18.03.2022

Zdradzamy 8 trendów w branży motoryzacyjnej, które zagrażają warsztatom samochodowym

Nowe technologie mogą naprawdę mocno zrewolucjonizować branżę napraw samochodowych. Obserwujemy już od dawna, jak wpływają na sposób budowy pojazdów, ich zasilania oraz właśnie naprawę. W jaki sposób warsztaty samochodowe mogą zareagować na zmieniające się potrzeby klientów, którzy są właścicielami nowoczesnych aut? Naprawa takich pojazdów wymaga również dużych inwestycji w odpowiednio innowacyjne narzędzia. Niektóre warsztaty mogą sobie z tym nie poradzić. Poznajcie 8 trendów w branży motoryzacyjnej, które utrudniają pracę mechanikom.

 

Niezawodne pojazdy jeżdżą dłużej, wytrzymują więcej 🚗

Obecnie produkowane samochody są bardziej niezawodne niż kiedyś. Wiele z nich może przejechać setki tysięcy kilometrów przez kilka lat, zanim zajdzie potrzeba by odwiedzić warsztat samochodowy. Zastosowanie syntetycznego oleju silnikowego wystarcza na parę lat, zanim trzeba będzie go wymienić całkowicie, a nawet udać się na inne usługi konserwacyjne czy naprawcze. Wiele usług oferują również dealerzy, którzy w ten sposób zachęcają klientów do zakupu nowoczesnych pojazdów. A co z warsztatami samochodowymi? Właściciele niezawodnych pojazdów raczej rzadko do nich zaglądają…

Leasing na bakier z warsztatami

Leasing i wynajem długoterminowy zapewniają klientom usługi serwisowe i naprawcze. Wzrastająca popularność tych form zakupu pojazdu powoduje, że mniejsze warsztaty praktycznie w ogóle nie widują klientów z nowymi pojazdami. Dlaczego? Ponieważ firmy zajmujące się leasingiem lub wynajmem długoterminowym mają w swoich ofertach różne pakiety warsztatowe, a tym samym współpracują z różnymi miejscami. Zwykły, mały warsztat raczej nie wita w swoim skromnych progach aut leasingowych czy wynajętych.

Mniejsze zapotrzebowanie na części zamienne do aut? 👨‍🏭

To trend, który rozwija się od 2021 roku. Postęp technologii motoryzacyjnej utrudnia samodzielne naprawy i serwisowanie pojazdów z zastosowaniem zamienników. Części zamienne tracą na popularności, a firmy które je dystrybuują odnotowują straty. Produkowane obecnie komponenty są znacznie wyższej jakości, a co za tym idzie, wytrzymują o wiele dłużej. Ponadto nowe auta mają objęte gwarancją serwisowanie i wymianę części w autoryzowanych punktach naprawczych. Mechanik z prywatnego warsztatu raczej nie będzie miał okazji zajrzeć do takiego auta.

Dealerzy coraz chętniej zajmują się naprawą

Właściciele samochodów coraz częściej decydują się na usługi serwisowe oraz naprawy oferowane w pakietach salonów samochodowych. Doprowadziło to do dużych spadków liczb osób odwiedzających lokalne warsztaty samochodowe. Trend ten jest również powiązany ze wzrostem klientów firm oferujących wynajem długoterminowy oraz leasing. Wyzwaniem dla warsztatów samochodowych jest znalezienie swojego miejsca w tym sektorze branży motoryzacyjnej.

Coraz większa cyfryzacja 💻

Wykorzystywanie cyfryzacji, automatyzacji i elektryfikacji w nowoczesnych samochodach bardzo mocno zrewolucjonizowało całą branżę napraw pojazdów. To również dodatkowa presja dla warsztatów samochodowych, które są zmuszone do unowocześnienia swoich technologii, które pozwolą na dostosowanie poziomu usług do wymogów pojazdów zcyfryzowanych, zautomatyzowanych i zelektryfikowanych. Lokalne warsztaty samochodowe muszą szkolić swoich specjalistów, a także zainwestować w odpowiednie narzędzia i sprzęt, który umożliwi obsługiwanie właścicieli najnowocześniejszych pojazdów.

Lepsza telematyka i łączność

W nowych pojazdach znajduje się również wbudowana telematyka. W świetle takiej sytuacji, szkolenia uzupełniające wiedzę dla mechaników, są wręcz kluczowe. Lokalne warsztaty mogą zwykle obsłużyć nowe auta, ale bez odpowiedniej wiedzy względem telematyki, łączności i zaawansowanych systemów komputerowych mogą nie sprostać wyzwaniu naprawy nowoczesnego pojazdu. Klient jednak tego nie wie, więc w gestii mechanika jest zadbanie o to, by mógł przyjechać do warsztatu w celu naprawienia każdej usterki w nowoczesnym samochodzie.

Brak wyszkolonych techników warsztatowych 🧑‍🔧

Coraz więcej wykwalifikowanych techników warsztatowych przechodzi na emeryturę. Na rynku obecnie wciąż brakuje specjalistów, którzy mają odpowiednie umiejętności. Rynek warsztatów samochodowych musi organizować wiele akcji, mających na celu zainteresowanie zawodem młode osoby.

Współdzielona mobilność

To nowy trend, który jest bardzo popularny w firmach. Polega na współdzieleniu pojazdów prywatnych, celem nie korzystania z komunikacji miejskiej. W ogólnym kosztorysie wychodzi to niewiele drożej, jednak gwarantuje większe bezpieczeństwo pracownikom firmy. Warsztaty samochodowe muszą sprostać wyzwaniom tego trendu, aby móc zaspokoić potrzeby właścicieli pojazdów, użytkowanych przez kilka osób. Większe wykorzystywanie współdzielonych pojazdów powoduje większe zużycie komponentów, a tym samym większe zapotrzebowanie na usługi naprawcze.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: