06.10.2021

Chcesz otworzyć własny warsztat samochodowy? Dowiedz się, jak to zrobić!

Marzenie o własnym warsztacie samochodowym spędza Ci sen z powiek? Nie wiesz od czego zacząć? Jakie narzędzia kupić i z jakimi formalnościami przyjdzie Ci się zmierzyć? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim otworzysz swój własny biznes!

 

Pandemia mocno wpłynęła na sektor motoryzacyjny

Nie da się ukryć, że poprzedni rok przyniósł wiele zmian w branży moto. Polacy bardzo mocno docenili komfort posiadania własnego auta, a nawet zainteresowali się warsztatami samochodowymi, które chętnie odwiedzali w trakcie pandemii, aby dokonać zaległe naprawy.

Warsztaty samochodowe niegdyś były uznawane za niezbyt dochody biznes, w którym każdego dnia trzeba się mierzyć z ogromnymi wyzwaniami. Obecnie posiadanie własnego warsztatu samochodowego jest nie tylko uznawane za jedną ze stabilniejszych pracy, ale również atrakcyjniejszych.

Jak otworzyć swój warsztat?

Chcąc otworzyć swój własny warsztat samochodowy nie potrzebujesz żadnego pozwolenia, ani nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego. Oczywiście wiedzy nigdy za mało, zwłaszcza, że odpowiednie doświadczenie, nauka oraz uprawnienia będą już potrzebne przy obsłudze bardziej zaawansowanych sprzętów.

Trzeba mieć na uwadze, że na samym początku działalności wystarczy nam wiedza na temat samochodów, mechaniki i ogólna „smykałka” do tematu napraw. Jednak w miarę rozwoju naszego warsztatu, będziemy musieli nauczyć się wielu nowych czynności, w tym obsługi sprzętów oraz zapoznania z nowinkami technologicznymi w nowocześniejszych pojazdach. Dobrym pomysłem jest przyuczenie w innym warsztacie, zanim rozpoczniemy karierę w swoim własnym – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Musisz jednak pamiętać, że chcąc otworzyć warsztat samochodowy należy założyć działalność gospodarczą, a także odprowadzać podatki. Najlepiej więc będzie zatrudnić księgowego, który wesprze Cię we wszystkich formalnościach.

Co powinno się znaleźć w ofercie warsztatu?

Warsztat samochodowy powinien specjalizować się w kompleksowych naprawach aut. Im więcej usterek usuniesz, tym więcej zadowolonych klientów wyjdzie z Twojego warsztatu, a tym samym zbudujesz sobie dobrą opinię.

W naszej platformie znajduje się kilka tysięcy warsztatów samochodowych, które są oceniane przez klientów. W ten sposób dane miejsce zyskuje nie tylko rozpoznawalność, ale również dobrą opinię, zaufanie i wiarygodność. Dobrym pomysłem jest więcej zachęcenie swoich usatysfakcjonowanych klientów do pozostawienia kilku miłych słów po dokonanej usłudze, wówczas nie zabraknie kolejnych chętnych do odwiedzin miejsca w celu naprawienia swojego auta – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

W dobrym warsztacie powinna również być usługa przeprowadzenia przeglądu, wykonanie lakierowania i malowania pojazdów, a także możliwość zainstalowania różnych części dodatkowych oraz wymiana i założenie opon i przeprowadzenie zabiegów antykorozyjnych.

Oczywiście możesz wybrać jedną specjalizację, jak np.: opony i zostać ekspertem w tym obszarze.

Jakie wyposażenie warsztatu?

Otwarcie swojego warsztatu samochodowego to ogromna inwestycja. Nie musisz kupować wszystkich sprzętów od razu, ale ważne byś zaopatrzył się w dobre szafki i półki na narzędzia, przenośne meble na kółkach, które pozwolą Ci sięgnąć w danej chwili po odpowiednie rzeczy i stół, na którym będziesz naprawiać części.

W warsztacie powinien się również znaleźć podnośnik, który pozwoli zajrzeć pod auto oraz sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu sprawdzisz co się dzieje pod danym pojazdem.

Narzędzia to absolutny must have!

W Twoim pakiecie narzędzi muszą znaleźć się komplet ręcznych kluczy, śrubokrętów i imbusów, a także szczypiec, młotków i kluczy do filtrów oleju. Przydadzą się również narzędzia elektryczne, takie jak wiertarka, wkrętarka, szlifierka, itp.

Ważne są również diagnostyczne sprzęty, które umożliwiają ustalenie problemu z samochodem. Pomyśl o zakupie testera akumulatorów, ciśnieniomierza, urządzenia do badania układu napędowego i ciśnienia silników.

Przybywa nowoczesnych samochodów

Praktyka czyni mistrza – jeśli nie znasz się na wszystkich nowoczesnych pojazdach, nie załamuj rąk. Pamiętaj tylko, by nie podejmować się pracy, której nie jesteś w stanie wykonać, inaczej możesz stracić klienta i uzyskać złą opinię.

Coraz więcej klientów wybiera nowsze samochody, których produkcja pochodzi z lat 2000-2018. Jednak trzeba mieć na uwadze, że te pojazdy już mają bardzo duże zaplecze elektroniczne, a co za tym idzie, warsztat, do którego trafi takie auto na naprawę, musi być wyposażony w odpowiednie narzędzia diagnostyczne, które pozwolą na zlokalizowanie problemu – podpowiada Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac

Nowoczesne systemy samochodowe wymagają ingerencji komputera, a ten – nie oszukujmy się – kosztuje bardzo dużo. Dla początkującego warsztatu to może być zbyt duży wydatek. Dlatego na starcie przyjmuj drobne zlecenia, w których czujesz się dobrze, zyskaj renomę i reklamę wśród klientów, a doświadczenie przyjdzie samo.  

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: