30.12.2022

Yanosik i Policja łączą siły w akcji „Myśl trzeźwo”

Kolejna edycja akcji dla kierowców „Myśl trzeźwo” rozpocznie się już 30 grudnia i potrwa do 15 stycznia. Jej celem jest uświadamianie kierowców w zakresie trzeźwości i prowadzenia samochodu. Yanosik przygotował specjalny quiz dla zmotoryzowanych, w którym będą mogli sprawdzić swoją wiedzę!

 

W 2021 zatrzymano wielu nietrzeźwych za kółkiem

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w 2021 roku kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 1 602 wypadki drogowe, w których zginęło 212 osób, a 1 917 zostało rannych. To 7,8% wszystkich wypadków, które w tym roku, zostały spowodowane przez kierowców, o 3,3% mniej niż w 2020 roku.

Kierowcy, którzy prowadzą pojazd będąc pod działaniem alkoholu doprowadzają do wypadków najczęściej z powodu: niedostosowania prędkości do warunków ruchu (59,4%), nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (8,4%) oraz nieprawidłowego wykonywania manewrów wyprzedzania, omijania, skręcania i wymijania (13,8%) i niezachowania bezpiecznej odległości (4,6%) – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Jazda pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ u kierowcy występują problemy z koncentracją, refleksem i koordynacją ruchową, a do tego zaburzona jest rzeczywista ocena sytuacji na trasie – dodaje. 

W ubiegłym roku funkcjonariusze policji zatrzymali 16 945 kierowców w stanie po użyciu alkoholu i 84 947 w stanie nietrzeźwości. W 2020 roku, dla porównania, zatrzymano 17 420 kierowców w stanie po użyciu alkoholu oraz 81 521 w stanie nietrzeźwości. W 2021 roku przeprowadzono o 1 572 503 więcej kontroli zmotoryzowanych niż w 2020 roku.

W jedenastym miesiącu tego roku policjanci zatrzymali 7 282 kierujących po spożyciu alkoholu, a w dniach od 1 do 26 grudnia: 4 952.

Yanosik i policja mówią NIE kierowaniu pod wpływem alkoholu!

Kierowcy nierzadko wsiadają za kółko w stanie tzw. nieświadomej nietrzeźwości, który jest równie niebezpieczny, co świadome prowadzenie pojazdu w stanie upojenia.

Ze stanem nieświadomej nietrzeźwości mamy do czynienia w momencie, w którym kierowca wsiada za kółko dzień po spotkaniu, na którym spożywał alkohol i pomimo dobrego samopoczucia wciąż znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wówczas, tak samo jak i na kacu, jego koncentracja jest zaburzona, refleks opóźniony, a koordynacja ruchowa nie przebiega prawidłowo. Kierowca może czuć się dobrze, ale w jego krwi wciąż będzie obecny alkohol, z czego może nawet nie zdawać sobie sprawy. Dlatego po imprezach czy spotkaniach, na których spożywał alkohol, powinien się zawsze przebadać alkomatem, aby mieć 100% pewność swojej trzeźwości – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Weźcie udział w wyzwaniu Yanosika!

W aplikacji Yanosik znajdziecie quiz z pytaniami dotyczącymi prowadzenia pojazdu i spożywania alkoholu. Wyzwanie zostało stworzone z myślą o akcji „Myśl trzeźwo” i ma za zadanie zwiększyć świadomość polskich kierowców względem bezpiecznej jazdy oraz obalić popularne stereotypy związane ze spożywaniem alkoholu i jazdy samochodem, np.: w dzień po spotkaniu, na którym kierowca pił napoje procentowe.

Wszyscy użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają zaproszenie do wzięcia udziału w quizie, który będzie zawierał specjalne pytania dotyczące spożywania alkoholu i jazdy samochodem. Z poprzednich edycji akcji „Myśl trzeźwo” wiemy, że wielu kierowców wypełnia nasz quiz. To ogromna szansa na dotarcie z ważnym przekazem do dużej grupy zmotoryzowanych Polaków, w której również mogą znajdować się osoby nie mające pełnej wiedzy na temat spożywania alkoholu i prowadzenia samochodu – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Yanosik zamierza nagrodzić wszystkich uczestników quizu Certyfikatem Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będzie można się pochwalić w swoim mediach społecznościowych i zachęcić znajomych do przetestowania swojej wiedzy! Dodatkową nagrodą będzie również atrakcyjna zniżka na zakup własnego alkomatu.

Jeśli nie uda się Wam odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania za pierwszym razem, nie martwcie się! Będziecie mogli podejść do quizu kolejny raz.

Akcja „Myśl trzeźwo” została specjalnie zaplanowana na okres od 30 grudnia do 15 stycznia, w którym bardzo często dochodzi do spotkań, imprez i wyjazdów, na których nierzadko pojawia się także alkohol. Zwłaszcza w pierwszych dniach karnawału i w noc sylwestrową. Właśnie dlatego w tym czasie warto sobie przypomnieć o trzeźwym myśleniu i… możliwości bezpłatnego przebadania się alkomatem w każdym możliwym komisariacie!

Policja przypomina, że badania trzeźwości są bezpłatne

Jeśli nie jesteście pewni swojego stanu lub po prostu spożywaliście alkohol dzień wcześniej przed planowaną jazdą samochodem, możecie sprawdzić swój stan trzeźwości w każdym pobliskim komisariacie, do czego zachęca Komenda Główna Policji.

Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach sylwestra, wzrasta liczba zatrzymanych kierowców będących w stanie nietrzeźwości. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły tylko jednego drinka , albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje nadkom. Robert Opas, Komenda Główna Policji

Sprawdzenie stanu trzeźwości nic nie kosztuje! A konsekwencje prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu są ogromne: wysoki mandat, punkty karne, a nawet utrata uprawnień!

Przypominamy, że w 2022 roku za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu, grozi:

  • kara grzywny nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł) lub areszt domowy do 30 dni, bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, 15 punktów karnych.

Z kolei kary za jazdę w stanie nietrzeźwości, może grozić: 

  • kara grzywny, którą nalicza sąd w zależności od tego, jaka jest sytuacja majątkowa sprawcy, ograniczenie wolności do maksymalnie 2 lat, które polega na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia, kara więzienia, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 15 punktów karnych.
NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: