02.08.2021

Dlaczego warto zabrać mechanika na zakup przyszłego auta? Odpowiadamy!

Wszyscy wiemy, że zakup używanego samochodu to niełatwy proces. Zwłaszcza, że to również duży wydatek, do którego trzeba się przygotować nie tylko w kwestii finansów. Zabranie ze sobą mechanika na oględziny auta, które nas interesuje, to bardzo dobry pomysł. Dlaczego? Sprawdźcie.

 

Emocje bywają zgubne

Nie da się ukryć, że wielu z nas ma tendencję do emocjonalnego podejmowania decyzji. I nie inaczej jest w kwestii zakupu samochodu, który nie dość, że mocno zaangażował nas czasowo (wyszukiwanie ofert w Internecie i czytanie ich treści potrafi naprawdę mocno pochłonąć), to i na spotkaniu potrafi nas oczarować tak, że zapomnimy o najważniejszych kwestiach. A do nich zalicza się właśnie sprawdzenie techniczne stanu samochodu, jazda testowa, a także wywiad ze sprzedającym. I tu przyda nam się wprawne oko mechanika, który oceni nasz przyszły nabytek chłodno i konkretnie.

Szukanie samochodu to czynność bardzo angażująca nasz prywatny czas. A wielu osobom zależy, by szybko wymienić stare auto na nowszy model i przez to nierzadko podejmują kiepskie decyzje. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza przy tak ważnym zakupie. Lepiej zawsze poświęcić więcej czasu na przeszukiwanie ofert, dokładne sprawdzenie historii pojazdu, a dalej na spotkanie ze sprzedającym, na które najlepiej będzie zabrać ze sobą fachowca, by na chłodno ocenił stan techniczny samochodu – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik

To możesz sprawdzić samodzielnie przed spotkaniem

Nie musisz angażować specjalistów w każdy szczegół związany z oględzinami przyszłego samochodu. Możesz niektóre czynności wykonać na własną rękę. Sprawdź historię pojazdu na podstawie numeru VIN. Możesz to zrobić nawet w niektórych ogłoszeniach, jak np.: oferuje to Autoplac, należący do Yanosika.

W takim raporcie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o samochodzie – historię przeglądów, informacje o przebytych naprawach, a także o przebiegu. Jeśli już masz tę wiedzę możesz się przygotować do przeprowadzenia wywiadu ze sprzedającym i umówić spotkanie, na które zabierzesz ze sobą mechanika.

Mechanik zna się na rzeczy

Zabierając ze sobą specjalistę na spotkanie ze sprzedającym nie popełniasz żadnej zbrodni, lecz jedynie wskazujesz, że podchodzisz do sprawy na poważnie i chcesz mieć pewność, że Twój przyszły samochód będzie całkowicie sprawny.

Mechanik na spotkaniu przede wszystkim zajrzy pod maskę i sprawdzi stan silnika oraz poszczególnych elementów. Skontroluje również, czy występują wycieki, korozje, a także zweryfikuje stan płynów eksploatacyjnych. Dodatkowo mechanik sprawdzi stan mocowania lamp, chłodnicy i innych części, które w przypadku nieprawidłowości, mogą stanowić podstawę do zrezygnowania z zakupu.

Sprawdź to sam na spotkaniu

Będąc już na spotkaniu ze sprzedającym możesz również samodzielnie podjąć się sprawdzenia kilku rzeczy. Należy do nich choćby zajrzenie do wnętrza auta i zweryfikowanie stanu foteli, tapicerki i plastikowych elementów. Zobacz, czy nie mają one zabrudzeń, pęknięć lub innych uszkodzeń mechanicznych.

Zweryfikuj również poprawność działania klimatyzacji i ogrzewania, a także innych elementów wyposażenia, do których należy zamek centralny, alarm, lusterka elektryczne, itp.

Przed spotkaniem warto sobie przygotować listę wszystkich elementów wyposażenia samochodu, który chcemy kupić, aby żadnego z nich nie pominąć w trakcie oględzin. Możemy to zrobić na podstawie informacji zawartych w ogłoszeniu, a także sprawdzając dany model pojazdu u producenta – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Nie zapomnij również zajrzeć w dokumenty pojazdu. Sprawdź dowód rejestracyjny, polisę OC, kartę samochodu oraz homologację LPG, jeśli ten model posiada butlę i termin ostatniego badania technicznego. Koniecznie porównaj numer VIN pojazdu z tym, który znajduje się na dokumentach. Jeśli tylko wykryjesz jakieś nieprawidłowości, to od razu możesz mieć pewność, że coś jest nie tak i nie kontynuować zakupu.

Nie możesz zabrać mechanika? Nie szkodzi

Jeśli nie masz możliwości zabrania ze sobą na spotkanie mechanika, to poproś sprzedającego o możliwość zabrania auta do stacji diagnostycznej. Tam specjaliści sprawdzą również stan techniczny pojazdu, zajrzą pod maskę, a przede wszystkim pod podwozie. To pozwoli na wyeliminowanie ukrytych skrzywień, a także korozji czy wycieków, a nawet jakości układu hamulcowego.

Specjaliści w stacji diagnostycznej mogą również sprawdzić na Twoją prośbę komputer pokładowy, jeśli wybrany model auta, który chcesz kupić go posiada. Nieuczciwi sprzedający bardzo często kasują błędy, dlatego ważnym jest to, by zabrać samochód na jazdę testową. Wówczas taki błąd może się znów ukazać i wtedy łatwiej będzie go zweryfikować – dodaje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Nie zapomnij o jeździe testowej!

Jazda próbna pozwala na sprawdzenie hamulców, pracy silnika, a także skrzyni biegów. Już przy pierwszym wrzuceniu biegu mamy pewność, czy auto porusza się płynnie, czy jednak w trakcie jazdy występują jakieś zaburzenia.

Nigdy nie zapominajmy o jeździe testowej. To bardzo ważna metoda sprawdzenia stanu samochodu. Dodatkowo warto po jeździe zabrać ponownie samochód na przegląd do stacji diagnostycznej, zwłaszcza w celu sprawdzenia potencjalnych błędów komputera pokładowego – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Bardzo ważne jest również zachowanie pełnej ciszy podczas jazdy testowej. Pozwala to na wyłapanie takich nieprawidłowości, jak stukanie czy zgrzyty podczas pracy silnika.

Zakup samochodu to bardzo ważny proces, w którym każdy szczegół ma znaczenie. Dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. O ile w teorii możemy samodzielnie uzupełnić swoją wiedzę, o tyle w praktycznej stronie oględzin warto mieć wsparcie specjalisty.  

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: