04.12.2023

System start stop - co to takiego?

W nowszych pojazdach można znaleźć funkcję start-stop, która w zależności od sytuacji, wyłącza lub włącza silnik. Kierowcy bardzo chwalą sobie to rozwiązanie, zwłaszcza podczas jazdy w mieście. Na czym dokładnie polega ten system, jak działa i kiedy wymaga serwisu? Sprawdźcie w naszym artykule!

Co to jest system start-stop?

System start-stop stanowi elektroniczny układ, którego zadaniem jest automatyczne włączanie i wyłączanie silnika podczas postoju.

To rozwiązanie powstało w wyniku rosnącego zapotrzebowania w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz potrzeby wzmocnienia procesu eliminacji produkcji spalin.

Funkcja systemu start-stop jest niezwykle przydatna w warunkach miejskich, w których część czasu spędza się w korku lub w oczekiwaniu na zapalenie zielonego światła.

Zasada działania systemu start stop

System start-stop jest w wyposażeniu zarówno samochodów z manualną skrzynią biegów, jak i z automatyczną. W przypadku pierwszego rodzaju funkcja wyłącza silnik, gdy pojazd zostanie zatrzymany i kierowca wrzuci bieg neutralny, ściągając nogę ze sprzęgła. Inne urządzenia, takie jak radio, czy klimatyzacja, dalej będą działać. Silnik zostanie uruchomiony ponownie, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła.

W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, system start-stop uruchamia się po zatrzymaniu auta i wciśnięciu pedału hamulca. Ponowne uruchomienie silnika nastąpi przy puszczeniu pedału hamulcowego.

W nowoczesnych pojazdach system start-stop działa nawet, jeśli pojazd jeszcze się nie zatrzymał, a toczy się z siłą rozpędu.

Zalety systemu start stop

System start-stop ma wiele zalet, które doceniają kierowcy, przede wszystkim:

  • Pozwala zaoszczędzić paliwo – regularne korzystanie z systemu start-stop pozwala na zaoszczędzenie do 10% paliwa.
  • Zmniejsza poziom emisji spalin – co ma wpływ na środowisko.
  • Zmniejsza emisję hałasu – poprawiając komfort jazdy.

Wady systemu start stop

Główną wadą systemy start-stop w samochodach jest delikatnie większe obciążenie podzespołów w samochodzie, takich jak rozrusznik oraz silnik.

Jednakże, coraz więcej producentów samochodów zapewnia, że silniki są tak zmodyfikowane, aby gwałtowne starty i zatrzymania im nie szkodziły.

Akumulator samochodu a system start stop

Zwykły akumulator w samochodzie z systemem start-stop może sobie nie poradzić. Jego parametry nie są do końca dostosowane do konkretnych wymagań funkcji, dlatego może ulec szybszemu uszkodzeniu.

Bateria w aucie z systemem start-stop powinna mieć odpowiednią pojemność oraz zapewniać dobre natężenie prądu rozruchowego. Akumulator powinien mieć również wyższą odporność na głębokie rozładowanie i szybkie ładowanie dużym napięciem prądu.

Co ważne – taka bateria musi radzić sobie w pracy cyklicznej, która towarzyszy układowi start-stop w aucie.

Komunikat: awaria systemu start stop – co zrobić?

Jeśli system start-stop nie działa właściwie, np.: nie wyłączy silnika lub samoczynnie go nie włączy, wówczas nie musi to oznaczać awarii. Możliwe, że została wykryta niedoładowana bateria w aucie i pracujący silnik jest niezbędny do jej doładowania.

System start-stop nie będzie działać prawidłowo w niżej określonych warunkach:

  • Gdy silnik będzie miał za wysoką temperaturę.
  • Jeśli poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej dopuszczalnego limitu.
  • Gdy wystąpi konieczność schłodzenia turbosprężarki.
  • Jeśli temperatura paliwa będzie zbyt wysoka.
  • Jeśli temperatura na zewnątrz będzie zbyt wysoka albo niska.
  • Jeśli auto stoi na pochyleniu, z którego może się stoczyć.
  • Gdy drzwi po stronie kierowcy są otwarte.
  • Gdy w samochodzie są niezapięte pasy bezpieczeństwa u kierowcy lub pasażerów.
  • Jeśli klimatyzacja będzie nadmiernie obciążona.
  • Gdy pokrywa silnika będzie otwarta.
  • Gdy włączona jest funkcja asystenta parkowania.
  • Jeśli nie działa czujnik akumulatora lub powietrza.

Jeśli system start-stop w Waszym aucie często zawodzi i nie znaleźliście wyżej przyczyny tego efektu, wówczas należy udać się do warsztatu, aby mechanicy przeprowadzili test akumulatora, który być może nadaje się już do wymiany.

Czy można wyłączyć system start-stop w aucie?

Chcąc dezaktywować samodzielnie system start-stop należy wcisnąć specjalny przycisk, który znajduje się na desce rozdzielczej. Niemniej, trzeba mieć na uwadze że ponowne uruchomienie silnika włączy system na nowo.

Chcąc wyłączyć system start-stop na stałe, trzeba udać się do warsztatu mechanicznego.

System start-stop – na co zwrócić uwagę?

Samochody z systemem start-stop powinny być regularnie serwisowane, inaczej wszelkie zaniedbania mogą mieć wpływ na łatwość rozruchu, a to doprowadzi do usterek układu zapłonowego, a w silnikach Diesla także do problemów z wtryskiwaczami.

Dla kogo samochód z systemem start-stop?

Przede wszystkim dla kierowców, którzy dużo jeżdżą w infrastrukturze miejskiej, w której są narażeni na korki oraz częstsze postoje.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: