31.05.2023

Polerowanie szyb samochodowych – czy to dobry pomysł?

Wszyscy wiemy, że lakier samochodowy może być polerowany, a efekt po przeprowadzeniu tego procesu zadowoli niejednego wybrednego kierowcę. A zastanawiało Was kiedyś to, czy szyby samochodowe mogą być polerowane? Sprawdźmy!

O szyby samochodowe trzeba odpowiednio dbać

Jak? Najlepiej używając regularnie płyny do spryskiwaczy w trasie i nie tylko, przecierając je systematycznie delikatnymi ściereczkami czy wodą z płynem na stacjach benzynowych oraz myjąc je na myjni.

Czasem jednak to nie wystarczy. Na szybie gromadzą się różne zanieczyszczenia – drobinki piasku, kurz, owady, czasem nawet pochodne ropy naftowej, które przedostają się z asfaltu lub oleju, osady wapienne równie często osadzają się na szybach.

To wszystko może ograniczyć widoczność, co z kolei przełoży się bezpośrednio na bezpieczną jazdę.

Nie zapomnijmy o uszkodzeniach mechanicznych szyb

Szkło może również zostać uszkodzone przez stare wycieraczki, skrobaczkę do szyb używaną zimą, a nawet przez drobne kamyczki, które znajdują się na drodze.

Nawet stare szczotki na myjni automatycznej mogą porysować przednią szybę auta. 

I tu właśnie z pomocą przychodzi polerowanie, które może pomóc w usunięciu płytkich uszkodzeń i zarysowań.

Przygotowanie szyb do polerowania

Przed polerowaniem szyb trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. To bardzo ważne, inaczej możecie pogorszyć ich stan.

Dlatego, dokładnie umyjcie szyby, można również wykorzystać do tego glinkę. Następnie odtłuśćcie je alkoholem i po odparowaniu zabezpieczcie taśmą maskującą ramki oraz uszczelki, a także lakier.

Polerowanie szyb  - jak to zrobić?

Możecie zdecydować się na polerowanie ręczne lub maszynowe. Druga metoda jest znacznie bardziej skuteczna, używa się w niej polerkę i filcowy pad polerski lub z mikrofibry. Z kolei w ręcznym polerowaniu stosuje się filcowe bloczki lub aplikatory.

Do polerowania używa się tlenku ceru, który można zakupić w postaci proszku, a następnie należy zmieszać go z wodą destylowaną, która nie pozostawi żadnych osadów.

Możecie również wybrać gotowy preparat, który jest przeznaczony do polerowania szkła.

Pamiętajcie by przy polerowaniu nie naciskać mocno na powierzchnię, wykonywać koliste ruchy, a także równomiernie rozprowadzać środek polerski.

Po zakończeniu polerowania należy ponownie użyć preparatu z alkoholem, który usunie resztki środka polerskiego.

Po polerowaniu można zabezpieczyć szyby

Jak to zrobić? Można wybrać preparaty nazywane niewidzialną wycieraczkąktóre jeśli zostaną dobrze naniesione ochronią szybę przez dłuższy czas. 

Taka powłoka ochrona osłoni powierzchnię szyby, a także zmniejszy ilość gromadzonych zanieczyszczeń na jej powłoce. Poza tym, bardzo przyda się w deszczu, gdyż pozwoli Wam zachować odpowiednią widoczność, przez rozproszenie kropel wody.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: