22.08.2022

Te usterki mogą spowodować pożar auta!

Lato sprzyja rozprzestrzenianiu się pożarów. W tym czasie wszyscy powinniśmy być świadomi tego, że również samochody mogą stanowić zagrożenie pożarowe. W ubiegłych latach dochodziło na do około 8 tysięcy pożarów samochodów osobowych rocznie, jak informują dane Państwowej Straży Pożarnej. Do niektórych pożarów dochodzi z powodu kolizji, do innych przez usterki techniczne. Które z nich mogą spowodować tragedię? Sprawdźcie!

 

Do zapłonu samochodu może dojść z różnych powodów. Większości z nich można uniknąć. Jakie usterki mogą spowodować pożar auta? Sprawdźcie poniżej!

Wyciek paliwa i oleju

Wiecie, że benzyna i olej napędowy są łatwopalne, prawda? Do ich rozpalenia wystarczy niewielka iskra! Źródłem ich wycieków mogą być między innymi luźne połączenia w układzie paliwowym, ale również stare przewody paliwowe, wadliwe uszczelki, a także zepsute części.

Olej silnikowy być może nie pali się tak łatwo, ale gdy wycieknie do gorącego kolektora wydechowego, to będzie się spalał i może doprowadzić do pożaru!

Przegrzanie płynów

Benzyna ulegnie samozapłonowi już w temperaturze około 300°C. Płyn hamulcowy zapali się przy 280°C, olej automatycznej skrzyni biegów przy około 320°C. To wszystko oznacza, że płyny nie potrzebują nawet iskry, aby zapalić się spontanicznie. Do przyczyn przegrzania zalicza się między innymi uszkodzony przekaźnik, czy wentylator chłodnicy, a nawet nieszczelność w chłodnicy czy wadliwą pompę cieczy chłodzącej.

Wadliwa elektryka

Iskrę mogą wywołać również źle wykonane kable lub luźne okablowanie. Przeciążenie prądem również może doprowadzić do samozapłonu auta. Jeśli zauważycie przepalony bezpiecznik, nie zastępujcie go tym o wyższym prądzie znamionowym! Spowoduje to przeciążenie prądowe, a tym samym roztopienie izolacji przewodu i zagrożenie pożarowe.

Akcesoria samochodowe

Źle zainstalowane akcesoria również stanowią zagrożenie pożarowe. Nierzadko same w sobie nie są niebezpiecznie, ale jeśli zostaną źle zainstalowane, np.: bez odpowiedniego poprowadzenia przewodów, z pominięciem bezpieczników, czy zwiększoną potrzebą pobierania prądu, mogą doprowadzić do pożaru!

Pamiętajcie również, że kabina samochodowa nagrzewa się bardzo szybko, gdy jest zaparkowana na słońcu. Niektóre przedmioty mogą się samoczynnie zapalić w wysokiej temperaturze – np.: zapalniczka samochodowa lub wkład z odświeżaczem powietrza. Również dodatkowe sprzęty elektronicznie mogą ulec uszkodzeniu lub awariom.

Wypadek drogowy

Poważnym wypadek może doprowadzić do uszkodzenia przewodów paliwowych lub zbiornika paliwa, a te już łatwo spowodują pożar. W nowoczesnych samochodach układy paliwowe są bardziej chronione, ale starsze modele są narażone na powyższe sytuacje.

Co robić, gdy nasz samochód się zapalił, a my jesteśmy w środku?

Najważniejsze – nie panikować. Należy się jak najszybciej zatrzymać w bezpiecznym miejscu, wyłączyć silnik i zaciągnąć hamulec ręczny. Koniecznie opuśćcie auto tak szybko, jak to możliwe i zamknijcie za sobą drzwi! To pomoże w opanowaniu pożaru. Odsuńcie się na bezpieczną odległość i wezwijcie służby ratunkowe podając dokładną lokalizację zdarzenia. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: