13.10.2023

Uszkodzony tempomat w samochodzie

Tempomat jest niezwykle wygodną funkcją w nowoczesnych pojazdach. Coraz częściej można go spotkać jako standard wyposażenia. Co zrobić, gdy się zepsuje? Sprawdźcie listę najczęstszych przyczyn awarii tempomatu.

Jak działa tempomat?

Tempomat funkcjonuje na rynku motoryzacyjnym od lat 50-tych XX wieku. Od jego wprowadzenia minęło wiele lat i obecnie stanowi już standardowe wyposażenie nowoczesnych samochodów.

Zadaniem tempomatu jest ustawienie określonej prędkości jazdy, bez konieczności nadzorowania. Funkcję wykorzystuje się podczas jazdy ze stałą prędkością, np.: autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Niemniej, kierowca musi przejąć kontrolę nad prędkością, jeśli auto poprzedzające jego pojazd będzie zwalniać.

W nowszych samochodach można znaleźć tempomat adaptacyjny, który umożliwia jazdę ze stałą prędkością, ale też przy pomocy czujników wspiera zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdów, które znajdują się przed Waszym.

Przyczyny awarii tempomatu

Najczęściej spotykanymi przyczynami niedziałającego tempomatu są:

Przepalony bezpiecznik – systemy elektryczne w aucie są kontrolowane przez bezpieczniki, w tym tempomat. Jeśli bezpiecznik przepali się w wyniku zwarcia albo usterki, wówczas tempomat przestanie działać.

Uszkodzony przełącznik pedału hamulca – ten element jest odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie świateł hamowania, w zależności od tego czy wciskacie pedał hamulca, czy nie. Z kolei tempomat działa w ten sposób, że gdy wciśniecie pedał hamulca, to się wyłączy. Usterka pedału hamulcowego lub jego elementu spowoduje że tempomat pozostanie wyłączony. Może dojść również do takiej sytuacji, że światło hamowania nie będzie świeciło, co wprowadzi innych kierowców w błąd.

Awaria czujnika prędkości – czujniki prędkości są umieszczone na każdym kole albo mechanizmie różnicowym, ich przeznaczeniem jest nadzorowanie prędkości obrotowej kół, celem określenia czy występuje konieczność kontrolowania trakcji. Czujniki prędkości stanowią część układu tempomatu, jeśli ulegną uszkodzeniu, to tempomat przestanie działać i prędkościomierz również nie będzie działał prawidłowo. Usterkę może sygnalizować zapalona lampka ostrzegawcza ABS albo kontrolka check engine.

Awaria elektryki – tempomat jest elementem układu elektronicznego, w którym bardzo ważne jest to, by wiele elementów ze sobą współpracowało. Jeśli tempomat nie będzie działał prawidłowo, to trzeba będzie sprawdzić czy nie doszło do usterki wiązki przewodów i złączy. Mogło również dojść do podaży niewystarczającej ilości energii do samego układu. Niestety nawet najmniejsza awaria może doprowadzić do uszkodzenia tempomatu.

W starszych modelach tempomatów może również dojść do awarii siłownika podciśnienia albo przewodu łączącego go z przepustnicą. Przerwany przewód również unieruchomi tempomat.

Uszkodzenie tych elementów powoduje zaprzestanie działania tempomatu.

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Nie powinno się bagatelizować awarii tempomatu, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych awarii. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej wybrać się do warsztatu mechanicznego, gdzie specjaliści sprawdzą nie tylko tempomat, ale również inne systemy w aucie, w których mogły pojawić się usterki.

Sama jazda bez tempomatu może być dla Was męcząca, jeśli zdążyliście się przyzwyczaić do tej funkcji. Z kolei awaria tempomatu w trakcie jazdy może być niezwykle niebezpieczna!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: