

Używanie samochodu klienta w celach prywatnych i oddanie go w stanie zabrudzonym lub uszkodzonym to także metoda oszustów w warsztatach samochodowych. Przed oddaniem auta spiszcie jego przebieg, a także przeprowadźcie dokumentację fotograficzną jego stanu wizualnego wewnątrz i na zewnątrz. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij:
Artykuł
21.06.2021

Co z tą klimą? Sprawdź jak dbać o jej prawidłową pracę

Gorąco na zewnątrz, a w aucie powietrze aż parzy. Chcąc się ochłodzić wsiadasz do samochodu i pierwsze co robisz, to włączasz klimatyzację, a ta… odmawia posłuszeństwa. Zastanawiasz się, dlaczego akurat teraz przestała działać? Znamy odpowiedź! W upalne dni bez klimatyzacji ani rusz w dalszą trasę. Nie ma nic gorszego niż jazda nagrzanym samochodem, w którym jest tak gorąco, że odczuwamy ogromny dyskomfort. Chcąc tego uniknąć włączamy klimatyzację, a ta nie chłodzi, a dodatkowo wydaje brzydki zapach. Co jest tego przyczyną?
Artykuł
14.10.2022

Jakie są objawy zużytych amortyzatorów?

Amortyzatory, tak jak i większość elementów podwozia, mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Zużywają się stopniowo w czasie zwykłej eksploatacji. Tempo ich zużycia jest zależne od wielu czynników, a czasem bardzo trudno rozpoznać, że już do niego doszło. Jakie są oznaki zużytych amortyzatorów i kolumn zawieszenia? Sprawdź, żeby wiedzieć w przyszłości!
Artykuł
06.06.2022

Co musisz sprawdzić w aucie przed wyjazdem na wakacje?

Każdy samochód, nawet ten regularnie serwisowany, wymaga dodatkowej kontroli przed wyjazdem w dłuższą wakacyjną trasę. Kilka newralgicznych punktów, które trzeba sprawdzić to choćby stan opon, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych. Można to zrobić samodzielnie lub pod okiem czujnych mechaników. Co jeszcze warto sprawdzić w aucie, zanim wyjedziesz na wakacje?