16.01.2023

Ten rok będzie należał do warsztatów!

Kolejne zmiany nadchodzą w środowisku motoryzacji. Eksperci już prognozują kolejne podwyżki cen samochodów przy stabilnym kursie polskiej złotówki. Bardziej opłacalnym będzie dbanie i regularne serwisowanie swojego auta, aniżeli zakup nowego. Choć w 2023 roku oferta producentów w końcu się powiększy… Co nas czeka w nowym roku? Sprawdźcie!   

 

W tym roku będzie więcej napraw samochodów

Szacuje się, że w 2023 roku posiadacze samochodów będą woleli je naprawiać i serwisować, aniżeli wymieniać na nowe. Będzie to spowodowane kolejnymi podwyżkami cen za samochody osobowe.

Eksperci prognozują, że ceny samochodów, które obecnie już i tak są wysokie, podniosą się o kolejne 10%. Zdaniem Instytutu Samar, w listopadzie 2022 roku średnia cena samochodu z salonu wynosiła niecałe 160 tysięcy złotych i wzrosła o 14,4% względem tego samego okresu w 2021 roku.

W przypadku wzięcia samochodu w leasing, kredyt lub inną formę finansowania, raty wyliczane były w oparciu o stopę WIBOR, co spowodowało wzrost kosztu auta w rok średnio o jedną czwartą.

Będzie za to w czym wybierać

W 2023 roku zwiększy się zaopatrzenie salonów samochodowych. To efekt większej dostępności komponentów, co przełoży się na większą produkcję aut oraz skrócenie czasu oczekiwania na zamówiony u dilera pojazd. Zamiast dziesięciu miesięcy kupiec będzie czekał na auto od trzech do sześciu miesięcy.

Nie da się jednak ukryć, że zaporowe ceny zmniejszą popyt. Zgodnie z szacunkami, nowe rejestracje aut osobowych mają sięgnąć poziomu zaledwie 410 tysięcy. Dla porównania, w całym 2022 roku zarejestrowano 481 987 sztuk samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Co stanowi wynik o 7,4% mniej (-38 586 sztuk) niż w 2021 roku.

Będzie więcej elektryków na polskich drogach?

Analizy ekspertów wskazują, że wzrost udziału elektryków na rynku będzie na poziomie 4,5-5%. Do końca 2022 roku był to poziom 2,3%.

Zdaniem PSPA (Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych) sprzedaż pojazdów elektrycznych sięgnie 19 tysięcy sztuk, co będzie wynikiem zwiększenia oferty sprzedaży producentów – w 2023 roku zapowiedziano już 20 premier atrakcyjnych samochodów elektrycznych oraz trwającego programu dofinansowania zakupu pojazdu elektrycznego – „Mój Elektryk”.

Według danych PSPA z końca grudnia 2022 roku, w Polsce zarejestrowanych było łącznie 64 705 samochodów osobowych i użytkowych z napędem elektrycznych. Liczba zwiększyła się o 26 439 sztuk w ciągu całego roku, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie w 2021 roku.

Zwiększa się również infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. Pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce funkcjonowało 2 565 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (5 016 punktów), z czego 29% to szybkie stacje ładowania prądem stałym DC, a 71% to wolne ładowarki prądu przemiennego AC, o mocy równej lub mniejszej 22 kW.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: