21.02.2024

Oryginalne części samochodowe czy ich zamienniki?

Odwieczny dylemat każdego właściciela pojazdu – naprawiać auto z oryginalnymi częściami i zapłacić więcej, czy wybrać zamienniki, które są tańsze? Pomożemy Wam zdecydować! Zajrzyjcie do naszego poradnika i dowiedzcie się, co wybrać – oryginalne części czy ich zamienniki.

Jak odróżnić oryginalne części samochodowe od zamienników?

Części samochodowe są odpowiednio oznaczane, aby ułatwić rozpoznanie ich pochodzenia. W tym celu stosuje się odpowiednie skróty:

  • OE – original equipment, czyli oryginalne części samochodowe, które są sygnowane logo producenta pojazdu, do którego są przeznaczone.
  • OEM – original equipment manufacturer, to także oryginalne części samochodowe, ale nie są sygnowane logo producenta pojazdu, tylko logo producenta części.
  • OEQ – original equipment quality, czyli części samochodowe o porównywalnej jakości do oryginalnych elementów. Nie są wykorzystywane w tzw. pierwszej linii montażowej, jak części OE i OEM, ale mają tą samą jakość, potwierdzoną testami i certyfikatami.
  • AM – to klasyczne zamienniki, które pochodzą od mało znanych marek i nie posiadają certyfikatów, tak jak części OEQ. Niemniej, te elementy również mogą spełniać niezbędne wymagania.

Co najważniejsze – części OE i OEM są rekomendowane przez producenta pojazdu lub pochodzą bezpośrednio od niego oraz mają certyfikaty i zostały wcześniej poddane testom. Zamienniki będą sygnowane symbolami OEQ oraz AM.

Oryginalne części samochodowe - dlaczego warto?

Zakup oryginalnych części do samochodu to inwestycja, która ma wiele korzyści. Zawsze warto się na nią decydować, jeśli macie taką możliwość. Dlaczego? Poniżej kilka powodów:

Oryginalne części są zawsze dobrze dopasowane do modelu pojazdu – między innymi dlatego, że zostały zaprojektowane z myślą o danym modelu pojazdu i są dostosowane do wymogów producenta.

Niższe koszty naprawy/wymiany części – oryginalne części są doskonale dopasowane do modelu pojazdu, ich instalacja przebiega o wiele łatwiej i zgodnie ze standardami, które podaje producent.

Wysoka jakość oryginalnych części – są one wykonane z odpowiednich dla danego środowiska materiałów, dlatego też są o wiele trwalsze niż ich zamienniki. Oryginalne części samochodowe nie ulegną tak szybko awarii, ani zużyciu.

Oryginalne części pozwalają zachować gwarancję – jest to bardzo istotne w przypadku utrzymywania wartości rynkowej pojazdu i planowanej sprzedaży w przyszłości. Dzięki zakupowi oryginalnych części samochodowych, właściciel może zachować spokojną głowę i nie martwić się o podatność na awarie.

Wadliwe oryginalne części można zgłosić producentowi – jeśli dojdzie do sytuacji, w której oryginalna część nie sprawuje się dobrze w modelu, dla którego została zaprojektowana, można zgłosić ten fakt producentowi, który z pewnością zareaguje na reklamację lub zwrot, aby uniknąć podobnych sytuacji w większej skali w przyszłości.

Oryginalne części są o wiele bezpieczniejsze – są skonstruowane zgodnie z normami i procedurami, które ustala sam producent, a to powoduje, że ich zakup jest w 100% bezpieczny i minimalizuje ryzyko niedopasowania części do auta.

W tych sytuacjach bezwzględnie korzystaj z oryginalnych części samochodowych

Zdecydowanie warto korzystać z oryginalnych części samochodowych, jeśli macie nowe lub drogie auto. Zapewnią one maksymalną wydajność oraz trwałość, a także nie doprowadzą do spadku wartości pojazdu, co jest istotne jeśli macie w planach jego sprzedaż w przyszłości. Oryginalne części samochodowe, które są zaprojektowane przez producenta, są objęte gwarancją.

Gdzie kupić oryginalne części samochodowe?

Można to zrobić w autoryzowanych serwisach oraz salonach dealerów danego producenta samochodowego. Istnieje również możliwość zakupu oryginalnych części samochodowych przez Internet, na autoryzowanych stronach producenta lub dystrybutora. Trzeba pamiętać o tym, by zawsze dokładnie sprawdzić informacje o produktach i dostawcy, aby zachować pewność, że są to oryginalne części.

Części można też wyszukać w autoryzowanych serwisach po podaniu numeru VIN. Dzięki temu właściciel pojazdu będzie miał 100% gwarancję dopasowania elementów do swojego modelu pojazdu.

Jeśli oddajecie swoje auto do naprawy w ASO, to nie narażacie się na ryzyko użycia zamienników, zamiast oryginalnych części. To między innymi również jeden z powodów, przez które usługi są droższe.

Kiedy warto skorzystać z zamienników części?

Zamienniki oryginalnych części samochodowych dobrze sprawdzą się w starszych pojazdach lub w przypadku ograniczonego budżetu. Wówczas będą bardziej opłacalnym wyborem, choć należy zawsze pamiętać o tym, by nie szukać na siłę oszczędności, zwłaszcza kosztem jakości, ponieważ w przyszłości może się to okazać błędem.

Dobre zamienniki części samochodowych – czyli jakie?

Dobre zamienniki dla oryginalnych części samochodowych można znaleźć wśród wyspecjalizowanych firm, które produkują takie elementy. Te o wysokiej jakości, będą miały odpowiednie certyfikaty i atesty, które potwierdzą ich możliwości pracy w danym środowisku konkretnego modelu pojazdu. Będą one oznaczone skrótem OEQ lub AM.

Prawo nie zabrania używania zamienników części w pojazdach. Na mocy przepisów europejskich zamienniki wysokiej klasy są w alternatywą do oryginalnych elementów i w razie potrzeby można ich użyć w zakresie napraw eksploatacyjnych.

Gdzie szukać zamienników części samochodowych?

Zamienniki dla oryginalnych części samochodowych znajdziecie przede wszystkim w Internecie, zarówno w sklepach internetowych, jak i na platformach aukcyjnych.

Dodatkowo, mechanicy przy naprawie mogą Wam zaproponować zastosowanie części zamiennych i zakupić je za Was. Przypominamy jednak o tym, by każdorazowo sprawdzać jakość takich elementów i nie dać się oszukać.

Jak uniknąć podrabianych części samochodowych?

Podrabiane części samochodowe będą sygnalizować o swojej słabej jakości bardzo niską ceną, w porównaniu do innych zamienników na rynku. Ponadto, nie będą miały żadnych certyfikatów ani testów, które potwierdzą ich jakość. Pamiętajcie, że najwięksi dystrybutorzy części zamiennych sami dodatkowo weryfikują jakość elementów, mając do dyspozycji własne laboratoria, w których testują podzespołu.

Części regenerowane zamiast zamienników

Niektóre elementy i podzespoły samochodowe są poddawane regeneracji, która pozwala na ich ponowne użycie. Nie zawsze jednak jest to opłacalnym rozwiązaniem albo w ogóle możliwości.

Firmy, które specjalizują się w regenerowaniu części nie zawsze dbają o ich wysoką jakość. I chociaż takie elementy będą tańsze, to ich trwałość nie zawsze będzie odpowiadać tej, którą oferują zamienniki, a tym bardziej oryginalne części.

Szukając regenerowanych części na rynku dla swojego pojazdu, sprawdzajcie informacje o produkcie. Niektóre firmy poddają testom części regenerowane, aby sprawdzić ich zdolność do ponownego użycia, a dodatkowo udzielają gwarancji na ich użycie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: