24.02.2021

Klimatyzacja - jak rozpoznać, że czas na serwis? Podpowiadamy!

Klimatyzacja kiedyś była luksusem dostępnym dla właścicieli pojazdów premium, a teraz stanowi rutynowe wyposażenie większości aut. Nic w tym dziwnego, że producenci postawili na to wyposażenie i zaczęli montować je w swoich maszynach – nikt nie lubi odbywać długich tras w wysokich temperaturach, a upalne dni i widmo trasy często spędza kierowcom sen z powiek. Niewiele osób wie jednak, że jest ona nieoceniona także zimą. Wbrew powszechnej opinii klimatyzacja nie jest aparatem bezobsługowym – podobnie jak inne części samochodu wymaga odpowiedniego traktowania. Sprawdź, co jeszcze powinieneś o niej wiedzieć!

Jak to działa?

Klimatyzacja nie jest wcale skomplikowanym w działaniu wyposażeniem auta, a jej budowa jest bardzo podobna do układu, który odgrywa dużą rolę w chłodzeniu silnika i ogrzewania kabiny. Układ klimatyzacji podzielić można na dwie części – niskiego i wysokiego ciśnienia. Już na wstępie warto wspomnieć, że wyróżnia go przede wszystkim dedykowany kompresor klimatyzacji, którego funkcją jest sprężanie czynnika klimatyzacji, którego zadaniem jest właśnie optymalne chłodzenie powietrza. Mówiąc jeszcze prościej, to właśnie obecny w układzie czynnik klimatyzacji odpowiada za odpowiednie chłodzenie powietrza, które następnie przez układ wentylacji dostaje się do kabiny pojazdu. Końcowy etap działania klimatyzacji następuje zaś w zaworze rozprężającym auta – po rozprężeniu w parowniku czynnik zostaje pobrany, a właściwie „zassany” przez kompresor, a następnie cały proces następuje od początku.  

Rozpoznaj, że coś się dzieje

Pomimo tego, że producenci jasno wskazują na potrzebę odgrzybiania klimatyzacji co 12 miesięcy, to mało który kierowca o tym pamięta. Źle oczyszczona klima nie tylko będzie problematyczna w działaniu, ale także może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Warto więc zwrócić uwagę na kilka niepokojących objawów, które jasno wskazują na pogorszenie jej kondycji. Najczęściej występującą oznaką awarii układu klimatyzacji jest po prostu brak chłodzenia lub jego minimalna wydajność, ale zaniepokoić powinny nas także zaparowane szyby i skraplająca się na nich woda. Zagrzybienie czy inne zanieczyszczenie układu objawia się także nieprzyjemnym zapachem z otworów klimy, który wyczuwalny jest szczególnie wiosną i jesienią, aczkolwiek nie jest to reguła. Doświadczony kierowca powinien zwrócić uwagę także na większe zużycie paliwa czy natężenie hałasu wydobywanego z samochodu, szczególnie w pojazdach fabrycznie wyciszonych. 

Metody czyszczenia

Metod czyszczenia układu klimatyzacji jest w zasadzie trzy – za pomocą pianki, ultradźwięków czy ozonu, jednak żadna z nich nie jest uniwersalna i warto wybrać tę najbardziej korzystną dla naszej maszyny. 

 • Metoda piankowa jest zdecydowanie najbardziej popularna – wynika to z jej kilkunastoletniej obecności na rynku, prostoty i niskiej ceny. Warto zaznaczyć, że nie jest ona tak skuteczna, jak dwie pozostałe i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Polega na wprowadzeniu zakupionego w sklepie dedykowanego preparatu poprzez silnik lub wnętrze kokpitu aż do parownika, którym należy go dokładnie spryskać – środek odgrzybić musi jak największą powierzchnię całego układu. 
 • Druga opcja to metoda ultradźwiękowa, która polega na umieszczeniu w układzie klimatyzacji specjalnego płynu dezynfekującego oraz generatora dźwięków o częstotliwości około 1,7 MHz. Czyszczenie klimy metodą ultradźwiękową pozwala na odgrzybienie nawet do najbardziej ukrytych zakamarków naszej klimatyzacji, a jej skuteczność wynika z działania ultradźwięków, które zamieniają płynny preparat mikroskopijne cząsteczki, a te z kolei są w stanie skutecznie dotrzeć do całego układu. Co ważniejsze – efekty są trwalsze niż w przypadku kolejnej metody, czyli ozonowania. 
 • Ostatnim wyborem może być metoda ozonowa, która wykonywana musi być przez specjalistyczną i profesjonalną firmą odgrzybiającą. Takie rozwiązanie ma jednak wiele zalet – wspomniany ozon posiada doskonałe właściwości odkażające (jest ponad 50 razy skuteczniejszy od chloru), dlatego ozonowanie pozwoli na niemal całkowite pozbycie się, a nie maskowanie, zarówno grzyba, jak i różnych bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Warto dodać, że prawidłowo przeprowadzony „zabieg” jest w pełni bezpieczny, zarówno dla dzieci, jak i kobiet w ciąży. A wszystko to w 100% bezawaryjne i szybkie. 

Zadbaj o swoją klimatyzację na przyszłość

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale odpowiednia dbałość i eksploatacja układu klimatyzacji, pozwala na jej dłuższe i bardziej wydajne użytkowanie. Jest kilka wskazówek, które pozwolą Ci na dłuższe cieszenie się ze sprawnej i pozbawionej przykrego zapachu klimy.

 • Regularnie serwisuj swoją klimatyzację, nie tylko dla kondycji sprzętu, ale także dla własnego zdrowia – grzyby i drobnoustroje, które pojawić się mogą w nieserwisowanym układzie, mogą być szkodliwe dla Ciebie i rodziny. Czynność tę wykonaj najlepiej co 12 miesięcy.
 • Korzystaj z klimy przez cały rok – osuszone przez nią powietrze będzie zabójcze dla wilgoci, która w kabinie samochodu pojawia się głównie zimą i jesienią. 
 • Przynajmniej co dwa lata wymieniaj osuszacz, natomiast każdego roku – filtr przeciwpyłkowy.
 • W słoneczne dni staraj się parkować auto w cieniu lub osłaniać je specjalnymi płachtami, aby niepotrzebnie go nie nagrzewać. Klimatyzacja o wiele łatwiej poradzi sobie z już „ostudzonym” powietrzem niż z wysoką temperaturą w aucie (czasem nagrzane pojazdy osiągają temperaturę sięgającą nawet 55 ℃). Jeżeli nie jest to możliwe to dokładnie przewietrz samochód przed uruchomieniem zimnego nawiewu. 
 • Nie wyłączaj klimatyzacji w czasie deszczu, śniegu czy innych opadów atmosferycznych. Osuszone dzięki niej powietrze powstrzyma szyby przed parowaniem, a Tobie zapewni lepszą widoczność na drodze. 

Pomimo tego, że klimatyzacja samochodowa jest jednym z podstawowych wyposażeń współczesnych aut, to należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz serwisowaniu, a także stosowaniu się do zasad, które pozwoli na jej długie i bezpieczne użytkowanie. 

Propozycje warsztatów, gdzie serwis klimatyzacji jest dostępny:

 1. https://warsztaty.yanosik.pl/warsztat/pruszkow/auto-serwis-klakson-pruszkow/6000
 2. https://warsztaty.yanosik.pl/warsztat/poznan/bosch-service-szukala/3217
 3. https://warsztaty.yanosik.pl/warsztat/krakow/fhu-leon/3398
 4. https://warsztaty.yanosik.pl/warsztat/lodz/auto-serwis-sprytnycom/4595
 5. https://warsztaty.yanosik.pl/warsztat/gdansk/mj-serwis-opon/5696

Więcej warsztatów na naszej → głównej stronie

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: