09.08.2021

Zmiany w przeglądzie technicznym. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Bez ważnego badania technicznego ani rusz w trasę. Wie o tym każdy kierowca… ale czy wie również, co się zmieniło w przeglądzie technicznym w 2021 roku? Sprawdźcie wszystko, co musicie wiedzieć, aby nie zdziwić się w trakcie wizyty w stacji diagnostycznej.

 

Badanie techniczne, przegląd okresowy i techniczny – jakie są różnice?

Chcąc uniknąć pomyłki musicie wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy powyższymi procesami. Niestety wciąż wielu kierowców używa tych nazw mylnie. Wyjaśniając – okresowe badanie techniczne to wizyta w stacji kontroli pojazdów, której celem jest uzyskanie pieczątki do dowodu rejestracyjnego. Reguluje to art. 81 Prawa o ruchu drogowym. Nazywa się je potocznie również przeglądem technicznym.

Z kolej przegląd rejestracyjny to formalnie badanie techniczne. Przeprowadza się je przed pierwszym zarejestrowaniem pojazdu w Polsce.

Przegląd okresowy to wizyta w serwisie, którą odbywamy w dowolnym momencie. Możemy wówczas poprosić o wymianę filtrów, oleju, a także sprawdzenie stanu technicznego naszego pojazdu.

Nowości w przeglądzie technicznym w 2021 roku

Ostatnie lata przyniosły kilka zmian w badaniu technicznym. Ich celem było uniemożliwienie cofania liczników przez właścicieli pojazdów. Diagności podczas przeglądu spisywali przebieg pojazdu, a jeśli zachodziła konieczność wymiany licznika, to musiało to zostać zgłoszone na stacji kontroli pojazdów.

Dodatkowo, podczas badania technicznego, specjaliści muszą zrobić cztery zdjęcia pojazdu z zewnątrz (przód, tył i po przekątnych) oraz deski rozdzielczej z widocznym licznikiem kilometrów wewnątrz. Zdjęcia mają być archiwizowane przez pięć lat. Ten zabieg ma na celu udowodnienie, że samochód faktycznie odbył przegląd na stacji kontroli pojazdów, a pieczątka nie została umieszczona w dowodzie rejestracyjnym bez przeprowadzenia badania.

Wielu kierowców z pewnością ucieszy również wiadomość o możliwości przeprowadzenia przeglądu technicznego z wyprzedzeniem. Na stację kontroli pojazdów będzie można się zgłosić już do 30 dni wcześniej przed wygaśnięciem ważności przeglądu, a kolejna okresowa wizyta zostanie ustalona na podstawie nowej daty w dokumencie. Oznacza to, że kierowcy nie będą musieli czekać na ostatnią chwilę wykonania przeglądu – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Jeśli nie wykonamy przeglądu do 30 dni po wygaśnięciu daty ostatniego badania, to zapłacimy karę dwukrotnie wyższą od standardowych stawek.

Co sprawdzają diagności na przeglądzie technicznym?

Nasz samochód w trakcie badania zostanie szczegółowo sprawdzony przez specjalistów. Porównane zostaną dane pojazdu z tymi, które znajdują się w jego dokumentacji, a także takie elementy jak hamulce, silnik, układ kierowniczy, zawieszenie, oświetlenie, nadwozie, układ wydechowy i ogumienie.

Diagności mogą również zweryfikować obowiązkowe wyposażenie samochodu, które powinniśmy posiadać – czyli gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. W samochodach z instalacją LPG weryfikuje się również jej stan oraz czy posiada homologację – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Dla starszych samochodów przegląd techniczny wykonuje się co roku. Nowe auta powinno się sprawdzać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, a następnie udać się do stacji diagnostycznej po 2 latach. Pojazdy z instalacją LPG, nawet jeśli są nowe, muszą odbywać przegląd co roku.

Jeśli nie wykonamy obowiązkowego przeglądu technicznego, musimy liczyć się z mandatem o wysokości 500 zł, a nawet z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odholowaniem pojazdu na koszt właściciela wraz z nakazem doprowadzenia pojazdu na stację diagnostyczną.

Czy stawki również uległy zmianie?

Nie – koszt badania technicznego od lat pozostaje ten sam i wynosi 99 zł za standardowy przegląd samochodu osobowego. Właściciele pojazdów z instalacją LPG lub CNG muszą do tej kwoty doliczyć dodatkowo 64 zł. Do tych cen wliczona jest także opłata w wysokości 1 zł na rzecz CEPiK.

Na badanie techniczne samochodu nie musimy się specjalnie przygotowywać. Dobrym pomysłem jest wcześniejsza wizyta na myjni oraz kompleksowe wyczyszczenie auta wewnątrz. Nie zaszkodzi również wymienić wycieraczki oraz sprawdzić oświetlenie i stan żarówek.

Samochody, które posiadają usterki nie przejdą przeglądu technicznego, a więc jeśli wiecie, że wasze auto nie jest sprawne, udajcie się do serwisu, zanim wybierzecie się na obowiązkowe badanie techniczne.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: