09.03.2022

Wiemy, co się psuje w aucie i po jakim przebiegu

O samochód trzeba dbać, zwłaszcza jeśli jest używany regularnie. Awarie samochodów to zwykle efekt złych decyzji kierowców, którzy dopuszczają do zaniedbań. Nieregularna wymiana części oraz płynów, a także oszczędzanie na jakości mogą doprowadzić do poważnych problemów z pojazdem. Co i kiedy powinno się wymieniać? Sprawdźcie!

 

Wymiana oleju silnikowego🚘

Producenci samochodów zaznaczają swoje wymagania względem wymiany oleju silnikowego. Jednakże warto mieć tę czynność na uwadze zwykle co 10 tys. km. To bezpieczne rozwiązanie, ale też pozwalające zaoszczędzić. Nadmierna eksploatacja oleju może doprowadzić do awarii. Dlaczego? Bo smolista ciecz, którą jest olej, jest odpowiedzialna za smarowanie, ale też za chłodzenie silnika i zapobieganie zabrudzeniom produktami spalania. Olej odpowiada również za redukowanie wilgoci w silniku.

Olej powinno się wymieniać co rok lub maksymalnie do 20 tys. km. Niezależnie od tego, koniecznym jest aby samodzielnie przeprowadzać kontrolę poziomu oleju, a także jego koloru.

Klocki hamulcowe i tarcze

Układ hamulcowy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. A jego prawidłowa praca jest zależna od klocków hamulcowych i tarczy, które mają bezpośredni kontakt wytwarzając tzw. tarcie powodujące spowolnienie pojazdu.

Ich zużycie jest naturalne. Powinno się je wtedy wymieniać. W sytuacji zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy również zweryfikować ich stan i wymienić, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli jednak nie zauważyliście niczego niepokojącego, to warto dla własnego bezpieczeństwa wymieniać je co 30-50 tys. km.

Filtry samochodowe🚙

Filtr paliwa, powietrza i kabinowy zużywają się w trakcie eksploatacji samochodu oraz tracą swoje właściwości.

Filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie paliwa przed podaniem go do silnika auta. Zużyty filtr paliwa spowoduje przedostanie się zanieczyszczeń z paliwa do silnika, co pogorszy wydajność jego pracy i przyspieszy zużycie. Filtr paliwa powinno się wymieniać co ok. 20-30 tys. km, ale w przypadku pokonywania mniejszych dystansów, powinno się go wymieniać raz w roku lub co ok. 15 tys. km.

Filtr powietrza oraz filtr kabinowy odpowiadają za oczyszczanie powietrza. Filtr powietrza oczyszcza je z zanieczyszczeń, które dostają się do komory spalania w silniku podczas zasysania go. Z kolei filtr kabinowy robi to samo, ale z powietrzem wpadającym do wnętrza auta. Pierwszy z nich należy wymieniać co 15-30 tys. km, z kolei filtr kabinowy najlepiej wymieniać co pół roku.

Co jeszcze należy wymieniać w aucie?

Powyższe części to nie wszystko, co należy wymieniać w swoim samochodzie. Ważne jest również regularne doglądanie stanu rozrządu i wymiana go co 90-120 tys. km lub zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zapominamy oczywiście o oponach, które należy wymieniać w zależności od zużycia bieżnika (1,6 mm lub 3 mm minimum), a także z powodu zestarzenia się gumy.

Poza tym ważna jest również wymiana akumulatora co 4-5 lat, oleju w skrzyni biegów co 60-80 tys. km, a także płynu hamulcowego co 2 lata lub 60 tys. km, płynu hamulcowego co 2 lata lub co 60 tys. km oraz sezonowo płynów do spryskiwacza. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: